Hitek Software: automatizace v publikačních provozech - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:VSE

Hitek Software: automatizace v publikačních provozech

sw software

29. října 2004, 00.00 | Provozujete ve vašem publikačním provozu ve velkém FTP přenosy, potřebujete často
zálohovat soubory, monitorujete chod webové prezentace nebo vůbec hledáte způsob, jak si
usnadnit práci s velkými objemy či častými změnami dat? Multiplatformní řešení
společnosti Hitek Software vám v uvedeném směru budou určitě schopna vyjít vstříc, a to
za velmi rozumnou cenu.

Řešení, dovolující automatizovat určité úkony, jsou v případě publikační praxe značně rozmanitá. Specializované workflow systémy nicméně obvykle bývají drahé a tak se jejich nasazení vyplatí až opravdu ve velkém. Často se tak, zejména na menších pracovištích, uživatelé raději dívají po prostředcích obecného charakteru, jež sice nejsou ušity úplně na míru potřebám publikačním provozů, dají se ale určitě i zde velmi dobře využít a to obvykle za ceny, které si může dovolit skutečně každý. Velmi zajímavé prostředky uvedeného typu od společnosti Hitek Software bychom rádi představili v tomto článku.

Automize

Vlajkovou lodí v nabídce Hitek Software je produkt Automize (80 USD). Obdobně jako ostatní aplikace výrobce je skutečně multiplatformní: díky tomu, že je napsán v jazyce Java, jej lze provozovat na platformách Windows, Mac OS X i Unix. Posláním produktu je automatizovaně zajistit provádění definovaných úloh v zadaném čase či při výskytu určité události. Produkt přitom nabízí nejen předdefinované funkce pro různé specifické typy úkonů, ale dovoluje také řídit činnost programů a naplno využít batch či skriptovací možnosti daného operačního systému.

Základem rozhraní produktu je přehledná tabulka, ve které uživatel definuje jednotlivé úlohy, jejichž automatizované provedení pak Automize zajišťuje. U úlohy se nastavují podle jejich povahy různé parametry, tzv. plánovač pak dovoluje nastavit provádění úlohy v určitém čase či po uplynutí stanoveného časového intervalu. Míru automatizace pak zvyšují prostředky, dovolující spouštět úlohy na základě stavu určitého adresáře (nahrání nových souborů) či souboru (provedení úprav). Úlohy lze řetězit za sebou, přičemž je možno využít proměnných pro předávání informací, včetně kódů, informujících o úspěšném nebo neúspěšném ukončení dané operace. Na jejich základě dokáže systém generovat a rozeslat odpovídající upozornění e-mailem, průběh všech úloh je pro různé účely protokolován. Univerzálnost nicméně neklade ani na začínající uživatele přílišné nároky, neboť i komplikovanější úlohy lze snadno skládat pomocí názorných dialogů a nabídek.

hitek1f.gif

Základní rozhraní Automize

Velmi silné možnosti práce, a to i v prostředí publikačních provozů, nabízí předdefinované funkce. Konkrétně lze takto zmínit prostředky pro automatizované zálohování souborů, dovolující například využít synchronizaci či kompresi, soubory lze také hromadně tisknout. Vynikající jsou pak nástroje pro práci s FTP přenosy, které jsou dnes v tuzemských publikačních provozech velmi oblíbeným způsobem výměny dat například mezi zadavatelem a tiskárnou. Odpovídající funkce Automize zde dovolují například provádět přenosy v určeném čase, přičemž lze v případě potřeby odpovídajícím způsobem přejmenovat přenášené soubory (podle času přenosu apod.). Velmi užitečné je monitorování stavu FTP serveru, které dovoluje automaticky e-mailem upozornit na chvíli, kdy dorazil libovolný či určitý podklad.

hitek2f.gif

Kontrola FTP přenosů

Obdobné bohaté prostředky se nabízí i případě webových prezentací: Odpovídající funkce zde dovolují monitorovat stav daného serveru (aktivita, doba nečinnosti aj.). Automaticky je možno stahovat určené či modifikované stránky, což lze využít nejen pro sběr informací (například zpravodajství), ale také k archivaci prezentace v určitém stavu apod. Automatizovat lze dále i práci s účty elektronické pošty: Stahují se pouze zprávy, které vyhovují uživatelem nastaveným kritériím, s případným automatizovaným zpracováním jejich příloh, v určený čas lze hromadně (s využitím odpovídajícího seznamu adres) rozesílat zprávy s přílohami (korektury, mailingové kampaně aj.) apod.

Produkt dále poskytuje zajímavé funkce pro správu SQL databází (pomocí SQL výrazů), možné je hromadné kopírování, přesouvání či prohledávání souborů a také automatické vypnutí počítače či nasazení ZIP komprese. Na platformě Windows je možno automatizovat (pomocí řádkových přepínačů či maker) chod aplikací Microsoft Office, což lze využít i ke správě Access databází. Pro tutéž platformu pak výrobce nabízí i několik dalších rozšiřujících modulů (Command Line - 80 USD, NT Service - 30 USD, SSH2 / SFTP Addon - 100 USD), vylepšujících schopnosti automatizace.

hitek3f.gif

Hromadné kopírování souborů

O možnostech Automize by bylo možno napsat ještě hodně. Zájemcům nicméně místo toho doporučujeme odzkoušení demoverze a rovněž seznámení s různými zajímavými scénáři nasazení produktu. Za velmi přijatelnou cenu 80 USD se každopádně uživatelům dostává do rukou prostředek, který může i publikačních provozech ušetřit mnoho práce.

AbleFTP a JaSFtp

Pro ty, kdo potřebují automatizovat pouze FTP přenosy, jsou v nabídce Hitek Software hned dva produkty. První z nich, AbleFTP (50 USD), nabízí (mimo funkcí obdobných normálním FTP klientům) v prostředí podobném Automize možnost plánovaných FTP přenosů (opět na bázi uživatelem definovaných úloh). Využít lze přitom komprese či hromadného přenosu souborů vybraných souborovou maskou, monitorování FTP serveru, e-mailové notifikace a mnoho dalšího. Obdobné funkce, nicméně pro zabezpečený SFTP protokol, nabízí produkt JaSFtp (100 USD). Možnosti obou produktů lze opět rozšířit s pomocí volitelných modulů Command Line a NT Service.

hitek4f.gif

AbleFTP

Závěrem

Je pravdou, že jsme všechny produkty Hitek Software testovali pouze zběžně, a nedokážeme posoudit jejich spolehlivost při náročnějším zatížení v prostředích větších provozů. Přesto si troufáme tvrdit, že za ceny, které jsou jen zlomkem toho, co se normálně požaduje za automatizační řešení, nabízí zmíněné produkty škálu vysoce zajímavých funkcí. Ty přijdou v publikačních provozech ke slovu jak při úkonech obecné povahy (správa souborů, spouštění určených aplikací aj.), tak při správě FTP přenosů a dalších internetových či intranetových služeb.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: