Epson Stylus Pro 4800 - osmibarevný inkoustový tisk A2 pro nejnáročnější v praxi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

Epson Stylus Pro 4800 - osmibarevný inkoustový tisk A2 pro nejnáročnější v praxi

17. června 2005, 00.00 | Je to profesionální inkoustová tiskárna maximálního formátu A2, používající osvědčené hlavy MicroPiezo a osm pigmentových inkoustů Ultrachrome K3. Mechanicky je téměř shodná se stávajícím typem Stylus Pro 4000, přičemž hlavním rozdílem je právě systém osmi barev, pojmenovaný podle toho, že obsahuje tři různě syté varianty černé barvy.

Je to profesionální inkoustová tiskárna maximálního formátu A2, používající osvědčené hlavy MicroPiezo a osm pigmentových inkoustů Ultrachrome K3. Mechanicky je téměř shodná se stávajícím typem Stylus Pro 4000, přičemž hlavním rozdílem je právě systém osmi barev, pojmenovaný podle toho, že obsahuje tři různě syté varianty černé barvy. Společnost Epson nabízí v současné době s těmito novými inkousty také menší typ 2400 (do velikosti A3+) a dva typy větší - 7800 (do velikosti A1) a 9800 (do velikosti a0).

Až do nedávné doby byla oblast inkoustového tisku v podstatě rozdělena na tiskárny domácí s maximálním formátem A3+ (šířka 13 palců) a na profesionální inkjetové plottery od formátu A1 výše. Výjimky, jako Canon BJC5500, se samozřejmě dají najít, velkého významu ale nedosáhly, jednak proto, že média větší než A3+ jsou stále drahá a obtížně dostupná, ale hlavně protože většina uživatelů vlastně na takový formát zřídkakdy měla co tisknout. Rozlišení a další kvalitativní parametry digitálních fotoaparátů tomu neodpovídaly a jiné tiskové úlohy se vyskytují tak zřídka, že se vyplatí odnést je do patřičně vybaveného copyshopu a nekupovat kvůli tomu celou tiskárnu. V současnosti došlo ale k explozivnímu rozšíření stále kvalitnější digitální fotografické techniky mezi profesionály i mezi náročnější domácí uživatele, a obě tyto skupiny se zajímají o high-end v inkoustovém tisku, a to pokud jde o větší formát i vyšší kvalitu. Proto i v tomto oboru můžeme být nyní svědky něčeho, co se dá nazvat překotným vývojem. Výrobky společnosti Epson jsou toho dobrým příkladem, když si uvědomíme, jak dlouho vydržel na trhu model Stylus 1520, a na druhé straně jak rychle následuje po typu Stylus Pro 4000 typ Stylus Pro 4800. Tiskárnu s třemi odstíny černé barvy uvedla na trh jako první před nedávnem firma HP, tento fakt se dá považovat za potvrzení, že jde o krok správným směrem při zvyšování vizuální kvality tisku.Konstrukce a technologie
Zde se dá v zásadě rekapitulovat, co bylo řečeno v recenzi typu Stylus Pro 4000, jde o robustně stavěný profesionální stroj, chlazený dvěma ventilátory. Inkoustové zásobníky nejezdí spolu s hlavou, ale jsou umístěny ve dvou docích po stranách dolního podavače papíru. Inkoust je do hlavy veden pružnými hadičkami, hlavy mají stejně jako u typu Pro 4000 180 trysek pro každou barvu, a dosahují maximálního rozlišení 2880x1440 dpi. Vzhledem k množství inkoustu v nich jsou i zásobníky mnohonásobně větší než u domácích inkoustovek. Při tomto uspořádání je ale například možné měnit prázdný zásobník během tisku. (Jiné je to ale v případě výměny matné černé barvy za lesklou. Ty sdílejí jednu hlavu a proto je potřeba nahradit i obsah přívodních hadiček, což stojí mnoho inkoustu.) Kromě spotřebovaného inkoustu je za spotřební materiál považován a elektronicky monitorován takém zásobník odpadního inkoustu, umístěný v šuplíku vpravo dole, pod místem kde parkuje tisková hlava. Co se týká podávání potiskovaných médií, poskytuje tiskárna čtyři možnosti - spodní automatický podavač max. formátu A2 (dráha papíru je U), ruční podavač na jednotlivé listy (dráha papíru je J), úplně přímá dráha média podávaného zepředu a konečně mechanismus na odvíjení z role o maximální šíři 43 cm. Pro větší komfort při práci s materiály v rolích je přímo u tiskové hlavy připojeno automatické řezací zařízení. Pro komunikaci s uživatelem je určen ovládací panel vpravo nahoře s alfanumerickým displejem, několika LEDkami a ovládacími tlačítky, jeho vzhled opět potvrzuje dojem profesionálního přístroje bez zbytečné parády. Pro propojení s počítačem slouží rozhraní USB2.0 nebo FireWire, krom toho je tady možnost tiskárnu dovybavit interním print serverem s konektorem RJ45 a provozovat ji v 10/100Mb síti.

Instalace a ovladače
V českých Windows XP SP2 proběhla instalace bez problémů a rychle, však se také instaloval jen tiskový ovladač a návod. Jeho obsluha je stejně jako u ostatních současných Epsonů velice logická a pochopitelná i bez studia manuálu, významnou pomůckou je fakt, že v levé části vidí uživatel neustále aktuální nastavení nejdůležitějších parametrů, takže se nemusí stále proklikávat celým ovladačem, aby na něco nezapomněl. Druhou příjemnou pomůckou je náhled před tiskem, který včas odhalí nejen problémy s formátem tisku, ale často i s barevností, to může ušetřit mnoho drahého papíru i inkoustu. Nejpodstatnější inovací v ovladači recenzované tiskárny je záložka Advanced B&W Photo, kde uživatel najde možnosti nastavení černobílého tisku, aby mohl plně využít potenciál tří odstínů černé barvy. Výsledky by měly být absolutně neutrální a prosté metamerismu v mnohem větší míře než u tisků vzniklých soutiskem základních barev. Kromě detailního laborování s mnoha parametry ovšem ovladač vždy nabízí netrpělivým uživatelům jednoduše přístupné doporučené nastavení, které poskytne velice rychle přijatelný výsledek i laikovi.

Praxe
Snažili jsme se pracovat za takových podmínek, aby vytištěné motivy testovacího obrazce byly alespoň do určité míry navzájem srovnatelné. Jako velice markantní zlepšení se ukázala maximální sytost černé barvy, v současné době jde patrně o rekord. Bílý text na černém pozadí měla naopak čitelnější tiskárna Epson R1800, její vzorek byl ovšem tištěn v jejím maximálním rozlišení. Zdá se, že umí vytisknout také sytější červenou a modrou vzhledem k tomu, že na ně má zvláštní barevné zásobníky, náš způsob testování je ovšem velice jednoduchý a víceméně orientační, takže není vyloučeno, že by se i se Stylusem Pro 4800 dalo dosáhnout těchto barev. Co se týká tisku černobílých fotografií, nemá ovšem prakticky konkurenta, v úvahu přichází jen HP 8750, to ovšem není profesionální tiskárna.Pro ilustraci rychlosti tisku byly změřeny následující časy: A2 borderless - 23'02, A3 borderless - 9'50, v obou případech bylo nastaveno maximální rozlišení a vypnut obousměrný tisk. Pro odhad nákladů na tisk bylo zjištěno, že na 100% pokrytou stránku Premium Glossy Photo Paper A3+ se spotřebuje 2,6 gramu inkoustu. Plný zásobník obsahuje 105,4 gramu a stojí 2 000,- Kč, gram inkoustu tedy vychází na 19,- Kč. Zmíněná stránka tedy přijde celkem na 115,40,- Kč bez DPH, to je 137,30,- Kč s daní. Jedná se samozřejmě o limitní případ a pro přesnější odhad by bylo třeba potisknout více papíru, jistou vypovídací hodnotu tento údaj ale přesto má, například ve srovnání s 82,70,- Kč za A4 zjištěných podobnou metodou u typu Stylus Photo R1800.

Závěr
Stálé zdokonalování tiskových technologií má jednu stinnou stránku - uživatel je stavěn před dilema, jakou morální životnost bude mít zařízení, které je momentálně špičkové, a jestli se nevyplatí počkat s investicí na následující generaci, to se ale nedá praktikovat donekonečna. O tiskárnu Stylus Pro 4800 mohou mít zájem dva typy zákazníků, které má šanci plně uspokojit - nároční fotografové jako o produkční zařízení pro svá díla, a prepressová studia jako o digitální nátisk v součinnosti s vhodným softwarovým ripem. Dotazem u příslušného dealera jsme ostatně zjistili, že aktuální verze ripu EFI Colorproof XF už tuto tiskárnu podporuje, další budou jistě následovat. Zdá se proto jako vysoce pravděpodobné, že se z tiskárny Stylus Pro 4800 stane stálice ve své kategorii.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: