HP DesignJet 30 – nátisková tiskárna s novým inkoustem v praxi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:VSE

HP DesignJet 30 – nátisková tiskárna s novým inkoustem v praxi

HP DesignJet 30

25. června 2004, 00.00 | Tiskárna HP DesignJet 30x je nová řada grafických tiskáren A3+, která přichází s novým typem inkoustu, světlostálým pigmentovým inkoustem z dílny HP. Tím ještě více posiluje pozici této řady, určené k nejkvalitnějšímu tisku pro designérské dílny, grafická studia či prepressu, splňující kvalitativní požadavky nástisku.

Počátkem května letošního roku uvedla společnost Hewlett-Packard na trh novu řadu grafických tiskáren pro nejvyšší tiskovou kvalitu, tiskárny HP Designjet 30 a 130 s rozlišením 2400 x 1200 dpi a velikostí kapičky 4pl. Plně nahrazují stávající řady HP Designjet 10/20ps a HP Designjet 120. Novinkou jsou světlostálé dye-based inkousty.
Obchodní značka DesignJet společnosti společnosti HP tradičně označuje profesionální nkoustové velkoformátové tiskárny. To, že model 30 je z celé řady nejmenší, neznamená nějaké omezení technologické nebo kvalitativní. Je zkrátka jediný s formátem A3+, všechny ostatní začínají na A1 a výše. Primární určení je všude tam, kde je požadován velký formát (do A3+) a velmi kvalitní tiskový výstup. V úvahu přichází využití jako prezentační tisk aplikací designu, architektury nebo v oblasti prepress výstupů kreativních studií či reklamních agentur. V případě malých nákladů jednotek kusů nabízí smysluplné využití i pro komerční tisk.

Konstrukce
Zařízení HP DesignJet 30 je inkoustová tiskárna GDI do formátu A3+, ve firemních materiálech označovaná jako grafická tiskárna (s kvalitou prepress výstupu) a rozlišením 2400 x 1200 dpi. Použitou technologií tisku je termální inkoustový tisk od HP. Celkový počet 6 inkoustů je tvořen základní CMYK barevnou kombinací, doplněnou u light magenta a light cyan. Zajímavý je poměr dvou typů velikostí jednotlivých barevných zásobníků, kdy větší černá a žlutá je následována menší magentou a cyanem, obě lightky jsou opět větší patrony. Důležitým faktorem je takzvané plotrové řešení, kdy poměrně veliké patrony zůstávají v klidu a pohybují se jen tiskové hlavy, kterým je inkoust přiváděn soustavou hadiček.
Elegantní design v kombinaci černošedé a stříbrošedé na první pohled zaujme charakteristickou stříbrnou vlnou, která tvoří dělený kryt přístupu k tryskám a k zásobníkům barev. Dopředu vyčnívá mohutný podavač, vlevo jsou soustředěny ovládací prvky spolu s LCD. Na displeji je zobrazená indikace jednotlivých barev (a pokyny) a pod ním tři tlačítka a jedna kontrolka. Na zadní straně zcela vpravo se nachází přípojné místo, nejen napájení, ale i všechny ostatní konektory datových připojení. V zadním vyjímatelném díle je štěrbina pro vstup silnějších médií.

Technické parametry
Tiskárna HP Designjet 30n je inkoustová GDI tiskárna do formátu A3+ se šestibarevným tiskem, s maximálním rozlišením tisku až 2400 x 1200 dpi. Vysokého rozlišení dosahuje kapičkou o velikosti 4 pikolitry. Standardní rychlost tisku ve formátu B/A3 v normálním módu se udává 4 min/stránku. Tisk je pochopitelně nejvíce závislý na parametrech hostitelského počítače a složitosti úlohy.
Recenzovaný model HP Designjet 30n (shodný s variantou 30, pouze navíc osazen JetDirect 615n) potiskne nejrůznější typy médií od volných listů až p obálky, a formátů od pohlednice do A3+ (330 x 483 mm). Kritickým parametrem je tloušťka materiálu, zepředu do 0,2 mm a ze zadního podavače (kde neprobíhá obracení média o 180°) až do 0,4 mm.
Zpracování úloh probíhá standardně v tiskovém jazyce PCL 3-GUI RGB 24-bit Contone (volitelně je k dispozici Adobe PostScript 3 via software RIP), v tiskárně napomáhá 32 MB RAM. K počítači se lze připojit přes USB 1.1 nebo Centronics (model 30), optimální možností je ovšem pomocí HP Jetdirect 615n - Fast Ethernet (model 30n). Pro síťový provoz je určen i softwérový RIP, který řeší jednotnou postscriptovou platformu, běžnou v grafických studiích a díky filosofii server-klient i odlehčuje aplikacím a počítačům, připojeným v síti.
Podporované operační systémy jsou Windows od 95 a výše, Mac OS pak 9.x a výše. Pro datovou komunikaci slouží paralelní port a rozhraním USB 1.1. Síťové rozhraní v podobě JetDirect karty je standardně dodáváno v "n" verzi, běžnou verzi tiskárny lze o síťové rozhraní rozšířit.
Standardní rozměry (Š x H x V) 724 x 442 x 224 mm platí pro zasunutý zásobník. Pokud je naplněn formátem A3+, mění se hloubka asi o 20 cm. Ovšem pro tisk tohoto formátu je stejně nutné více místa, takže rozměry nejsou kritické. Ani váha, která činí příjemných 12,5 kg.
Nový typ speciálních dye-based inkoustů umožňuje tisknout světlostálé fotografie v sytých, jasných a konzistentních barvách. Podle zátěžových testů (při dodržení parametrů doporučených HP, tedy zmíněné inkousty a HP papíry správného typu) odolají blednutí déle, než běžné fotografie, zpracované tradiční chemickou cestou. HP uvádí trvanlivost až 73 let. Inu počkáme si a uvidíme… Přesné, konzistentní barvy s automatickou kalibrací se zpětnou vazbou a vestavěné denzitometrické čidlo, které spolupracuje s tiskovými hlavami a inkousty HP a zajišťuje automatické vyrovnání tiskových hlav.

Instalace
Při instalaci se stačí rozhodnout, jakým protokolem a portem je tiskárna připojena a dále již je možné realizovat testovací stránku. Standardní ovladače pro Windows (PCL 3 GUI – Win95 a výše) a pro Mac OS Raster ovladač (9.x a výše) má odpovídající minimální požadavky na systém. Pro Windows je to od 128 MB RAM a 300-400 MB místa na disku a Mac OS požaduje stejnou RAM, ale vystačí se 100 MB volného místa. Kompatibilita s Apple ColorSync a ICC zajišťuje sladění barev v celém pracovním procesu.
Rozšířená správa barev se nechá realizovat volitelným softwarovým ripem HP RIP2, který zajišťuje automatickou kalibraci PANTONE®, CMYKplus a emulaci ofsetového tisku (Adobe PS3). Volba modelu HP Designjet 30gp znamená navíc kalibrátor GretagMacbeth Eye One Display a displej Eye One.

Kvalita tisku
Tiskárna je osazena kvalitními inkousty a prakticky stejným mechanismem, jako modely pro větší formát. Z toho vyplývá velmi dobré zvládnutí barevné stálosti po celé ploše formátu. Za účelem dosažení vyšší kvality tisku je vybavena automatickou vnitřní kalibrací. Výsledky redakčních testů odpovídaly renomé tiskárny. Barevné přechody na plném formátu jsou bez zaváhání.Podání nízkých denzit (typicky 10 % a 5 %), včetně šedé jsou barevně vyrovnané a jednolité.
Černobílý test odhalil bezproblémovou čitelnost u 2bodového pozitivního bezpatkového písma, patkové písmo stejné přišlo o některá úzká místa (vodorovná linka u „e“) ale způsobem, který čitelnosti nebránil. U negativního písma jsou 2 body stále čitelné u sansu, serify mírně mizí u 3bodového, ale 2 bodové je ještě na hranici čitelnosti.
Z čárových růžic vyplývá veliká symetrie v horizontálním a vertikálním směru pro plnou i poloviční denzitu, která je potvrzena u čárových rastrů. Ještě u rastr 0,07b se tiskárna pokouší rastrovat s obdivuhodnou h/v symetrií. Všechny rastry ve všech denzitách (100%, 50%, 40%) vychází velmi dobře. Posun média na délce A3+ (483 mm) se pravítkem nepodařilo zaznamenat. Na barevných bitmapách jsou výborně podávány jemné přechody šedé bez jakýchkoliv rušivých zlomů. Dokonce i na místě ostrého přechodu denzit se neprojevilo ono klasické digitální překmitnutí,, kdy končící šedá barva mírně zesílí denzitu před skokem do výrazně světlejší. Po odladění kombinace inkoust-papír bych neměl námitek proti nátisku z tohoto stroje.

Praxe
Podobně jako předchozí modely, i nová řada je citlivá na zakládání papíru. Vyžaduje pečlivé umístění média do podavače. Pokud se pozice vtaženého papíru tiskárně nepozdává, vyplivne jej ven nepotištěný. To ovšem není důvod k panice, stačí věnovat vkládání větší péči. Tiskárna jej po natažení několikrát protáhne tam i zpět za soustavného optického měření. Když papír akceptuje, tiskne velmi přesně po celé ploše média.
Ačkoliv je naprosto zřejmé, že chemická reakce barvivo-papír je pro každou kombinaci mírně odlišná a každý výrobce doporučuje nejvhodnější médium to své (pokud jej produkuje), lze obvykle očekávat jistou toleranci při jiných kombinacích. Nové dye-based inkousty od HP však podávají nejlepší výsledky na papírech od HP s výrazným náskokem před ostatními výrobci.

Závěrem
Tiskárna HP Designjet 30 je vhodná pro grafická studia a návrháře, jež chtějí tisknout kompozice, modely a nátisky s maximální barevnou věrností. Profesionální fotografové mohou tisknout realistické fotografie s vyšší odolností vůči blednutí než fotografie zpracované tradičním postupem a odborníci zaměřující se na předtiskové služby mohou zhotovovat nátisky ve stabilních barvách za méně než jednu hodinu. V nákladech jednotky kusů poslouží i jako kvalitní komerční tisk. Nové inkousty zaručují velkou světelnou stálost po dobu nejméně 70 let.
Doporučené koncové ceny tiskáren HP Designjet 30 jsou pro model 30 - 22 000 Kč bez DPH, model 30n - 29 000 Kč bez DPH.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: