Grafika News 11/2007 (0,7 MB) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:VSE

Grafika News 11/2007 (0,7 MB)

8. června 2007, 00.00 | Vyšlo 7. 6. 2007. Obsahuje novinky z oblasti pre-pressu, tisku, elektronického publikování, digitální fotografie a produktů společnosti Apple na celkem 20ti stranách. Hlavní témata: EmbaxPrint 2007, evropské ceny produktů Adobe, Photoshop CS3 Extended. PDF formát (0,8 MB).

Publikací věnovaných Adobe Photoshopu je dnes na tuzemském trhu skutečně značné množství, ať už zde hovoříme o překladech zahraničních titulů, či výtvorech autorů tuzemských. Danou bohatou nabídku se nicméně opět nedávno rozhodly rozšířit vydavatelství Computer Press a Zoner Press. Bližší přiblížení příslušných titulů naleznete v této recenzi.

Základní dovednosti

Computer Press si zejména pro začínající uživatele nachystal hned celou řadu názorných příruček se souhrnným označením "Základní dovednosti". Jedná se zde o překlady titulů z edice "Photoshop Basiswissen" (vydává Addison-Wesley), která je především výtvorem německého autora Doca Baumanna, jehož časopis DOCMA patří v Německu k oblíbeným zdrojům informací o Photoshopu a fotografování.

photozak1f.jpg

Daná řada obsahuje v původní verzi již sedmnáct svazků, Computer Press vydal prakticky naráz zatím pět dílů série. Konkrétně to jsou "Adobe Photoshop: Vrstvy", "Adobe Photoshop: Výběry", "Adobe Photoshop: Fotomontáže", "Adobe Photoshop: Úpravy barev" a "Adobe Photoshop: Zostřování a rozostřování". Všechny tyto příručky mají shodný formát (148 x 210 mm), úpravu (plnobarevné brožury na lesklém papíře) i cenu (229 Kč/339 Sk) a až na výjimku shodný počet stran (112; "Zostřování a rozostřování" jich má 120). Mimo D. Baumanna je pod některými tituly podepsán Christoph Künne.

Jak již názvy jednotlivých dílů naznačují, je zaměření edice poměrně široké, cílem je každopádně oslovit především začátečníka ve Photoshopu, resp. určitých dílčích oblastech jeho použití. Výklad je veden jednotně tím způsobem, že obvykle každá stránka popisuje určité téma, ke kterému je přiložen ilustrační obrázek (obvykle příslušný screenshot Photoshopu), poměrně často je základní text rozšířen o tipy či poznámky. Nápad je to zajímavý, ale z výsledku jsme byli trochu rozpačití. Především nám přijde, že textu je obvykle málo a obrázky jsou naopak příliš veliké (vzhledem k vypovídací hodnotě). Pokud by byl poměr obrácený, bylo by to jistě lépe.

photozak2f.jpg

Výklad se každopádně snaží poměrně poctivě přibližovat vždy všechny funkce Photoshopu relevantní v daném kontextu, dále pak pochopitelně dokáže jít i za hranice daného programu, a to zejména v případě svazku "Fotomontáže". V některých dílech také čtenář nalezne odkazy na zajímavé pluginy, utility, informační zdroje atp. Praktické odzkoušení mnoha postupů dovolují ukázkové soubory, které si lze stáhnout z Internetu.

Při četbě jsme se někdy nemohli ubránit dojmu, že snaha za každou cenu dodržet výše naznačený layout vede občas ke zkratkovitému výkladu. Ten pak nemusí být tomu, kdo si opravdu jako prvotní pomůcku pro seznámení s Photoshopem vybral některou z daných publikací, úplně zřejmý.

photozak3f.jpg

Překlad Radima Pekárka nám přišel jako slušně provedený. Výhrady nicméně máme k tomu, že narozdíl od jiných publikací Computer Pressu jsou příkazy uváděny pouze pro český a nikoli i anglický Photoshop. Jen těžko se pak dohledává, které verze Photoshopu se vlastně výklad týká – obvykle je to Photoshop CS2, ale ne vždy – přičemž pro začátečníka, který pracuje se starší nebo novější verzí daného produktu může být toto někdy matoucí.

Jsme opravdu zvědavi, nakolik se daná série příruček ujme a kolika jejich dílů se ještě dočkáme. Tituly věnované obecným funkcím Photoshopu (výběry, vrstvy) nechají jistě pokročilé uživatele chladnými, nicméně tito možná budou uvažovat o dalších svazcích, pokud se dosud při své práci nevěnovali třeba fotomontážím (nebo si zde hodlají rozšířit své dovednosti). Jinou kapitolou ovšem je, že na českém knižním trhu (velkým dílem právě díky Computer Pressu) je dostatek jiných titulů, které se naznačenými tématy zabývají také, a to obvykle do větší hloubky.

S. Kelby: Photoshop – kanály

Z trochu jiného soudku je kniha známého amerického autora Scotta Kelbyho "Photoshop – kanály", kterou nedávno vydal Zoner Press. (Originál "The Photoshop Channels Book" vyšel u Peachpit Pressu v roce 2006.) Jejím cílem je zasvětit čtenáře do užívání kanálů, tj. jednoho z nejsilnějších prostředků Photoshopu, jehož zvládnutí bývá znakem pokročilého uživatele.

photozak4f.jpg

Pokročilost tématu ovšem neznamená, že by výklad nestačili sledovat začátečníci. Kelby totiž většinu výkladu předkládá v podobě postupů "krok za krokem", které jsou dobře známy i z jeho jiných knih. (A samozřejmě nechybí ani autorův svébytný "taky" humor.) To, co je pak oproti jiným Kelbyho publikacím novum, je zařazení sekce "Otázky a odpovědi" na konec každé kapitoly. Zde vždy autor formou seznamu často kladených otázek vysvětluje mnohé pojmy či nejasnosti spojené s popisovanými postup a pojmy: dle našeho názoru získává kniha díky daným částem výrazně na hodnotě i pro zkušené uživatele, kteří již kanály rutinně při své práci používají.

photozak5f.jpg

A co vše lze v knize najít? Nejprve jsou probrány úplné základy práce s kanály, dále je popsáno použití kanálů při tvorbě masek. Poté je pozornost věnována využití masek vrstev a vrstev úprav. Dále se čtenář seznámí s různými úpravami černobílých i barevných obrázků pomocí kanálů a rovněž s použitím kanálů při zostřování, optimalizaci pro Web či přidávání různých efektů (např. paprsek světla nebo infračervený efekt). V rámci výkladu si čtenář může osvojit i nástroje, které nepatří ve Photoshopu k těm nejužívanějším, jako jsou například Výpočty. Prakticky všechny popsané postupy si lze prakticky odzkoušet, ukázkové příklady jsou k dispozici na Internetu.

Překlad Pavla Kristiána mladšího je na dobré úrovni, škoda jen, že opět byla zohledněna pouze česká verze Photoshopu. Publikace je plnobarevná, velmi pěkně provedená, o celkem 288 stranách formátu 168 x 230 mm. Jak již bylo řečeno, má šanci oslovit nejširší škálu uživatelů Photoshopu, cena 329 Kč nám přijde vzhledem k provedení i množství podaných informací přiměřená.

photozak6f.jpg

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: