Fimfárum: Do třetice všeho dobrého 3D. Klasická animace a revoluční digitální technologie na jednom plátně. - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

Fimfárum: Do třetice všeho dobrého 3D. Klasická animace a revoluční digitální technologie na jednom plátně.

21. prosince 2010, 00.00 | Je vůbec možné skloubit klasické pojetí loutkové animace s nejmodernějšími digitálními produkčními a postprodukčními technologickými postupy? Ano, v případě třetího pokračování Fimfára tomu tak je a tato symbioza tradice a novátorství se zde projevila v tom nejlepším světle.

I přes drtivý nástup plně digitálních 3D animací svět klasického loutkového filmu nezanikl, přestože mu to mnozí předpovídali a stále předpovídají. Je potěšitelné, že k tomu nedošlo i díky našim režisérům a animátorům, kteří pokračují v tradici ve světě tak uznávaného českého loutkového filmu, k níž patřily bezesporu i všechny předcházející díly Fimfára. Na stránkách tohoto serveru, věnovaného grafice všeho druhu, se o tomto projektu ovšem zmiňuji z jiného důvodu. Jeho tvůrci totiž nehodlali přešlapovat na místě, ale rozhodli se vyzkoušet v produkční i postprodukční fázi výroby filmu vedle tradičních postupů i v tuzemsku zcela nové, digitální technologie. Jak řekl producent filmu a zakládající člen společnosti MAUR film Martin Vandas “...už druhý díl filmu, uvedený na plátna kin v roce 2006, byl přelomový v tom, že poprvé v české republice nebyl použit k jeho výrobě tradiční filmový pás, ale digitální fotoaparát Fuji”.

Fimfárum-Do třetice všeho dobrého 3D, u něhož byla premiéra stanovena na 10. února 2011, drží další primát. “Celý film byl snímán na digitální fotoaparát Fujifilm FinePix S5 Pro s rozlišením 12 MPx, přičemž jsme pro natáčení měli k dispozici tři stejné fotoaparáty, které byly použity souběžně na třech scénách s objektivy s pevným ohniskem s manuálním ostřením od firmy Nikon,” prozradil jeden z jeho kameramanů Hubert Hesoun. Což tedy v praxi znamená, že jej diváci budou moci spatřit jako vůbec první český 3D stereoskopický film, samozřejmě ovšem pouze v těch kinosálech, které umožňují projekci 3D filmů.

Čtenáře serveru Grafika.cz by také mohlo zajímat, že k střihovým pracem na filmu byl podle koproducenta filmu a 3D supervizora Felixe Nevřely použit podobně jako v případě filmů Choking Hazard a Post Coitum software Apple Final Cut. Více dalších zajímavých informací o produkčních a postprodukčních technikách, o kterých se zmiňuje 3D supervisor Felix Nevřela, kameraman Hubert Hesoun a producent Martin Vandas, můžete nalézt na stránkách české televize, odkud jsem čerpal i podklady pro tento článek. Vzhledem k zajímavému tématu také věřím, že se na stránkách tohoto serveru nesetkáváme s tímto filmem naposledy.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » 3dscena  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » 3D grafika  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Design  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: