IconCool Studio Pro 5.28: univerzální editor ikon pro Windows - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:VSE

IconCool Studio Pro 5.28: univerzální editor ikon pro Windows

13. května 2008, 00.00 | IconCool Studio patří do rodiny grafických editorů specializovaných na tvorbu ikon, a to včetně 32bitových ikon pro Windows XP a Windows Vista. Program má celou řadu zajímavých funkcí, je dodáván s několika doplňkovými utilitami a jeho popis vám nyní nabízíme.

Společnost Newera Software Technology působí mezi softwarovými vývojáři produktů pro Windows od roku 1995 a jejími aktuálně nejznámějšími produkty jsou například Graphics Converter a dnes popisovaný editor ikon IconCool Studio. Editor s kombinací správce ikon a dalších doplňkových utilit existuje ve dvou variantách – levnější IconCool Studio za 47 USD a IconCool Studio Pro s cenou 68 USD. Samotný editor (bez přídavku Studio) se prodává za 32 USD, všechny varianty jsou určeny pouze pro Windows.

V rámci licence IconCool Studia Pro získáte „doživotní“ upgrade editoru, 500 ikon s průhledností pro Windows Vista, 1 300 dalších ikon s různým použitím a navrch ještě 300 grafických prvků pro sestavování ikon, animovaných kurzorů a různých piktogramů následně použitelných opět jako ikony.


IconCool Studio Pro 5 - prostředí editoru ikon s jednotlivými editačními funkcemi a některými jejich vlastnostmi v panelech napravo hlavního okna

Hlavní funkce editoru

Každý moderní editor ikon pro Windows musí podporovat všechny stávající formáty ikon pro Windows, a to včetně nejnovějších standardů ikon pro Windows Vista. V IconCool Studiu proto můžete vytvářet a ukládat ikony v obligátním formátu ICO s velikostí až 256 x 256 bodů (pro Windows Vista) a s 32bitovou hloubkou barev, ze kterých je 8 bitů použito pro průhlednost dané ikony. Důležitá je u profesionálních editorů ikon také možnost práce na více ikonách současně (například v rámci jedné knihovny ikon s různou velikostí) a definování všech tří možných stavů ikon (originální, aktivní/vybraná a šedá/nedostupná) – všechny tyto funkce IconCool Studio obsahuje.


IconCool Studio Pro 5 - volba velikosti a formátu ikony

Součástí editoru je plugin pro Adobe Photoshop, který se jednoduše instaluje přímo z prostředí IconCool Studia. S pomocí pluginu můžete jednoduše přenášet obrázky a grafické prvky z Adobe Photoshopu do prostředí IconCool Studia a též je zpětně do Photoshopu odesílat k dalšímu zpracování. Samotné IconCool Studia umí mimo jiné pracovat i s formáty PSD, PNG, GIF a ANI (pro animované ikony), tzn. s formáty podporujícími průhlednost nezbytnou pro stínování ikon, tvorbu masek apod. Export ikon je pak možný nejen ve formátu ICO, CUR či ICL, ale také v dalších grafických formátech, včetně BMP, GIF, JPEG, ICL (sady ikon), PNG, WMBP, EMF/WMF, TARGA a TIFF.

IconCool Studio nabízí nejen klasické kreslicí a manipulační operace, ale také výběr podobný výběru v Adobe Photoshopu, včetně oblíbeného polygonového lasa a padesát efektových filtrů pro dodatečné zpracování ikon. S pomocí efektů lze realizovat například efekty rozostření/ostření, reliéfu, vytvářet barvové přechody, prostorové stíny, barevně odlišovat text od pozadí aj. Užitečný je též filtr na přímou tvorbu světelných efektů, s pomocí kterého lze simulovat nasvícení ikony z libovolného úhlu bez nutnosti pracovat s maskou a barvovými přechody.


IconCool Studio Pro 5 - jeden z efektových filtrů, konkrétně filtr pro úpravu vyvážení barev

Doplňkové utility

Mezi doplňkové utility integrované do prostředí editoru patří například nástroj na pořizování snapshotů ikon, obrazovek či oken Windows a také editor animovaných ikon. Samotný editor animovaných ikon je bohužel dost jednoduchý a v podstatě slouží pouze k sestavení ikony, kterou již nelze bez editačních funkcí IconCool Studia dále modifikovat.

Mnohem zajímavější je IconCool Mixer pro relativně pohodlné sestavení ikon z libovolných grafických symbolů a piktogramů, se kterými v programu pracujete na bázi objektů podobně jako třeba v různých vektorových grafických editorech. IconCool Mixer umí proto pracovat s vrstvami a prolínacími styly, prostřednictvím kterých lze současně vyrobit různé efekty.


IconCool Studio Pro 5 - Ani Editor slouží k sestavování animovaných ikon


IconCool Studio Pro 5 - s pomocí IconCool Mixeru můžete z různých grafických symbolů a piktogramů rychle poskládat a sestavit prakticky libovolnou ikonu


IconCool Studio Pro 5 - volby při pořizování snapshotů ikon

Závěr

IconCool Studio Pro patří mezi kvalitní a také poměrně bezproblémové editory na tvorbu ikon, kterých není pro Windows zase tolik. Největší konkurencí IconCool Studia je patrně Axialis IconWorkshop, jehož součástí je rovněž plugin pro Adobe Photoshop a na rozdíl od IconCool Studia také možnost exportovat ikony v nativním formátu ikon Mac OS X.

Zkušební verzi IconCool Studia si můžete stáhnout zdarma z webových stránek produktu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: