Hot Door MultiPage 4: vícestránkové dokumenty v Adobe Illustratoru - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


VSE

Hot Door MultiPage 4: vícestránkové dokumenty v Adobe Illustratoru

30. listopadu 2007, 00.00 | Možnost pracovat s vícestránkovými dokumenty v Adobe Illustratoru je pro leckoho vysoce žádoucí,
a s použitím doplňku MultiPage ji lze realizovat víc jak dobře. Představení
aktuální, již čtvrté verze daného pluginu vám nyní nabízíme.

Společnost Hot Door má na své kontě hned několik užitečných pluginů pro Adobe Illustrator v čele s doplňky CADtools a Perspective rozšiřujících možnosti Illustratoru v oblasti zpracování isometrické vektorové grafiky a CAD výkresů. Plugin MultiPage je další šikovný doplněk pro Illustrator, s jeho pomocí můžete snadno pracovat v daném programu s vícestránkovými dokumenty. Nedávno se MultiPage dočkal nové verze 4, kterou vám blíže představíme v této recenzi

Novinky

Mezi hlavní novinky MultiPage 4 patří podpora Adobe Illustratoru CS3 a exportní funkce pro ukládání do formátů JPEG a EPS pro vícestránkové dokumenty, ukládaných v tomto případě po jednotlivých stránkách. Součástí instalátoru jsou navíc všechny PDF manuály i verze pluginu MultiPage 1, 2, 3 a 4 pro Adobe Illustrator 9, 10, CS, CS2 a CS3, pro který je určena poslední zmíněná verze 4.0. MultiPage existuje jak pro Windows, tak i pro Mac OS X a prodává se za 99 USD.


Hot Door MultiPage 4 - exportní funkce pluginu u verze pro Macintosh

Možnosti a funkce pluginu

Úkolem pluginu MultiPage je rozšířit služby Adobe Illustratoru o možnost snadno nadefinovat větší počet stran v dokumentu a spravovat je, respektive manipulovat s nimi, prostřednictvím samostatné palety s náhledy jednotlivých stránek. Pracovní paleta MultiPage 4 trochu připomíná adekvátní funkci pro manipulaci se stránkami dokumentu v Adobe InDesignu. Můžete si vytvořit libovolný počet stránek spojených s předlohovými stránkami a vytvářet tak v podstatě vícestránkové publikace přímo v Adobe Illustratoru. Žádné doplňkové typografické služby MultiPage nenabízí, takže co není integrovanou či externí součástí Illustratoru (přes další pluginy), nelze k tvorbě publikací použít.


Hot Door MultiPage 4 - pracovní paleta pluginu u verze pro Windows


Hot Door MultiPage 4 - paleta pluginu s popup menu (verze pro Mac OS X)

Jednotlivé stránky v dokumentu mohou mít libovolný layout, sdílení vzorových stran (s libovolnou grafikou a uživatelem nastavenými okraji stránek) pak umožňuje relativně snadno nadefinovat i rozsáhlejší publikace. K dispozici je i automatické číslování stránek v dokumentu a automatická synchronizace stránek s vrstvami. Stránky se zobrazují jako schematické symboly s náhledy a paleta MultiPage pochopitelně současně funguje i jako navigační prvek umožňující rychlý přechod mezi jednotlivými stranami v aktuálním dokumentu.

MultiPage se navíc stará nejen o vytvoření a manipulaci se stránkami, ale také o export a tisk stránek. V rámci exportních a tiskových služeb můžete ukládat na disk či tisknout zvolený počet stránek dokumentu Illustratoru na libovolném tiskovém zařízení. Export stránek je u MultiPage 4.0 možný ve formátech EPS či PDF (který samozřejmě funguje i pro vícestránkové dokumenty), nebo v podobě bitmapového grafického formátu JPEG s nastavitelnou kvalitou. Při exportu do formátu PDF můžete využívat standardní předvolby Adobe Illustratoru s volitelnými exportními profily.

Pokud se pokusíte otevřít vícestránkový dokument Adobe Illustratoru vytvořený s pomocí MultiPage 4 na počítači, kde není MultiPage nainstalovaný, tak se vám každá stránka (včetně vzorových stran) zobrazí jako samostatná vrstva.

Závěr

MultiPage je plugin využívající dobrého nápadu, jak poměrně jednoduchým způsobem promyšlenou manipulací s vrstvami rozšířit funkce Adobe Illustratoru o nové funkce pro práci s vícestránkovými dokumenty. Svůj smysl má u všech verzí Illustratoru, neboť i nejnovější verze CS3 sama o sobě neumí přímo manipulovat s vícestránkovými dokumenty. Bezplatné "vícestránkové" řešení v podobě tzv. page tilingu (využívá se hlavně u tisku) a skriptů ovlivňujících vlastnosti stránky daného dokumentu v Illustratoru CS3 je příliš komplikované, MultiPage navíc obsahuje i vylepšené exportní funkce Ilustratoru CS3.

Demoverzi pluginu MultiPage si můžete stáhnout zdarma ze stránek společnosti Hot Door. Demo není omezeno časem používání, ale povolením maximálně pěti současně používaných stránek v paletě pluginu, zakázány jsou navíc všechny exportní funkce.


Hot Door MultiPage 4 - preference pluginu (verze pro Mac OS X)


Hot Door MultiPage 4 - předvolby pluginu ve verzi pro Windows

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: