Hot Door CADtools 6: technické výkresy v Adobe Illustratoru - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


VSE

Hot Door CADtools 6: technické výkresy v Adobe Illustratoru

26. ledna 2009, 00.00 | CADtools je plugin pro Adobe Illustrator na pohodlné interaktivní kótování objektů pro klasické a také pro izometrické objekty, které lze prostřednictvím CADtools také vytvářet a editovat. Plugin nabízí i řadu dalších funkci souvisejících s měřením objektů, jejich měřítkem a dělením na části. Popis aktuální šesté verze CADtools vám nyní nabízíme.

Hot Door CADtools je poměrně známý doplněk pro Adobe Illustrator, který rozšíří o celou řadu kreslicích, editačních a informačních nástrojů na tvorbu a úpravy izometrických objektů, kótování běžných 2D i pseudo 3D izometrických prvků, měření vzdáleností mezi libovolnými dvěma body, číselnou kontrolu nad všemi objekty aj.

Cena CADTools 6 je 279 USD, za upgrade z předchozích verzí zaplatíte 149 USD. Plugin je k dispozici ve verzích pro Windows a Mac OS X, při instalaci si pak zvolíte verzi pro Adobe Illustrator CS, CS2, CS3 nebo nově Illustrator CS4.

Funkce pluginu

Z úvodního popisu a pochopitelně i ze samotného názvu pluginu je zjevné, že CADtools rozšiřuje Adobe Illustrator především o nástroje a editační operace v oblasti CADu. Mezi hlavní funkce pluginu tedy patří zejména manipulace s izometrickými objekty a definování kót, stejně jako manuální nastavení velikostí objektů v prakticky libovolném měřítku. Ovládací ikony jsou rozděleny do skupin pro 2D kreslení, editaci 2D objektů (zvlášť editace a nastavení rozměrů), tvorbu popisek, izometrické kreslení a změnu velikosti izometrických objektů.


Hot Door CADtools 6 - přehled jednotlivých nástrojů a funkcí pluginu

Ikonky doplňuje celkem devět nástrojových panelů, které se používají především pro manuální kontrolu nad objekty, kótami, popisky a vlastnostmi různých 2D a izometrických objektů. Mezi panely najdeme i funkce pro globální nastavení vlastností CAD ilustrací, nadefinování vodicích mřížek a pravítek (pro 2D a 3D izometrické objekty), práci s měřítkem kresby, styly pro kóty a popisky, paletu pro kreslení zdí aj.

Každý vektorový objekt můžete například upravit prostřednictvím palety CADtracker, která umožňuje zadávat číselné hodnoty rozměrů a pozice objektů. Mimo kót lze s pluginem vyrábět i speciální popisky objektů s textem, numerickými údaji, abecedním číslováním objektů či parametry jejich geometrie. Kótování objektů respektive jejich jednotlivých geometrických tvarů je vskutku velmi snadnou záležitostí. Kóty definujete obyčejným tažením myší z objektu, kóta pak lze dále upravit z nástrojových palet CADTools. Palet je celá řada stejně jako ovládacích ikon, které se nainstalují do standardního toolboxu Adobe Illustratoru.

Křivky lze s CADtools také jednoduše rozdělovat na geometrické segmenty se shodnou velikostí, další funkcí pluginu je pak přehledné měření rozměrů objektů. Užitečnou funkcí dalších nástrojů pluginu je také rychlé přizpůsobení velikostí/rozměrů objektu podle rozměrů jiných zvolených objektů. Tvorba izometrických objektů má v CADtools své zákonitosti a probíhá prakticky výhradně interaktivně přímo vytažením 2D objektu do prostoru či nakreslením izometrického objektu přímo s pomocí nástrojů pluginu. Každý takto vyrobený objekt lze dále upravovat prostřednictvím nástrojových palet pluginu, s izometrickými prvky ale nemůžete v prostoru libovolně pracovat jako třeba v Photoshopu s importovanými 3D vektorovými modely.


Hot Door CADtools 6 - nástrojové palety pluginu a dvě ukázky okótovaných jednoduchých 2D a 3D objektů


Hot Door CADtools 6 - interaktivní kótování objektů přímo v kresbě
Hot Door CADtools 6 - tvorba izometrických objektů a jejich kótování

Novinky v CADtools 6

Šestá verze CADtools přidává kompatibilitu s Adobe Illustratorem CS4 a má novou kalkulačku v panelu CADdocument, která slouží k přepočtům uživatelským měřítek ze stávajících rozměrů zvolených objektů. Nový je i nástroj Proportion na změnu velikosti objektu podle velikosti jiných objektů a také nástroj na měření vzdáleností v interaktivním módu v kresbě – tzn. kliknutím a tažením celé vzdálenosti myší.


Hot Door CADtools 6 - manipulace s izometrickými objekty
Hot Door CADtools 6 - další dvě ukázky jiných nástrojových a editačních palet

Závěr

Určitě nečekejte, že CADtools z Adobe Illustratoru udělá AutoCAD či jiný podobně specializovaný editor na tvorbu technických výkresů a oblast CAD/CAM designu. Svůj smysl ale CADtols rozhodně má a obohacuje Illustrator natolik, že i cena pluginu je odpovídající celkovým možnostem pluginu.

Demoverzi pluginu si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti Hot Door.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: