FontExpert 2006 V8.0: kvalitní správce písem - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:VSE

FontExpert 2006 V8.0: kvalitní správce písem

16. dubna 2007, 00.00 | FontExpert je velmi kvalitní správce písem s funkcemi, za které by se nemusel stydět žádný profesionální font manager, na rozdíl od známějších komerčních produktů však FontExpert stojí výrazně méně. Chcete-li vědět, co všechno umí aktuální osmá verze programu, přečtěte si náš článek.

FontExpert společnosti Proxima Software je výkonný správce písem pro Windows, prodávaný za 59 USD. Mezi základní vlastnosti programu patří kromě jiného jeho rychlost, dále také slušný komfort nejen při správě písem a jejich řazení do skupin, ale též například při tvorbě vzorníků písem, vyhledávání fontů na disku či automatických analýzách problémů s fonty. Samozřejmostí je u programu komplexní podpora jak nainstalovaných, tak i doposud nenainstalovaných fontů ve formátech TrueType, OpenType a Adobe Type 1. Prohlížet lze navíc i některá rastrová písma,

Prohlížení a správa písem

Jako prohlížeč a "základní" správce písem je FontExpert jednoduše skvělý. Rozvržení pracovních oken a různých informačních palet si můžete na obrazovce libovolně přizpůsobit, díku čemuž si můžete například vytvořit vlastní pozice oken pro konkrétní činnosti. K dispozici je několik náhledů písma, textové ukázky je pochopitelně možné přizpůsobit v preferencích aplikace. Zobrazování písem lze řídit pomocí integrovaného filtru s různými kritérii. Každý font lze fyzicky smazat, zkopírovat či přesunout a prohlížet jeho interní vlastnosti včetně TTF tabulek, kerningových párů, metriky a dalších běžných informací uložených v jednotlivých formátech písem.

Součástí programu je integrovaná mapa znaků, ze které lze kopírovat jednotlivé znaky do libovolných aplikací. Znaky lze kopírovat přes schránku – jako dva druhy vektorových objektů, nebo jako bitmapu s nastavitelným rozlišením a vizuálním ořezem těsně před zkopírováním daného znaku do aplikace. Další samozřejmostí je podpora drag&drop, takže fonty lze instalovat a dále s nimi pracovat pouze přesouváním myší do okna či oken FontExpertu z jiných aplikací.

Všechna písma lze třídit, či spíše řadit podle skupin, které pak můžeme podle potřeby aktivovat či naopak deaktivovat. FontExpert umí zobrazit všechna nainstalovaná písma a současně funguje jako prohlížeč pro doposud nenainstalované fonty. Jednou z novinek verze 8.0 je plugin pro automatickou aktivaci chybějících písem pro Adobe InDesign CS2, pluginy pro jiné aplikace zatím FontExpert nenabízí. Specialitou FontExpertu jsou tzv. pracovní seznamy písem, využívané ke katalogizaci fontů. Jedná se v podstatě o souhrnný seznam fontů fyzicky umístěných v libovolné lokaci, jejichž seznam se ukládá do XML souboru a lze s ním dále pracovat například v rámci jiných aplikací či řadit poté jednotlivá písma do skupin.

Některé základní funkce FontExpertu lze využít i ve Windows Shellu (Průzkumník a další aplikace) přes kontextové menu, které po instalaci FontExpertu obsahuje volby pro otevření, tisk a instalaci zvoleného písma a zobrazování podrobných informací o TrueType a OpenType fontech.


FontExpert 2006 v8.0 - prostředí správce písem, respektive velikosti a rozměrů jeho jednotlivých oken si můžete libovolně přizpůsobit


FontExpert 2006 v8.0 - další z možných variant uživatelských rozvržení pracovních oken a jednotlivých informačních panelů


FontExpert 2006 v8.0 - souhrnné zobrazení substitucí písem a editace zvolené substituce

Vyhledání písma

FontExpert má poměrně komfortní vyhledávač písem fungující jak pro lokální disky, tak i pro síťová média a také pro libovolné zálohovací paměťové médium. Vyhledávat lze i duplicitní a poškozená písma, jejichž chybnou instalaci umí FontExpert opravit. Podmínkou pro opravu jsou všechny potřebné datové soubory daného fontu, u AT1 písem se tedy jedná jak o samotný font, tak i jeho metriku.

Vzorníky písem

Vytvoření vzorníku z jednoho či skupiny písem je velmi jednoduché. V předvolbách si nastavíte parametry pro generování vzorníku a vyberete si jeho vzhled. V nabídce je celkem pět grafických vzhledů vzorníku písem, od jednoduchých souhrnných přehledů až po detailní rozpis jednotlivých znaků pro daný font. Dalším možným typem vzorníku je export v podobě HTML dokumentu, který zahrnuje vytvoření náhledů vybraných fontů s výstupem v několika bitmapových grafických formátech (BMP, GIF, JPEG, PNG nebo TIFF).


FontExpert 2006 v8.0 - před vytvořením vzorníků písem si můžete vybrat nejen vzhled daného vzorníku, ale také řadu dalších parametrů, včetně okrajů stránky, číslování stránek a případně i hlavičky či patičky pro tištěný vzorník


FontExpert 2006 v8.0 - vybraná písma lze exportovat jako ukázky v podobě HTML dokumentu

Závěr

Ve srovnání s profesionálními produkty typu Extensis Suitcase chybí FontExpertu více pluginů či utilit pro automatické aktivace písem pro grafické aplikace, program nelze použít ani pro centralizovanou správu písem typu server/klient. Vzhledem k ceně 59 USD a celkovým možnostem programu ale může být FontExpert velmi dobrou volbou pro hromadnou správu stovek či klidně i několika tisíc písem. Stejně tak dobře může FontExpert posloužit při zjišťování problémů s fonty (substituce, chybné či nekorektní instalace jednotlivých formátů písem apod.) i při testování vzhledu fontů a tvorbě jejich vzorníků.


FontExpert 2006 v8.0 - informace o originálním názvu souboru s písmem


FontExpert 2006 v8.0 - manuální přidávání písem do skupin


FontExpert 2006 v8.0 - souhrnný výpis nainstalovaných písem


FontExpert 2006 v8.0 - program umí sám najít a analyzovat případné problémy s chybně nainstalovanými fonty


FontExpert 2006 v8.0 - předvolby aplikace pro zobrazování textových ukázek pro fonty


FontExpert 2006 v8.0 - tvorba nové skupiny písem pomocí průvodce


FontExpert 2006 v8.0 - součástí správce písem je i jednoduchá informativní funkce na prohlížení kerningových párů pro zvolené písmo

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: