Encyklopedie publikačních formátů: JDF - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

Encyklopedie publikačních formátů: JDF

formaty

25. října 2004, 00.00 | Jeden z nejmladších formátů publikačního průmyslu by měl podle všeho již záhy přinést
revoluci v polygrafických workflow. Proč a jak? Na to se pokusíme odpovědět v tomto
článku.

Díky dynamickému vývoji přibývá i v oblasti publikačního průmyslu nových formátů. Některé pouze vylepšují principy formátů stávajících (např. SVG či JPEG2000), jiné sebou přinášejí zcela nové koncepce a přístupy. Jednoznačně nejdůležitějším a nejzajímavějším formátem druhého typu je dnes v polygrafii JDF, standard, který by podle stále více předpovědí měl přinést revoluci v polygrafii. Ta by měla přitom spočívat v tom, že JDF poskytne možnost výrazně unifikovanější výměny informací mezi jednotlivými zařízeními a aplikacemi, používanými v polygrafických workflow. Výsledkem by tudíž mělo být zpracování podstatně kontrolovanější a hlavně automatizovanější než kdykoli předtím.

Přísliby spojené s JDF tedy nejsou nijak malé. Je ale vůbec možné, aby byly splnitelné? Na to se pokusíme odpovědět v tomto článku, ve kterém bychom rádi JDF a současný stav jeho vývoje představili podrobněji.

Vývoj

JDF, neboli Job Definition Format, je, jak již název naznačuje, formát pro tzv. jobtikety. S jeho pomocí lze tedy popisovat informace, spojené s tiskovými zakázkami. Jako takový je následníkem dřívějších formátů uvedeného typu Portable Job Ticket Format (PJTF) a Print Production Format (PPF). (S oběma zmíněnými standardy je JDF zpětně kompatibilní, ve srovnání s nimi je univerzálnější a postavený na jazyce XML.) Vývoj a šíření JDF si klade za cíl organizace CIP4, jejímiž zakládajícími členy jsou společnosti Adobe, Agfa, Heidelberg a MAN Roland. (Činnost této organizace navazuje na dřívější aktivity, spojené s PJTF /Adobe/ a PPF /CIP3/.) Členem CIP4 se pak mohou za různých podmínek stávat další subjekty, působící v dnešní polygrafii - k dnešnímu dni má CIP4 již přes 250 různě významných členů. Ty se mohou podílet na formování JDF především tím způsobem, že vznášejí požadavky na podporu specifik svých výrobních postupů a technologií v rámci uvedeného standardu.

Záměr na vytvoření JDF byl poprvé deklarován v roce 2000, se specifikací první verze se setkáváme již o rok později, v květnu roku 2004 pak byla zveřejněna zatím poslední verze, JDF 1.2.

jdfenc1f.gif

Specifikace JDF má v elektronické podobě víc jak 800 stran

Charakteristiky

JDF nabízí v základě následující schopnosti: schopnost řídit tiskovou úlohu od jejího začátku až do konce (tedy od fáze tvorby podkladů, přes předtiskové zpracování až po tisk a dokončovací zpracování či distribuci), schopnost spojit produkci s managementem (tedy provázat technická workflow s ekonomickými aplikacemi) a schopnost realizovat oba výše uvedené úkoly bez závislosti na použitých nástrojích (resp. produktech konkrétních výrobců).

Především z ohledem na zmíněnou nezávislost, a tudíž i maximální otevřenost pro vývojáře, je JDF založen na standardu XML. Informace spojené s tiskovými zakázkami jsou vyznačeny v podobě jobtiketů pomocí předdefinovaných XML tagů. Popis zakázky je vyjádřen formou stromové struktury, jejichž jednotlivé uzly odpovídají jednotlivým procesům, které je v rámci zakázky třeba realizovat. Při modelování lze zachytit nejrůznější typy procesů existujících v současném publikačním průmyslu, jako jsou například sériové (výstup jednoho procesu je vstupem jiného), paralelní (jednotlivé části produktu se zpracovávají současně) či interaktivní (zpracování probíhá v cyklu - například náhledy) úlohy. Složením popisů jednotlivých úloh pak lze vytvářet modely i těch nejsložitějších workflow, na kterých se podílí rozmanité subjekty. Jednotlivé tagy dovolují specifikovat nejrůznější typy parametrů, odpovídajících potřebám pre-pressu, tisku i dokončovacího zpracování - připomeňme, že subjekt, který v rámci JDF postrádá podporu určitého polygrafického workflow, se může stát členem CIP4 a následně vznést odpovídající požadavky. Tzv. Job Messaging Format (JMF), který je součástí JDF, umožňuje komplexní monitorování workflow a sledování stavu jednotlivých procesů v reálném čase. Podporovány jsou dále například aukce, objednávky a změny zakázek prostřednictvím Internetu či aplikace pro elektronickou komerci. JDF je otevřeným standardem, jehož specifikace i využití jsou k dispozici zdarma.

jdfsum2f.gif

JDF umožní kontrolovat tiskovou zakázku ve všech jejich fázích

Uvedené vlastnosti standardu přinášejí uživatelům z oblasti publikačního průmyslu řadu výhod. Na prvním místě lze bezesporu uvést standardizovanou výměnu informací v rámci celého tiskového workflow, šetřící čas (rychlejší realizace zakázek) a zároveň eliminující chyby, vznikající například při opakovaném manuálním nastavování parametrů. Podpora JDF v rámci odpovídajících aplikací pak může znamenat i podstatně automatizovanější produkci, jejíž jednotlivé parametry jsou přitom plně pod kontrolou uživatelů nebo správců daného systému. Možná je rovněž optimalizace jednotlivých operací při efektivnějším využívání zdrojů.

Implementace

Obecné výhody nemusí znamenat mnoho, není-li daný standard podporován v reálných aplikacích. Uvedené tvrzení se v souvislosti s JDF násobí tím, že se jedná o formát, jehož výhody vyniknou teprve při masivním nasazení napříč spektrem současných řešení pro publikační průmysl. Na rozdíl od jiných progresivních publikačních formátů se nicméně JDF uvedené masivní podpoře začíná skutečně těšit. Jako klíčový okamžik lze v tomto kontextu vnímat letošní veletrh Drupa, který byl mnohými označen jako JDF Drupa. Podle některých statistik (stránky Stephana Jaeggiho) prezentovalo na Drupě víc jak 80 firem přes 200 produktů, podporujících JDF. Spektrum je přitom velmi široké a bylo by samoúčelné pokoušet se zde o jeho, byť rámcové, zmapování (zvídavého čtenáře zde můžeme odkázat například na přehled vybraných produktů, představených na Drupě, či odpovídající materiály CIP4). Každopádně lze konstatovat, že JDF našlo svou cestu do velkých systémů a zařízení tiskové výroby, zařízení a aplikací předtiskové přípravy i prostředků pro management tiskové produkce (MIS). Důležité přitom bylo, že výrobci dokázali na Drupě předvést v chodu interoperabilitu mezi použitými prostředky, zajištěnou právě s pomocí JDF (zejména expozice JDF Parc, PrintCity a Networked Graphic Production Partner).

jdfa2f.gif

JDF ve workflow, realizovaném s pomocí nástrojů společnosti Global Graphics

Výhledy

Vše, co jsme až dosud řekli, vyznívá pro JDF značně příznivě. Přesto je ovšem současnou realitu a blízkou budoucnost zapotřebí posuzovat střízlivě. V daném kontextu musíme zdůraznit zejména skutečnost, že stávající implementace JDF mají velmi různorodou úroveň: To, že je daný produkt označen za JDF kompatibilní, obvykle znamená, že umí pracovat pouze s určitou omezenou částí specifikace JDF, a to tou, která se nějak váže k jeho poslání. To ovšem značně snižuje interoperabilitu jednotlivých prostředků, použitých v rámci workflow. V důsledku to může znamenat, že pro skutečně fungující workflow, postavené na JDF, bude zapotřebí využít sadu produktů téhož výrobce, který v nich dokáže příslušným způsobem takovéto dílčí implementace JDF provázat. A to samozřejmě značně ubírá celé technologii na otevřenosti, která je přitom jejím hlavním kladem. Lékem na uvedený problém by mělo být vytvoření určité omezené podoby JDF specifikace, která by zahrnula nejdůležitější specifika polygrafické výroby, a tudíž by byla implementovatelná jednotně do co nejširší škály produktů: k takovéto omezené specifikaci směřuje iniciativa Networked Graphic Production Partner.

I za ideálního stavu (tedy ve chvíli, kdy aplikace a zařízení budou spolu opravdu naplno komunikovat) přináší zavedení JDF do polygrafických provozů značné nároky na změnu výrobní koncepce a použité prostředky, což vyžaduje odpovídající úsilí a finance. (Podpora JDF může být z tohoto hlediska chápána jako účinný prostředek ze strany výrobců, nutící uživatele obměnit jejich výrobní park. To do značné míry vysvětluje současný zvýšený zájem výrobců o uvedený formát.) Přechod na JDF tudíž nemůže být okamžitý a bude vyžadovat od daného provozu promyšlenou strategii, vyžadující postupnou přestavbu. Leckdo se proto bude přechodu na JDF možná i dlouhodoběji bránit.

Závěrem

O významu JDF pro dnešní polygrafii nelze rozhodně pochybovat. Pokud se podaří uvedený standard opravdu naplno implementovat napříč odvětvím, získá polygrafie novou šanci obstát zvýšenou rychlostí a celkovou "digitálností" ve stále sílící konkurenci nových médií. Jak jsme se ovšem pokusili naznačit výše, nebudou odpovídající změny ani příliš rychlé, ani úplně bezproblémové.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: