Knižní recenze: Oficiální výukový kurz aplikací Adobe Creative Suite 4 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

Knižní recenze: Oficiální výukový kurz aplikací Adobe Creative Suite 4

24. září 2009, 00.00 | Společnost CPress vydala v posledních měsících sérii publikací z řady „Oficiální výukový kurz“, věnovaných aplikacím Adobe Creative Suite CS4. Co v těchto publikacích čtenář nalezne a co nikoliv? A komu jsou vlastně určeny? To jsou otázky, které se pokoušíme odpovědět v této recenzi.

Vzhledem k významu aplikací Adobe Creative Suite nepřekvapí poměrně silná tuzemská nabídka knižních titulů věnovaných daným produktům. V této nabídce přitom zaujme překladová řada „Oficiální výukový kurz“ (v originále „Clasroom in a Book“) vydávaná vydavatelstvím CPress, za kterou stojí přímo kolektiv autorů z Adobe. Cílem této řady, resp. jejich jednotlivých publikací, je zasvětit zejména začínající uživatele do tajů práce v Adobe Creative Suite. Poprvé se daná řada představila na českém trhu s aplikacemi Creative Suite 3, nyní se v průběhu několika posledních měsíců objevily obdobně publikace věnované aplikacím z Creative Suite 4. O jejich bližší představení bychom se rádi pokusili v této recenzi.

Společné rysy

Všechny publikace dané řady podávají výklad formou lekcí s postupy typu „Krok za krokem“. Uživatel si může vše odzkoušet na svém počítači, neboť odpovídající zdroje jsou k publikacím přiloženy na CD – ocenit je u nich třeba kvalitu zpracování (obvykle se jedná o plnohodnotný materiál na profesionální úrovni) a také to, že byly lokalizovány do češtiny. Uživatelé anglických verzí Creative Suite pak naopak ocení, že ve všech publikacích jsou uváděny české i anglické názvy použitých příkazů. Hlavní výklad doplňují hojně různé tipy a rozšiřující výklady, každá lekce je ukončena kontrolními otázkami.

Layout publikací je přehledný, nicméně sazba byla vytvořena (zřejmě s ohledem na úsporu papíru) v dosti drobném fontu, řádky jsou tedy místy nepříjemně dlouhé a jejich četba je únavnější. Rejstříky jsou, jak již je bohužel u publikací CPressu zvykem, zpracovány jen na základní úrovni. Všechny knihy jsou poměrně těžké a nehodí se tedy pro příliš časté přenášení (studium ve vlaku či hromadné dopravě atp.), na druhou stranu ale stejně předpokládají, že si čtenář bude odpovídající postupy rovnou zkoušet na svém počítači.

Z didaktického hlediska musíme dané publikace hodnotit poněkud nejednoznačně. Výklad totiž často nutí uživatele, aby sledoval určitý postup bez toho, že by znal širší kontext a význam svého počínání. Metoda kniha-počítač je pak i přes dostupnost výukových materiálů v elektronické podobě poněkud neobratná, leckdo by možná tutéž látku raději absorboval formou videotutoriálů ve stylu Lynda.com či Adobe TV. Poměrně nepochopitelně pak všechny příručky postrádají nějaký úvodní přehledný souhrn dané oblasti (webdesignu, sazby, návrhu Flash prezentací atd.), který by jim usnadnil orientaci v následujícím výkladu, takto musí daný typ informací hledat jinde, což je jistě škoda.

I přes uvedené výhrady ale dané publikace dokáží dobře splnit svůj záměr a ten, kdo si dá tu práci, aby pokud možno prošel všechny lekce od začátku do konce, si rozhodně rozšíří své obzory – nejvíce to platí o úplných nováčcích, částečně pak i o těch, kdo již Adobe aplikace v některé z jejich předchozích podob používají a chtějí se prostřednictvím daných publikací seznámit s novinkami Creative Suite 4, jenž jsou v některých publikacích řady poměrně dobře pokryty.

Adobe Flash CS4 Professional

Výklad o zásadním produktu vlajkové technologie Adobe pro elektronické publikování je podán na celkem 389 stranách formátu 167 x 225 mm (stejný formát, a stejně tak i obdobnou brožovanou obálku, mají i ostatní publikace řady). Po úvodním seznámení s prostředím programu a výkladu o práci s grafikou a symboly v prostředí Flashe čekají na čtenáře stěžejní lekce o animaci a morfování – nechybí zde samozřejmě výklad o nových prostředcích animace, včetně podpory 3D a inverzní kinematiky. Následující výklad o interaktivní navigaci zahrnuje poměrně pochopitelně i uvedení do ActionScriptu 3.0. Poté se čtenář seznámí se základy práce se zvukem, videem a komponentami ve Flash animacích, dále je pozornost věnována načítáni externího obsahu do animací a použití masek. Závěrečná, desátá kapitola přibližuje postupy publikování Flash dokumentů.

Cena: 497 Kč

adobereccs4-1f.jpg

Adobe Dreamweaver CS4

Publikace věnovaná nástroji pro tvorbu webových prezentací Dreamweaver má 299 stran. Výklad v ní začíná seznámením s prostředím aplikace a základními úkony (založení webu, úpravy textu, obrázků a CSS stylů aj.). Následuje kapitola věnovaná plně práci s CSS, po ní se čtenář naučí zpracovávat text, seznamy, tabulky, obrázky a odkazy. Pokročilejší tématiku nabízí kapitola 6, když seznamuje se způsoby použití frameworku Spry pro dynamické publikování XML dat. Následující kapitola se naopak vrací k základní tématice, zde konkrétně tvorbě layoutu stránek. Další kapitoly jsou věnovány HTML formulářům a integraci Flash obsahu do stránek. Kapitola 10 – „Zvýšení produktivity“ – probírá několik metod zefektivňujících práci uživatele, konkrétně použití předloh, podřízených stránek, knihoven a vsuvek na straně serveru. Konečně poslední, jedenáctá kapitola se vrací k úplným základům, když probírá postupy publikování vytvořených stránek na Internetu.

Cena: 397 Kč

adobereccs4-2f.jpg

Adobe InDesign CS4

Celkem 406 stran má publikace věnovaná sázecímu programu InDesign. Po úvodních seznamovacích kapitolách (prostředí programu, koncepce práce v InDesignu) se čtenář pustí do práce s rámečky, textem a typografií. Následuje poněkud pokročilejší výklad o barvách, po něm se naučí čtenář pracovat se styly a grafikou. Opět pokročilejší tématiku pak přináší kapitoly 10-12 zaměřené na tabulky, průhlednost a práci s dlouhými dokumenty. Tradičně až před koncem je zařazena kapitola o výstupu a exportování obsahu dokumentu InDesignu, jejím doplňkem je pak závěrečná kapitola o tvorbě interaktivních Flash a PDF dokumentů v InDesignu. Mimo exportu do Flashe jsou z nových vlastností InDesignu CS4 v publikaci pokryty například práce s křížovými odkazy či preflightovou funkcí.

Cena: 590 Kč

adobereccs4-3f.jpg

Adobe Illustrator CS4

Úctyhodných 495 stran má publikace věnovaná programu pro práci s vektorovou grafikou Illustrator. Výklad v ní začíná stručným přehledem novinek CS4 verze a dále úvody ohledně nástrojů a prostředí programu. Poté následují kapitoly věnované více do hloubky nejrůznějším dovednostem, konkrétně práci s výběry, zarovnáním a tvary, transformacím objektů a kreslení nástroji Pero a Tužka. Další kapitoly se pak věnují práci s barvami, včetně nástroje Živá malba, zpracování textu, využití vrstev a prolínání tvarů a barev. Designérská tématika pokračuje i v dalších kapitolách, zasvěcených stopám, efektům, vlastnostem vzhledu, grafickým stylům a symbolům. Dále se řeší propojení obrázků Illustratoru s jinými aplikacemi Adobe (Photoshop, InDesign, Flash, Flex), celý výklad uzavírá kapitola o tiskovém výstupu z Illustratoru.

Cena: 590 Kč

adobereccs4-4f.jpg

Adobe Photoshop CS4

Publikace o vlajkové aplikaci Adobe je jako jediná plnobarevná, tištěná na křídovém papíře, což je vzhledem k probírané problematice – úpravy bitmapové grafiky a digitální fotografie – pochopitelné, na druhou stranu se takto zvyšuje nejen cena, ale i váha publikace.

Po seznámení s pracovní plochou následuje kapitola o základních úpravách fotografií. Poté jsou probrány postupy při práci s výběry, vrstvami, kanály a maskami. Následují části o korekcích a vylepšování digitálních fotografií, práci s textem a vektorovém kreslení. Pokročilejší tématiku pokrývají kapitoly věnované pokročilým aplikacím vrstev a kompozice. Poslední čtyři kapitoly mají poněkud košatý záběr, když se postupně věnují přípravě obsahu pro Web, práci s 3D obrázky, zpracování vědeckých obrázků a použití Photoshopu v tiskové produkci.

Cena: 690 Kč

adobereccs4-5f.jpg

Co chybí?

V publikacích dané série vydaných v ČR dosud nejsou pokryty nástroje Creative Suite pro zpracování videa, tedy Premiere Pro a After Effects, a dále aplikace pro práci s PDF Adobe Acrobat. Oficiální výukový kurz pro Premiere a rovněž kurz pro After Effects vydány zřejmě budou, publikace pro Acrobat 9 se nicméně dle všeho nechystá.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: