Google SketchUp: 3D lehce a rychle - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:VSE

Google SketchUp: 3D lehce a rychle

2. února 2009, 00.00 | Jak jistě mnozí z vás vědí, naučit se modelovat 3D objekty ve většině programů není nic lehkého. S freewarovým programem Google Sketchup a dalšími nástroji od společnosti Google to však nemusí být tak úplně pravda. Tento zaujímavý CAD software má tak jednoduché a intuitivní ovládání, že se v něm naučíte základy práce s trojdimenzionálnímy objekty za pár minut. Zároveň je ale Google SketchUp natolik výkonným modelerem, že není problém v něm dělat i větší projekty. Blíže vás s daným programem seznámíme v tomto článku.

Jak jistě mnozí z vás vědí, naučit se modelovat 3D objekty není ve většině programů nic lehkého. S freewarovým programem Google SketchUp to však nemusí být tak úplně pravda. Tento zajímavý CAD software má tak jednoduché a intuitivní ovládání, že se v něm naučíte základy práce s trojdimenzionálnímy objekty za pár minut. Zároveň je ale Google SketchUp natolik výkonným modelerem, že není problém v něm dělat i větší projekty, protože se nespecializuje pouze na jednu skupinu uživatelů, takže v něm můžete například vytvářet rychlé nákresy, modelovat stavební projekt nebo vytvářet modely různých součástí a strojů. To vše díky dlouhé historii projektu a mnoha vylepšením.

První verze SketchUpu spatřila světlo světa v roce 2000. Program tehdy vyvíjela malá americká firma @Last Software, která SketchUp vlastnila až do roku 2006, kdy projekt odkoupila známá společnost Google. Ta začátkem roku 2007 vydala novou, v pořadí šestou verzi programu s pozměněným názvem „Google SketchUp“, kterým je program označován až do současnosti, kdy je k dispozici ve verzi 7.

sketchup1-1f.jpg

3D model vytvořený v Google SketchUp během chvíle

2D? Také lehce a rychle!

S šestou verzí SketchUp vyšel také užitečný bratrský program Google LayOut. Ten má stejné graficky příjemné prostředí jako SketchUp, nicméně je určen pro plány, nákresy a náčrty ve 2D. Po první beta verzi, která se prodávala společně se SketchUp, vyšla nedávno společně s Google SketchUp 7 druhá nyní již „ostrá“ verze Google LayOut 2. Příbuznost těchto dvou produktů a projektů tvořených v nich výborně zvýrazňuje precizní nástroj „Push/Pull“, ne který má společnost Google dokonce vlastní patent. Tento nástroj totiž dokáže během sekund přetvořit 2D objekty na 3D, a to chycením povrchu 2D objektu a následným „vytáhnutím“ do třetího rozměru.

sketchup1-2f.jpg

Takový objekt lze pomocí funkce Push/Pull udělat z 2D čtverce během vteřiny

Textury a stíny

SketchUp ale zdaleka není jen skečovací program na kresby, ale i výkonný program pro texturování a stínování 2D a 3D objektů. Zde je výhodou rychlé a kvalitní nastavení vlastností použitých textur, které můžete vkládat jako obrázky. Použít lze i mnoho textur, které se dají zdarma stáhnout ze stránky produktu, a to spolu s mnoha dalšími balíčky 3D objektů a texturovacích materiálů. Textury na objektu potom můžete jednoduše pomocí jednoho kliknutí posouvat, zvětšovat a různě upravovat. V SketchUp jsou ale i stíny. Lehce lze nastavit polohu slunce pomocí zadání roční a denní doby, podle které se stíny zobrazují. Vložit můžete i obrázek do pozadí, a to ať už jako doplněk, nebo jako pozadí, které modelu přidá na vzhledu.

sketchup1-3f.jpg

Ukázka texturovaného modelu se stínem ve SketchUp

Google Earth a Google SketchUp

Ze SketchUp můžete navíc vyrobené 3D modely exportovat do formátu KMZ, a nahrát do známého prohlížeče satelitních fotografií Google Earth. Tyto modely, které lze tvořit podle skutečných objektů, potom můžete virtuálně umístit na různá místa ve světě, podle toho, kde se reálný objekt nachází. Takto lze tyto modely sdílet se všemi uživateli Google Earth. Stejně jako do KMZ můžete exportovat objekty coby 3D modely do souborů s extenzí 3ds, dwg, dxf, dae, obj, wrl a xsi. Exportovat lze i aktuální screenshot, a to jako soubor typu JPEG, TIFF, BMP nebo PNG, dále lze vytvářet animace v AVI a PNG. Díky podpoře tolika formátů si můžete rychle a jednoduše model vytvořený ve SketchUpu importovat buďto do jiného profesionálního programu pro tvorbu 3D modelů, nebo do různých renderovacích programů.

3D Warehouse

Další z výhod SketchUpu je obrovská podpora výrobců, kterou jasně ukazuje internetová stránka Google 3D Warehouse. Na této stránce mohou totiž všichni uživatelé SketchUpu sdílet svoje modely a vyhledávat a zdarma stahovat modely jiných uživatelů, na které se chtějí podívat, nebo které se jim budou hodit. Při používání SketchUpu máte tedy rychle a zdarma k dispozici mnoho modelů, které můžete nahrát do vašich scén. 3D Warehouse je plný jak malých modelů, jako jsou různé doplňky do interiéru, tak velkých modelů budov a měst.

sketchup1-4f.jpg

Vyhledávání modelů v Google 3D Warehouse

Pluginy

Aby se vám lépe s programem pracovalo, je tu podpora pluginů, kterých jsou na Internetu stovky. Pluginy vám můžou do SketchUpu přidat buďto jen nová tlačítka s funkcemi, nebo doplní nějaké nové schopnosti, jako je tomu například u pluginu s názvem Sketchy Physics, který vám umožní vaše modely různými způsoby rozpohybovat a dokonce dokáže na modelech vytvořených ve SketchUpu simulovat zemskou přitažlivost a odstředivou sílu. Většina pluginů je zdarma, ale jsou zde i profesionální placené pluginy, které mohou například importovat celý renderovací software přímo do SketchUpu, nebo importují jen plugin, který dokáže model z programu exportovat rovnou do požadovaného modelovacího nebo renderovacího programu. Pro stažení nebo koupení nejznámějších pluginů navštivte oficiální stránku Google SketchUp plugins.

sketchup1-5f.jpg

Ukázka práce renderovacího pluginu Podium pro SketchUp

Závěrem

Tolik rámcové přiblížení Google SketchUp. V nejbližší době bych se k danému programu rád vrátil v několika tutoriálech přibližujících jeho možnosti prakticky.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » 3dscena  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » 3D grafika  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: