Jeden den České republiky - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

Jeden den České republiky

Fotografie

26. února 2008, 00.00 | Projekt obrazové kroniky „jednoho všedního dne v životě...“ zaznamenal mimořádný ohlas již v mnoha zemích světa. Od 4. března 2008 bude v pražském Mánesu zahájena výstavní expozice tohoto unikátního projektu. Na vernisáži v 18:30 bude také pokřtěna kniha Jeden den v životě České republiky.

Projekt obrazové kroniky „jednoho všedního dne v životě...“ zaznamenal mimořádný ohlas již v mnoha zemích světa (Spojené státy, Japonsko, africké země, Izrael a další). Agentura Frey navázala na předešlý projekt fotografa Adolfa Ziky a ve spolupráci s řadou významných partnerů a institucí připravila tuto rozsáhlou akci v letošním roce také pro Českou republiku. Ve dnech 28. a 29. října 2007 spojila svoje síly stovka našich předních dokumentaristů a reportérů s několika stovkami amatérských fotografů, aby v pouhých čtyřiadvaceti hodinách zachytili historickou „momentku“ naší země. Kolektiv autorů vytvořil zcela výjimečný, důvěrný portrét současné České republiky s vysokou obrazovou, dokumentární i historickou hodnotou.


Barbora Krejčová

Výsledkem jejich činnosti je vedle knižní publikace a dokumentárního filmu rozsáhlá výstavní kolekce více než tří set vybraných fotografií. Snímky autorů jakými jsou například Jindřich Štreit, Bohdan Holomíček, Karel Cudlín, Alena Dvořáková, Viktor Fišer, Pavel Dias, Michal Novotný, Oldřich Škácha a řada dalších, představují Českou republiku v nejrůznějších sociálních, náboženských, pracovních i volnočasových, veřejných i intimně soukromých oblastech našeho života.


Herrmannova

Výstava bude mít premiéru v pražském Mánesu od 4. do 29 března 2008, poté se vydá ve dvou verzích na pouť po českých a moravských městech. V roce 2009 ji prostřednictvím Českých center a Ministerstva zahraničí uvidí diváci v několika evropských zemích i v zámoří. Celý projekt bude archivován třicet let v Národním archívu a znovu uveden v historické repríze v r. 2038. Patronát nad projektem převzal Václav Havel, spolu s hejtmany většiny krajů, primátorem hlavního města Prahy a ministrem zahraničí. Svým rozsahem, výstavní aktivitou, historickou a dokumentární hodnotou se projekt řadí mezi největší akce svého druhu u nás.


Pavel Šmíd

Poslední kniha století Adolfa Ziky
Projekt Jeden den v životě České republiky navázal na publikaci Poslední kniha století, kterou podle formátu Jeden den v životě ... (A day in the life of...) připravil a vydal v r. 2000 Adolf Zika, Zipo film. Přestože současný projekt Jednoho dne vsadil především na dokument, jsou mnohé náměty shodné s motivy Zikovy knihy. Některé věci se prostě nemění. Snad jen digitální fotografická technika za sedm let neuvěřitelně poskočila. Co bylo před sedmi lety naprostou technologickou špičkou, za to by se dnes styděl šesťák na školním výletě. Jak se asi bude jevit dnešní „naprostá technologická špička“ za třicet let…?

Pozvánka na reprízu
Projekt Jeden den v životě České republiky bude po ukončení své spanilé jízdy uložen na třicet letv Národním archivu. Archivována budou data, část dnešních digitálních tisků, několik set kusů knihy Jeden den... a několik set kusů pondělního vydání MF Dnes z 29.10.2007. Srdečně vás zveme na reprízu výstavy v r. 2038!

Název klame
Projekt nás tak trochu klame, když mluví o záznamu čtyřiadvaceti hodin v životě České republiky. Při průměrných časech závěrky kolem jedné setiny vteřiny, představuje při zhruba třech stovkách fotografií pouhé „Tři vteřiny v životě České republiky“. O relativnosti času svědčí i to, že tyto tři vteřiny zastavily život na desetiletí, možná staletí.

Stovky? Milióny fotografií!
Marketingové odhady hovoří o milionech fotografií pořízených denně jen v České republice. Samozřejmě s vydatnou pomocí fotografujících mobilních telefonů. Přesto se v těchto milionových denních objemech najde jen několik set fotografií dobrých, několik výborných a často žádná výjimečná. Projekt „Jeden den...“ takovou šancí na výjimečné fotografie jistě je. Nemluvě o těch výborných a dobrých ...

Čísla projektu „Jeden den...“
Do projektu se zapojilo několik tisíc fotografů. Po autorském výběru obdrželi pořadatelé sedm tisíc fotografií, ze kterých vybrali do výstavní kolekce a knižní publikace tři sta snímků od 136 autorů.


Zdeněk Dvořák

Oficiální stránka akce: www.1den.cz.

KONTAKT na pořádající agenturu:
Frey s r.o.
Hlinky 142c
603 00 Brno
Tel: 774424603
e-mail:

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Ze společnosti  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Zprávy  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: