FotoSketcher 1.85: freeware na překreslení obrázků a fotografií - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:VSE

FotoSketcher 1.85: freeware na překreslení obrázků a fotografií

24. března 2009, 00.00 | Líbí se vám efekty ručně malovaných kreseb či přemalovaných fotografií, ale nechce se vám platit za komerční pluginy či programy, které jejich tvorbu nabízí? FotoSketcher může být zajímavou alternativou různých efektových doplňků, narozdíl od nich je však kompletně zdarma.

FotoSketcher je freewarový editor obrázků a digitálních fotografií, který umí importované grafické předlohy převést do podoby ručně kreslených skic, barevného obrázku či manuálně "překreslené" fotografie. Jedná se o samostatný program pro Windows, verze pro Macintosh není k dispozici stejně jako varianta FotoSketcheru v podobě Adobe Photoshop kompatibilního pluginu.

FotoSketcher si můžete stáhnout zdarma z webových stránek editoru, a to ve verzi s běžným instalačním archivem a "přenosnou" verzí, kterou stačí jen rozbalit například flash disk.


FotoSketcher 1.85 - ukázka původního renderu, převedeného editorem do podoby uhlem či tužkou malované skici

Efektové zpracování grafických předloh

Importovaný obrázek či fotografii ve formátech BMP nebo JPEG můžete po otevření v editoru ještě trochu upravit. Změnit lze celkovou světlost grafické předlohy, její kontrast, nasycení barev a případně ještě obrázek či fotky doostřit/rozostřit a aplikovat na něj jednoduchý median filtr. Do obrázků můžete přidat také textové popisky (čeština funguje bez problémů), přičemž některé běžné pozice kolem okrajů grafické předlohy jsou již přednastaveny, pro libovolné umístění textu na obrázku se ale nevyhnete manuálnímu zadání číselných hodnot.


FotoSketcher 1.85 - funkce pro úpravy importované grafické předlohy


FotoSketcher 1.85 - do grafických předloh můžete přidávat i krátké textové nápisy včetně stínů za textem

Samotná efektová část programu spočívá ve výběru požadovaného filtru pro automatické „přemalování“ či překreslení kontur a plochy grafické předlohy prostřednictvím jednoho z nabízených efektů, a to jak manuálně, tak i v dávkovém režimu. FotoSketcher 1.85 v současné době nabízí devět efektových filtrů pro imitaci černobílých a barevných kreseb malovaných s tužkou, pastelkou či inkoustovým perem, vše různých kombinacích barev a s dost odlišným stylizačním pojetím realizovaným především s několika variantami median filtrů. Vlastnosti každého z efektových filtrů lze ovlivnit například úpravou zvýraznění/prokreslení okrajů a hran objektů, nastavením intenzity barev, úrovně kontrastu a celkovým ztmavením nebo naopak zesvětlením vytvářené kresby.

Doplňkovým efektem je ve FotoSketcheru možnost přidání ozdobného či klasického orámování k obrázkům a fotkám. K dispozici jsou čtyři druhy orámování s nastavitelnou šířkou okrajů. FotoSketcher nabízí i jednoduché tiskové funkce s centrováním obrázků na tiskovém archu.


FotoSketcher 1.85 - hlavní předvolby efektů v editoru momentálně nabízí celkem devět "malovacích" filtrů a nastavení jejich vlastností


FotoSketcher 1.85 - fotografie zkonvertovaná jako klasická kresba

Kvalitní a ještě k tomu zadarmo

Závěr bude velmi stručný. FotoSketcher poskytuje poměrně kvalitní efekty ručně malovaných obrázků, skic a kreseb, nabízí relativně dobré možnosti nastavení vlastností jednotlivých efektových filtrů, a k tomu všemu je program navíc zcela zdarma bez reklam či spyware. Co víc si ještě přát?


FotoSketcher 1.85 - tiskové funkce programu


FotoSketcher 1.85 - obrázky a fotografie lze v programu upravit i hromadně


FotoSketcher 1.85 - k obrázkům můžete v editoru přidávat i několik druhů ozdobných či grafických orámování


FotoSketcher 1.85 - barevná "fotokresba" s orámováním

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: