HP Photosmart D5360: domácí fototiskárna v praxi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


VSE

HP Photosmart D5360: domácí fototiskárna v praxi

11. července 2008, 00.00 | HP Photosmart D5360 je inkjetová tiskárna formátu A4, určená pro oblasti domácího tisku. Zařízení nabízí kompaktní rozměry, jednoduché ovládání, tlačítka rychlé volby. Dále tento model umožňuje potisknout CD/DVD (pomocí speciálního, standardně dodávaného jednoúčelového podavače) nebo také možnost oboustranného tisku.

Testovali jsme jednu z posledních novinek od Hewtlett-Packard – inkustovou tiskárnu Photosmart D5360. Jedná se o dostupné inkjetové zařízení formátu A4, určené pro segment domácího tisku. Tiskárna nabízí kompaktní rozměry, jednoduché ovládání, tlačítka rychlé volby a také relativně rychlý tisk. Kromě tisku fotografií, grafiky nebo dokumentů, umožňuje model Photosmart D5360 potisknout CD/DVD (pomocí speciálního, standardně dodávaného jednoúčelového podavače) nebo také možnost oboustranného tisku.

Základní popis
HP Photosmart D5360 tiskne standardně pomocí 4-barevného inkoustového systému, ten lze volitelně rozšířit až na tisk 6-barevný. V útrobách zařízení naleznete dvojici inkoustových kazet: jedna černá - K (black) a druhá tříbarevná, společná – CMY (Cyan, Magenta? Yellow). Potisknutelná maximální velikost média je formát A4. K dispozici máme kromě tisku také možnost potisku CD a DVD disků – pro něž zde instaloval výrobce samostatný podavač a také oboustranný tisk. Mezi další benefity tiskárny patří barevný LCD display (bohuže není možné jej vyklápět, což je trochu škoda) s úhlopříčkou 3,8cm a nebo implementovaná čtačka paměťových karet (možno používat všechna – dnes běžně dostupná – média: xD, MS, SD/MMC a CompactFlash I, II). Výhodou je samozřejmě tisk přímo z fotoaparátu (nebo paměťových karet). Pro snížení nákladů tisku, lze přikoupit vysokokapacitní inkoustové kazety.

Na přední straně zařízení jsou celkem tři podavače. První (spodní) obsahuje prostor pro vkládání “běžných” papírů (o velikosti 10 x 15 cm až A4). Zároveň je v tomto podavači zasunuta také redukce pro vložení CD/DVD (a jejího zasunutí do - k tomu určeného, třetího podavače). Druhý podavač (prostřední) obsahuje přihrádku pro vložení a tisk fotografického papíru (do formátu až 13 x 18 cm). Třetí (poslední) zásobník slouží výhradně pro potisk CD a DVD disků.

Na horní straně tiskárny ještě nalezneme hlavní ovládací klávesu (vlevo, vpravo, OK – potvrzení volby), tlačítko pro vypnutí/zapnutí přístroje a čtveřici tlačítek rychlé volby. Na přední straně zařízení je pak ještě display (v levém horním rohu) a sloty pro paměťové karty (v levém spodním rohu). Na zadní straně tiskárny je pak již jen USB slot, zďířka pro připojení napájecího kabelu a jednotka duplexního tisku (odnímatelná). K inkoustovým náplním (potažmo tiskovým hlavám) se dostaneme odklopením horního krytu tiskárny. Toť vše k základnímu popisu – zprovoznění samotného zařízení a její následná obsluha je tedy vcelku velice triviální a pohodlnou záležitostí.

Technická pecifikace
Tiskárna HP Photosmart D5360 pracuje na základě termálního inkoustového tisku, se systémem 4 barev (CMYK), a to do maximální velikost formátu A4. Barevný tisk s optimalizovaným rozlišením je až 4 800 x 1 200 dpi, při tisku z počítače a vstupním rozlišení 1 200 dpi (fyzické rozlišení - barevný tisk, nejvyšší kvalita). Měsíční zátěž dělá maximálně 3 000 stran A4. K dispozici je standardní zásobník - vstupní s kapacitou až 125 listů, dále zásobník s kapacitou na 20 listů fotografického papíru (formáty 10 x 15 cm a 13 x 18 cm). Výstupní zásobník pojme 50 listů. Nechybí ani implementovaný podavač na CD/DVD. Duplexní tisk je zde dodávaný standardně – pomocí automatické duplexní jednotky. Hlavní zásobník pojme média o velikostech: 76 x 127 až 216 x 355 mm (neboli: A4, A5, A6, B5, B6, B7, C5, C6). Druhý zásobník (na fotografický papír): média o velikosti 76 x 127 až 127 x 178 mm (A6, B6, C6). Co se týče konektivity, tu zajišťuje USB Hi-Speed slot kompatibilní s USB 2.0, dále zde máme ještě sloty pro paměťové karty.

Zařízení pracuje pod operačními systémy: Windows 2000 (SP3 nebo vyšší), Windows XP, Windows Vista, Mac OS X v10.3.9, v10.4 nebo novější. K tiskárně dodává výrobce software HP Photosmart Essential, Roxio Creator Basic, Roxio Express Labeler, Roxio My DVD Basic, Roxio Easy Archive (vše pro OS Windows) a nebo HP Photosmart Studio (pro Mac OS X). Komunikační jazyk tiskárny je PCL 3.

HP Photosmart D5360 disponuje rozměry a hmotností: 458 × 473 × 183 mm a 5,7 kg. Balení obsahuje tiskárnu, jednotku HP pro automatický oboustranný tisk, černou inkoustovou tiskovou kazetu HP 350, tříbarevnou inkoustovou tiskovou kazetu HP 351, software HP Photosmart Essential, instalační příručku, základní příručku, zdroj napájení, napájecí kabel, základní sadu médií. Snímky lze dále vylepšit pomocí technologie HP Real Life (pro odstranění jevu červených očí) a HP Adaptive Lighting (pro zvýraznění detailů a kontrastu snímků). Nechybí například také tlačítko pro odstranění jevu červených očí (Red-eye removal). Při použití originálního fotografického papíru HP Advanced photo, zaručuje výrobce tisk fotografie s dlouhodobou životností (údajně až 100 let) a odolností proti vyblednutí.

Ovládání, instalace a menu
Při instalaci není potřeba žádných zvláštních postupů – stačí jen tiskárnu zapnout, propojit pomocí USB kabelu s PC a nainstalovat ovládací software (Centrum řešení) s ovladači tiskárny - pomocí přiloženého CD. V našem případě jsme testovali tiskárnu v kombinaci s Macem (s OS Mac X 10.5 – Leopard). Při prvním spuštění je třeba provést diagnostiku, včetně zarovnání tiskových hlav. Nástroje naleznete v Centru řešení pod položkou Nástroje tiskárny. Nejprve provedeme zarovnání tiskových hlav a dále čištění (tento postup je třeba zopakovat vždy, dojde-li k výměně inkoustových kazet). Vyčištění tiskových hlav provede tiskárna automaticky. Poté již můžete s tiskárnou pracovat.

Ovládání provádíte dvojím způsobem – záleží především, tiskneme-li přes počítač nebo přímo z fotoaparátu (resp. z paměťových karet). Stejně tak potom samotné ovládání provádíte buďto pomocí displeje (při tisku z fotoaparátu/karty) a nebo přes PC. Samotné zařízení obsahuje barevný 3,8 cm velký display, a několik ovládacích tlačítek: klávesu pro pohyb v menu (vlevo, vpravo) s potvrzovacím tlačítkem OK uprostřed (ležící přímo pod displejem), dále tři tlačítka rychlé volby – dvě pro přímý tisk (A4, 10 x 15cm/13 x 18cm), klávesu pro odstranění jevu červených očí a klávesu “Storno”. Kromě toho ještě leží v pravé části tlačítko zapnutí/vypnutí tiskárny.

Tiskárna v praxi
Vzhledem k tomu, že výrobce deklaruje Photosmart D5360 jak coby fotografickou tiskárnu, tak i alternativu ke kancelářskému tisku, v praxi jsme tedy zkoušeli tisknout klasické dokumenty (převážně text), kombinaci textu s grafikou a samozřejmě hlavně tisk fotografií. Zařízení pracuje ve třech kvalitativních režimech (koncept, běžná kvalita a režim 'best'). V případě tisku dokumentů (v nejrychlejším – ekonomickém módu) vytiskne Photosmart D5360 cca 25 stran za minutu monochromaticky nebo 20 stran/minutu, barevně - formát A4. V případě tisku v kvalitativně nejlepším módu, zvládne tiskárna cca 2 strany A4 za minutu (text, grafika nebo kombinace). Při běžné kvalitě (standard) vytiskne D5360 cca 6,5 papírů A4 za minutu. Co se týče tisku fotografií (pro nás ta nejdůležitější disciplína), tisk barevné fotografie (v nejrychlejším režimu) formátu 10 x 15cm je hotov za 30 sekund, stránka A4 bude vytištěna ve stejném režimu za 55 sekund. V kvalitativně nejvyšším režimu se nám doba tisku sice až ztrojnásobí, nicméně také kvalita a prokreslení detailů je zcela jinde (než v případě “ekonomického” módu).

Startovací čas tiskárny je cca 25 sekund. Nejrychlejší režim je vhodný pro rychlý tisk nebo tisk textů a všeho, kde není kvalita hlavním kritériem. Pro tisk fotografií jej však nelze doporučit, v takovém případě preferujeme rozhodně kvalitativně vyšší režimy. Se samotným zařízením se pracuje dobře, nicméně velkou výhradu si zaslouží především podavače, které disponují stejným neduhem jako mnoho inkjetových zařízení této třídy a sice – nepřesným podáváním papíru. Podavače jako takové jsou dosti fórové a také při manipulaci s nimi hrozí jejich poškození. Dále si zaslouží výtku také sloty na paměťové karty. Jednak není vůbec označeno (což bývá zvykem – pro lepší orientaci uživatele), jakým způsobem zasunout kartu a také chybí jakékoli vodící drážky – pro přesnější a bezchybné vsunutí paměťových karet. Také display by mohl být větší, stejně tak možnost jeho nastavení (vyklopení) by byla více než příjemná.

Kvalita snímků
HP Deskjet D5360 tiskne s fyzickým rozlišením 1 200 dpi (po softwarových úpravách se nám může rozlišení vyšplhat až na 4 800 dpi). Zařízení používá Vivera inkousty, které se vyznačují nízkou metamerií a bronzingem (lesklý, kovový odraz z bočního úhlu). Tiskárna není vhodná pro tisk monochromatických fotografií. Při tisku fotografií jsme používali lesklý HP fotopapír. Výsledky jsou v případě kvality v rámci své třídy průměrné, rychlost tiskárny je dobrá a pro běžný domácí tisk naprosto dostačující. Výrobce sice charakterizuje tento model jako vhodnou alternativu ke kancelářskému tisku, nicméně je celkem jasné, že inkjetové tiskárny se stále ani zdaleka nemohou rovnat laserovým modelům (jako nouzová možnost kancelářských výstupů však posloužit tu a tam samozřejmě může). Při klasickém kancelářském tisku, je vzhledem k použité technologii i rozlišení dobrá kresba a jasný, sytý text.

V případě tisku snímků poskytne D5360 prokreslené a kontrastní výstupy, které na tom nejsou špatně ani v případě kresby a ostrosti, fyzické rozlišení (oněch 1200 dpi) je zde naprosto dostačující. Při tisku fotografií (na fotografický lesklý papír HP) dosahuje tiskárna dobrých výsledků zejména s menšími formáty (10 x 15 cm, 13 x 18 cm), při tisku do formátu A4 se však již projevují určité nepřesnosti tisku (zejména rastrování - vystřelování inkoustových kapek a pohyb tiskových hlav). Je zde znát také absence “pleťových barev” (světlé azurové a světlé purpurové), jednotlivé přechody jsou často prudké, pleťovky nebo obloha (moře) nejsou výrazné a s náhlými přechody. Volitelné rozšíření na šestibarevný systém se zde určitě vyplatí (i když jsme zde dosti omezeni velikostí náplní – díky společnému systému inkoustů). HP Photosmart D5360 tiskne krom fotografií a kancelářských tisků, také na CD nebo DVD disky (my jsme však bohužel neměli k dispozici požadovaná média, tudíž jsme toto nemohli vyzkoušet).

Hodnocení a závěr
HP Photosmart D5360 představuje vhodné zařízení pro amatérský domácí tisk fotografií, v případě potřeby lze tu a tam tisknout též kancelářské dokumenty (i když striktně k tomuto účelu tiskárna není vhodná). Jako bonus lze potisknout i CD a DVD disky a zařízení může bez problému fungovat i jako samostatná jednotka (bez nutnosti použití počítače). Díky USB slotu a zabudované čtečce paměťových karet, můžete tisknout též přímo z digitálních fotoaparátů a paměťových médií. Nechybí ani možnost duplexního tisku. A pro mnohé zřejmě nejpodstatnější faktor – náklady? Nevýhodou je zde relativně malý zásobník, který je navíc společný pro CMY (cyan, magenta, yellow) – ve standardní výbavě. Tříbarevná kazeta HP 351 vyjde zhruba na 320 Kč (cena se v různých prodejnách liší) a z jedné této CMY kazety jsme vytiskli (ve standardním režimu – běžná kvalita) průměrně 45 běžných fotografií (formátu 10 x 15 cm) nebo cca 15 fotografií A4 formátu. Běžná fotografie 10 x 15 cm nás tedy vyšla na zhruba 7 Kč a snímek formátu A4 na 21 Kč. K těmto cenám je ještě třeba připočíst cenu papíru. Počet výtisků se samozřejmě bude lišit – záleží jak na použitém tiskovém režimu i na předloze. Cena samotného zařízení – Photosmartu D5360 se v současnosti pohybuje okolo 2 500 Kč (vč. DPH).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: