Foxit Software eSlick Reader: nová čtečka eBooků na obzoru - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


VSE

Foxit Software eSlick Reader: nová čtečka eBooků na obzoru

7. ledna 2009, 00.00 | Společnost Foxit Software, známá dosud především díky svému Foxit Readeru pro svižné prohlížení PDF dokumentů, přichází nyní překvapivě s hardwarovou čtečkou eBooků na bázi technologie E Ink. Nové zařízení nabízí agresivní cenové nastavení a zajímavé možnosti práce s PDF dokumenty. Podrobnosti přinášíme v tomto článku.

Není tomu tak dávno, co jsme v naší recenzi jedné z mála čteček elektronických knih na českém trhu, zařízení Bookeen Cybook Gen3, vyjádřili poněkud pesimistické přesvědčení, že nic nenasvědčuje brzkému boomu takovýchto přístrojů. A jakoby v rozporu s tímto našim tvrzením se s novým, cenou a některými parametry dosti zajímavým zařízením daného typu přihlásil poněkud překvapivý dodavatel: společnost Foxit Software. Ta je doposud známa především díky svým produktům pro práci s PDF dokumenty, kde nejvíce pozornost zaslouží Foxit Reader, poměrně ambiciózní alternativa Adobe Readeru, resp. Acrobatu Standard, vyznačující se oproti svým „velkým“ konkurentům především svižným chodem a stále rozmanitější nabídkou funkcí.

Nové zařízení Foxit Software se jmenuje eSlick Reader a svými základními parametry příliš nevybočuje z řady. Zajímavá je na něm nicméně předpokládaná cena, o dost nižší nežli u konkurence, a skutečnost, že se jedná o zařízení určené a vyladěné primárně pro práci s PDF (což vzhledem k výrobci není nijak překvapivé), když konkurenční řešení preferují spíše jiné formáty. Vzhledem k uvedeným skutečnostem bude vhodné se na eSlick Reader alespoň ve stručnosti podívat.

foxiteslick1f.jpg

Základní parametry

Designem, parametry a v podstatě i použitým softwarem se eSlick Reader nápadně podobá právě Bookeen Cybooku (vycházíme z dostupných videí a údajů na stránkách přístroje, fyzicky jsme Reader k dispozici neměli). Jedná se tedy o velmi tenké a lehké zařízení (udávaná váha 180 g, tloušťka 9,2 mm) s ne právě vzhlednými ovládacími prvky (ústředním je plastový joystick). Narozdíl od konkurence slibuje Foxit Software dodávku zařízení v různých barevných variantách (bílá, černá, šedá).

Displej (600 x 800 px) zobrazuje pouze ve čtyřech odstínech šedi a není dotykový, zobrazovací schopnosti ale mohou směle konkurovat papíru a skvělá je i energetická nenáročnost zařízení (až 8 000 stránek bez nutnosti dobíjet baterie - energie je zapotřebí jen pro otáčení stránek). Stejně jako Cybook nabízí eSlick Reader jako doplňkovou možnost přehrávání MP3 souborů. A stejně jako u daného zařízení mu chybí bezdrátová konektivita, přenos publikací se řeší přes USB port a stolní počítač, mimo interní paměti 128 MB lze pro publikace použít SD karty.

foxiteslick2f.jpg

PDF

Zásadní inovací vůči konkurenci je to, že ústředním formátem, který umí eSlick Reader zobrazovat, je PDF. Jiná zařízení to umí také, ale nabízené možnosti jsou zde spíše základní (viz např. naše recenze Cybooku). Software eSlick Readeru (obdobně jako u Cybooku jde o formu Linuxu) oproti tomu mimo všech běžných funkcí nabízí i reflow mód, tedy možnost přizpůsobit text dokumentu obrazovce - z dostupných ukázek se domníváme, že jde spíše o mód zobrazení textu obsaženého v dokumentu nežli skutečný koncept reflow poskytovaný pro PDF, zajímalo by nás dále fungování s českým textem.

Foxit Software bude k eSlick Readeru přibalovat vlastní PDF Creator pro tvorbu PDF dokumentů, to ale pochopitelně není žádná zásadní konkurenční výhoda - bezplatných nástrojů pro tvorbu PDF je dlouhá řada. Podle nepříliš konkrétního vyjádření pak Foxit Software připravuje spolupráci s distributorem DRM obsahu - jinými slovy se chystá zajistit dodávku komerčních publikací pro svou čtečku, trh přitom v současnosti v daném případě představují spíše Mobipocket publikace, nežli publikace v PDF. Tuzemských publikací se každopádně daná aktivita tak jako tak netýká. Mimo PDF by měl eSlick Reader podporovat už jen TXT soubory, což se nám zdá přece jen trochu málo.

Cenová nastavení

Druhým, ještě zásadnějším faktorem, zatraktivňujícím eSlick Reader vůči konkurenci, je ohlášená cena přístroje. Na úvod by měla činit pouhých 229,99 USD (nutno zaplatit zálohu 50 USD; v ČR nesmíme zapomenout na DPH a clo), což vypadá velmi dobře ve srovnání se všemi hlavními stávajícími zařízeními na trhu, kde Kindle stojí 359 USD, Sony Reader 399 USD a Bookeen Cybook 280 euro.

Závěrem

Foxit eSlick Reader by měl být k dispozici na konci února či začátku března. „Na papíře“ vypadají jeho parametry i cena velmi zajímavě, otázkou ovšem je, jak to bude v reálu s jeho dostupností (Kindle i Bookeen jsou v tuto chvíli nedostatkovým zbožím, což svědčí spíše o problémech výroby než nějaké drastické poptávce, tato je nicméně jistě dosti slušná). Více než pro četbu zpravodajství či komerční beletrie je eSlick Reader svým zaměřením na PDF vhodný především pro uživatelské dokumenty, takovéto zaměření bude jistě mnohými vítáno.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: