Knižní recenze: Photoshop CS4 a Lightroom 2 se Scottem Kelbym - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

Knižní recenze: Photoshop CS4 a Lightroom 2 se Scottem Kelbym

28. října 2009, 00.00 | Vydavatelství CPress přišlo nedávno s překlady dvou dalších titulů neúnavného Scotta Kelbyho. „Adobe Photoshop CS4: Kniha plná triků“ přináší řadu postupů pro tvorbu rozmanitých, v praxi dobře použitelných designérských efektů, realizovaných v Photoshopu. „Digitální fotografie v Adobe Photoshop Lightroom 2“ pak nabízí komplexní kompendium znalostí spojených s nástrojem pro správu a úpravy RAW fotografií Lightroom. Obě publikace se vyznačují atraktivním plnobarevným provedením a blíže vám je představujeme v této recenzi.

Americký publicista a fotograf Scott Kelby je i v České republice velmi dobře znám díky své neúnavné publikační činnosti, zaměřené především na oblast digitální fotografie. Před nedávnem přišlo vydavatelství CPress na trh s překlady dalších dvou publikací tohoto autora. Jedna z nich je věnována rozmanitým postupům pro tvorbu zajímavých designérských efektů v prostředí Adobe Photoshopu CS4, druhá se zase dopodrobna věnuje nástroji pro organizování a zpracování RAW snímků Adobe Lightroom 2. Obě tyto publikace vám blíže představíme v naší recenzi.

kelby09-1f.jpg

Adobe Photoshop CS4: Kniha plná triků

Publikace „Adobe Photoshop CS4: Kniha plná triků“ (anglický titul „Photoshop CS4 Down & Dirty Tricks“ vydal Pearsons Education v roce 2009) předkládá sérii návodů typu krok za krokem, které dovolují u digitálních fotografií dosáhnout různých více či méně překvapivých a netriviálních vzhledů, podání a kompozic. Vzhledem k poslání publikace nepřekvapí, že je tištěna plnobarevně, na křídovém papíře. Papír a také pevné desky ovšem výrazně zvyšují hmotnost knihy, která se takto příliš nehodí k častému přenášení. Ale stejně se předpokládá, že ji čtenář bude nejčastěji používat v kombinaci s počítačem (resp. svou instalací Photoshopu) nežli samostatně. Návody jsou předkládány v dvouslopcovém layoutu (text+screenshoty), screenshoty byly pořízeny v českém Photoshopu, k dispozici jsou nicméně i anglické názvy příkazů, klávesové zkratky jsou popsány pro Windows i Mac. Překlad Radima Pekárka nám již tradičně přišel jako pečlivě provedený. U layoutu máme výhradu vůči „umným“ grafickým efektům zahnutých rohů, umístěných ve spodních rozích stránek. Dle našeho názoru se jedná o prvek, který často narušuje vyznění jednotlivých kompozic předkládaných v knize.

Knihu doplňuje odpovídající výukový materiál. Mimo fotografií, souborů Photoshopu a dalších zdrojů spojených s jednotlivými návody je k dispozici i několik výukových videí, vytvořených Coreyem Bakerem, který jinak napsal i kapitolu knihy věnovanou 3D efektům.

kelby09-2f.jpg

Kniha předkládá na celkem 344 stranách formátu 167 x 225 mm návody v celkem devíti kapitolách. Návody není rozhodně nutné číst jeden za druhým, spíše se předpokládá, že si čtenář vybere vždy takový návod, jenž ho právě zajímá a je třeba vhodný pro jeho publikační projekt. Podrobnější prostudování návodů i bez jejich bezprostřední praktické aplikace ale také stojí za to, neboť leckterému čtenáři pomůže proniknout do tajů pokročilých či méně známých funkcí Photoshopu. V dané souvislosti je důležitý fakt, že Kelby obvykle postup nejen přibližuje, ale i vysvětluje jeho logiku a zasazuje jej do širších souvislostí – takovýto přístup není stále ještě u daného typu literatury samozřejmostí.

První dvě kapitoly předkládají pestrý mix návodů spojených s různorodými úpravami fotografií do více či méně neobvyklých podob, mimo jiné jde o portrét s tlumenými barvami, iluzi vzhledu miniaturního modelu či texturu dodávající fotografiím historickou patinu. Třetí kapitola předkládá několik návodů spojených s propagací, a to i na Webu či plakátu. Čtvrtá kapitola je věnována textovým efektům, pátá zase efektu zrcadlení (skelný povrch, 3D stěna, vodní hladina aj.). Šestá kapitola předkládá různé reklamní efekty, mimo jiné kombinaci více fotografií vytvořených z jediného snímku. Řadu efektů pak nabízí i kapitoly sedm a osm, mimo jiné tvorbu koláže ve stylu barevné spirály či zářících trajektorií. Devátá kapitola, jejímž autorem je Corey Baker, pak přináší čtyři návody pro použití Photoshopu ve 3D (třídimenzionální světla a stíny, trojrozměrná krabice, 3D filmový pás a sportovní logo).

kelby09-3f.jpg

„Adobe Photoshop CS4: Kniha plná triků“ je určitě hodnotným materiálem, rozšiřujícím zásobárnu photoshopových technik začátečníkům i pokročilým uživatelům. Cena ve výši 590 Kč takto odpovídá informační hodnotě i kvalitě tisku.

kelby09-4f.jpg

Digitální fotografie v Lightroom 2

Druhá Kelbyho novinka na českém trhu, kniha „Digitální fotografie v Adobe Photoshop Lightroom 2“ (anglický originál „Adobe Photoshop Lightroom 2 Book for Digital Photographers“ vydal Pearson Education v roce 2008) je věnována profesionálnímu nástroji pro správu a post-processing RAW fotografií. Jedná se takto o následníka publikace o počáteční podobě Lightroom, která rovněž vyšla v českém překladu. Oproti svému předchůdci je přitom tato novinka vydána jako celobarevná (a tedy patřičně těžká).

Layout publikace je hezký a ladí s prostředím samotné Lightroom. Screenshoty jsou v angličtině, v textu jsou nicméně uváděny i názvy příkazů z české lokalizace. Překlad Lenky Košařové a Radima Pekárka nám přišel jako solidně provedený.

kelby09-5f.jpg

Na celkem 440 stran formátu 167 x 225 mm se Kelbymu vešlo opravdu hodně informací, členěných do celkem čtrnácti kapitol. Většina výkladu je opět vedena formou návodů typu krok za krokem, odpovídající zkušební snímky (a také bonusové video) jsou k dispozici na Webu. Každou kapitolu doplňuje souhrn krátkých jednoodstavcových tipů spojených vždy s tématem dané kapitoly.

V celkem čtrnácti kapitolách jde Kelby cestou odpovídající koncepci práce v Lightroom, a i z tohoto důvodu je vhodné si knihu prostudovat opravdu bez přeskakování od začátku do konce. Po úvodní kapitole věnované importu snímků se výklad zabývá správou snímků v knihovně a přizpůsobením prostředí programu. Kapitoly 4 a 5 se věnují základům úprav (celého snímku a lokálním), kapitola 6 se podrobněji zabývá prací s problémovými snímky. Kapitola 7 je o exportu fotografií do různých bitmapových formátů. Kapitoly 8 a 9 jdou více do hloubky co se týká pokročilejších úprav snímků, v osmé kapitole je takto probrána fúze s Photoshopem, v deváté pak tvorba černobílých provedení snímků. Kapitoly 10 až 12 probírají postupy výstupu formou prezentace, tisku a webové prezentace. V kapitolách 13 a 14 se Kelby pokusil o jakousi syntézu probrané látky, když představuje své workflow pro focení portrétů a cestopisných snímků.

kelby09-6f.jpg

Cena publikace 690 Kč nám vzhledem k rozsahu, podání a zpracování přijde jako adekvátní. Jinou věcí ovšem je, že se již objevila betaverze Lightroom 3, je nicméně otázkou, za jak dlouho se tento produkt dostane do ostrého prodeje.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: