Knižní novinky: Poznejte Photoshop s renomovanými autory - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:VSE

Knižní novinky: Poznejte Photoshop s renomovanými autory

23. srpna 2006, 00.00 | V dnešní recenzi vám představíme dva nové překlady publikací známých
amerických autorů. Oba se týkají Adobe Photoshopu - Scott Kelby učí
začínající i pokročilejší uživatele osvědčené designérské postupy v daném
programu, Bruce Fraser zase dokázal napsat celou knihu o Camera Raw, pluginu
Photoshopu pro zpracování fotografií v RAW formátu. Více už v naší recenzi.

Adobe Photoshop je fenomenálně úspěšným produktem, který je používán v klasickém designu stejně dobře jako při webdesignu či úpravách digitálních fotografií. Dané rozmanitosti odpovídá i bohatá nabídka příslušných knižních titulů a to i na tuzemském trhu. V současnosti danou nabídku obohatily dvě publikace z vydavatelství Computer Press. Společné mají to, že jsou věnovány Photoshopu a jedná se o překlady úspěšných titulů renomovaných amerických autorů, konkrétně Scotta Kelbyho a Bruce Frasera. Jinak se nicméně od sebe značně liší jak svým posláním, tak provedením. Blíže se je pokusíme přiblížit v této naší recenzi.

S. Kelby: Osvědčené efekty ve Photoshopu

Scott Kelby je známým a renomovaným autorem, který píše o různých oblastech. I u nás takto vyšly třeba jeho "InDesign CS a CS2" a dále také "Mac OS X Tiger: Kniha plná tipů", v USA publikoval například i knihu o iTunes. Nejvíce znám je ovšem Kelby díky Photoshopu, o kterém napsal publikace jako jsou "Photoshop CS Book for Digital Photographers" (česky vyšlo v Computer Pressu v roce 2005) či "Photoshop CS Down & Dirty Tricks", dále je také šéfredaktorem časopisu "Photoshop User" a vedoucím různých seminářů a konferencí věnovaných Photoshopu. Jeho Osvědčené efekty ve Photoshopu (anglický originál "Photoshop Classic Effects: The Essential Effects Every User Needs To Know" vydal Peachpit Press v roce 2004), které si přiblížíme v této recenzi, si kladou za cíl nabídnou sbírku postupů, s jejichž pomocí lze v prostředí Photoshopu dosáhnout různých známých i méně známých efektů (resp. layoutů). Jedná se tedy o neocenitelnou pomůcku především pro začínající grafiky (sazeče, webdesignéry, fotografy apod.), kteří by rádi vytvořili ve Photoshopu určitý motiv, a neví jak na to. Na své si nicméně zřejmě přijdou i zkušenější uživatelé, kteří mohou knihu používat třeba jako rychlou referenci pro osvěžení paměti u postupů, které nepoužívají příliš rutinně.

kefra1f.jpg

Kniha je psána pro Photoshop CS, využijí ji tedy dobře i majitelé Photoshopu CS2. Výklad je rozdělen do desíti kapitol, poslední kapitola je ovšem jen jakási "opakovací" či "referenční", nicméně právě proto dosti užitečná. Konkrétně tím míníme to, že ve zhuštěné formě předkládá jádro jednotlivých postupů (resp. projektů) z předchozích kapitol. Uživatel si zde tedy může rychle osvěžit paměť bez toho, že by musel znovu procházet celý postup, nebo rovnou použít jen to, co je popsáno ve zkratkovitém postupu. Zde i v ostatních devíti kapitolách jsou postupy uvedeny v bodech, u každého bodu je přitom uveden screenshot odpovídajícího úseku obrazovky Photoshopu (dialog, okno apod.) či motiv, jehož má být v daném místě dosaženo. Velmi rychle si tak lze daný postup vizuálně "prolétnout" a zhodnotit dříve, než se pustíme do jeho zevrubného studia.

kefra5f.jpg

Ukázka z knihy "Osvědčené efekty ve Photoshopu"

Studium, resp. odzkoušení postupů, určitě hodně usnadní možnost stáhnout si ukázkové fotografie a obrázky použité v knize ze serveru autora. A co vše se lze vlastně ve zmíněných devíti kapitolách naučit? Např. různé tzv. klasické postupy (třeba jak umístit objekt v pozadí před text nebo vložit jeden obrázek do druhého). Prostor je dále věnován měkkým stínům, otrhaným okrajům, odleskům, změně barvy objektu, vytvoření poštovní známky či nalepovacích lístků, různým fotografickým efektům (kolorování, prolnutí, odleskům apod.) nebo efektům, "které jste viděli již milionkrát" (průhledné bloky, hvězdná obloha, rozmáznutí atd.). Výklad se hodně zabývá zpracování textu, k dispozici je zde jednak speciální kapitola na dané téma a dále v podstatě většina postupů v knize obsahuje vložení nějakého různě stylizovaného textu. Podrobný popis všeho, co je v knize obsaženo, by byl nadlouho, kniha má úctyhodných 374 stran formátu větší A5 - zájemce si ostatně může prolistovat obsah knihy a několik ukázkových stran pod odkazem uvedeným výše.

Ocenění rozhodně zaslouží zpracování knihy. Je totiž plnobarevná a tištěná na křídovém papíru. Na pohled i na dotek se jedná o příjemný produkt, který přímo vybízí k tomu, aby uživatel s jeho pomocí zapracoval na tvorbě obdobně hezkých tiskovin.

kefra6f.jpg

Ukázka z knihy "Osvědčené efekty ve Photoshopu"

Překladatel Pavel Vaida odvedl dobrou práci, podařilo se mu poměrně obratně přeložit i Kelbyho rádoby vtipné úvody k jednotlivým kapitolám. Jak už to překladech Computer Pressu bývá obvyklé, názvy příkazů jsou uvedeny pro anglickou i českou verzi Photoshopu. Screenshoty jsou sejmuty (jak jinak také u daného autora) v prostředí Mac OS X, ve výkladu je zohledněna i platforma Windows.

Cena 429 Kč nám vzhledem ke zpracování a především obsahu přijde jako adekvátní. Pořekadlo, že čas jsou peníze, platí v oblasti počítačového designu významnou měrou a postupy v knize popsané času ušetří opravdu mnoho. Doufáme jen, že v každodenní realitě českého designu nepřibude díky dané knize i spousta tuctových nápodob motivů použitých v knize.

B. Fraser: Camera Raw v Adobe Photoshop CS2

Rovněž Bruce Fraser je autorem, který je v tuzemsku dobře znám, a to zejména díky knize Real World Color Management (česky vydal opět Computer Press). Jeho kniha "Camera Raw v Adobe Photoshop CS2: Vylepšujeme fotografie z digitálního negativu" (anglický originál "Real World Camera Raw with Adobe Photoshop CS2") je, jak již název naznačuje, věnována dnes zřejmě nejužívanějšímu nástroji pro zpracování RAW snímků v počítači, kterým je plugin Photoshopu Camera Raw.

kefra2f.jpg

V knize nalezneme "povinné" kapitoly o tom, co vlastně RAW je a jak RAW soubory s pomocí Camera Raw načítat, prohlížet, třídit a upravovat. Zásadní je ovšem zasazení věcí do širších souvislostí kompletního workflow pro zpracování RAW snímků od fáze počátečního načtení z fotoaparátu až po konečný výstup. Hodně prostoru je tedy mimo samotného Camera RAW věnováno Bridge - manageru souborů v Photoshopu (a celé Creative Suite 2). Dalším zásadním prvkem, kolem kterého se výklad točí, jsou metadata ve formátu XMP. Fraser se zde věnuje jednak obvyklým postupům pro práci s daným typem obsahu a přidává i leccos navíc, například výklad o šablonách metadat či uživatelských panelech pro vyplňování metadat. Hodně prostoru je věnováno rovněž automatizaci, a to jak s pomocí akcí Photoshopu, tak skriptů či Bridge. Autor je evidentně příznivcem "univerzálního RAW" čili Adobe DNG a danému formátu se tak věnuje na několika místech knihy, dlužno říci, že se snahou o objektivní posouzení výhod i nevýhod nasazení dané technologie.

kefra3f.jpg

Ukázka z knihy "Camera Raw v Adobe Photoshop CS2"

Ještě jednou se hodí zdůraznit, že všechna témata, která jsou v celkem devíti kapitolách na 311 stranách (opět formátu větší A5) vyložena, jsou zpracována do hloubky a s nadhledem, s evidentním důrazem na praxi. Dobrému vyznění zde napomáhá překlad Magdaleny Kolínové, občas jsme nicméně nalezli překlepy (místy poměrně matoucí výklad), přeložení pojmu workflow jako pracovní postup nám přišlo nešikovné (a to i přesto, že daný typ překladu používají i české verze produktů Adobe) a poněkud nás rušilo psaní označení RAW v celé knize jako "raw". Jinak lze ještě samotnému Fraserovu výkladu možno vytknout určitou redundanci - například v případě Bridge se řada informací opakuje v knize několikrát.

kefra4f.jpg

Ukázka z knihy "Camera Raw v Adobe Photoshop CS2"

Součástí knihy je i několikastránková barevná příloha obsahující vyobrazení, týkající se úprav fotografií, resp. barev, které by v odstínech šedi ztratily na vypovídací hodnotě. Nalézt lze nicméně vyobrazení, která v této příloze nejsou, i když by jim to prospělo. Za doporučenou cenu 349 Kč (519 Sk) je každopádně možno v případě daného titulu získat velmi zajímavý a inspirativní popis mnoha postupů pro práci s formátem RAW v prostředí Photoshopu a dalších aplikací, které z nápovědy rozhodně nevyčtete.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: