Eizo FlexScan S2231W: Univerzální LCD monitor nejen pro fotografy a grafiky - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:VSE

Eizo FlexScan S2231W: Univerzální LCD monitor nejen pro fotografy a grafiky

6. srpna 2008, 00.00 | Nový širokoúhlý monitor s označením S2231W japonského Eiza zaujme především novou generací panelu S-PVA s rozšířeným barevným prostorem na 92% Adobe RGB. Právě to ho předurčuje k univerzálnímu použití od poloprofesionálního grafického nasazení až po domácí zábavu.

Portfolio monitorů značky je velmi široké a zahrnuje modely s panely nejrůznějších technologií, počínaje TN, přes S-PVA a S-IPS konče. U všech je kladen maximální důraz na technickou úroveň. Když jsme ve třetím čísle našeho magazínu přinesli podrobnou recenzi špičkového LCD monitoru Eizo CG241W (panel S-PVA), představili jsme typické náčiní pro profesionální grafiky. Této kategorii však odpovídala i cena. Testovaný 22“ model S2231W se zaměřuje na mnohem širší okruh zákazníků, nejen technickými parametry, ale také cenou.

S2231Wf.jpg

Designérská klasika

Už první pohled napovídá, že se tvůrci testovaného monitoru nenechali unést vírem avantgardních kreací a vsadili na osvědčenou koncepci. Tenký rámeček, jednoduché tvary a funkční design spolu s kvalitou zpracování jsou tradičními rysy značky. Přesto se zákazníkovi dostává i nemalé míry kreativity, neboť může volit ze čtyř variant provedení: dvou barevných (šedá nebo černá) a dvou typů stojanu (klasický či EasyUp). Testovaný model byl šedý, vybavený stojanem EasyUp a nesl kódové označení S2231WE-GY.

Stojanové variace

Právě nový typ stojanu EasyUp a škála jeho nastavení je jednou z ozdob monitoru. Kruhový podstavec v sobě ukrývá mechanizmus, s jehož pomocí snadno natočíte displej podél svislé osy. Rameno stojanu je vybavené dvěma panty, což umožňuje nastavení do takové polohy, kdy se spodní hrana panelu téměř dotýká desky stolu. Můžete ho však také vysunout až o 165 mm nahoru. V této poloze lze snadno využít možnosti natočení panelu o 90° aniž byste brousili hranou o stůl. Jedinou drobnou výtku máme k chybějícím dorazům v kolmých polohách, které by zajistily přesnější nastavení. Přestože je mechanizmus stojanu poměrně složitý, velmi dobře drží v nastavených polohách. Nezaznamenali jsme problém s nežádoucím chvěním a stabilita byla vynikající. Zajímavými detaily jsou aretace pantů v transportní poloze a praktický tunel pro vedení kabelů.

IMG_9812f.jpg

IMG_9813f.jpg

Rozsah nastavení stojanu je ukázkový.

Standardní konektivita

Na zadní straně panelu najdete klasicky umístěné konektory. Jejich poloha, spolu s možností natočení monitoru, usnadňuje montáž. Ve výčtu portů nechybí analogový VGA ani digitální DVI. Monitor disponuje integrovaným dekodérem ochranného kódu HDCP, takže se nemusíte bát problémů při přehrávání videa ve vysokém rozlišení z disků Blu-ray. Z rozšiřujících portů najdete na Eizu audiovstup a USB rozbočovač (1+2). Škoda, že není USB port umístěn také na boku monitoru, na němž naopak najdete sluchátkový výstup. Ozvučení má na starosti dvojice svisle orientovaných reproduktorů s výkonem jen 0,5 W. Nabízí proto jen základní zvuk, ale v případě nouze samozřejmě poslouží také.

IMG_9802f.jpg

Konektivita monitoru je nadprůměrná, jen umístění USB by si zasloužilo zamyšlení konstruktérů.

Ovládání

Možnosti volby a úpravy parametrů displeje jsou pro Eizo tradičně rozdělené do dvou částí. První je klasická cesta prostřednictvím ovládacích tlačítek a menu ScreenManager. K dispozici je deset mikrotlačítek umístěných do spodní části rámečku. Vyznačují se přesným krokem doprovázeným příjemným lupnutím a čitelným popisem. Tlačítka umožňují ovládání hlasitosti, výběr vstupního signálu, volbu režimu zobrazování, potvrzovací tlačítko (vyvolání menu), kurzorová tlačítka a vypínač. Vedle také najdete světelný senzor (BrightRegulator) pro volitelnou automatickou korekci jasu a indikátor napájení, který můžete zcela vypnout a nenechat si pohled na obraz monitoru ničím rušit. Menu má standardní jednoduchou grafiku a nabízí profesionální možnosti nastavení parametrů, včetně volby způsobu zobrazení jiného než nativního rozlišení (1:1 bez interpolace, interpolovaně - 2 režimy, s vyhlazováním - 5 voleb).

K pohodlnějšímu a detailnějšímu ovládání je k dispozici aplikace ScreenManager Pro. Po propojení monitoru s počítačem pomocí USB kabelu můžete využít přehledného prostředí programu k nastavení všech parametrů včetně korekce gama křivek nebo nastavení profilů pro jednotlivé aplikace. Tento program najdete na přiloženém CD Eizo LCD Utility Disk spolu s ICC profily (soubory obsahující barevnou charakteristiku monitoru) a utilitou pro seřízení obrazovky Screen Adjustment.

ScreenManager1f.jpg

Aplikace pro komplexní nastavování parametrů monitoru Screen Manager Pro.

Pod kapotou

Eizo je známé špičkovou úrovní použité elektroniky a pečlivostí zpracování. U modelu S2231W je použit grafický čip Genesis gm5862H-LF. Obraz je zpracováván desetibitově (včetně LUT tabulky), což je pro většinu komerčních monitorů stále nedosažitelná hodnota, neboť se většinou barvy zpracovávají osmibitově a výjimkou není stále ještě ani šestibitové zpracování. O vlastní zobrazování se stará 22“ širokoúhlý panel s technologií S-PVA (model LTM220M3-L01) a rozlišením 1.680 x 1.050 bodů z dílen korejského Samsungu.

Test

Během testování jsme využili možnosti ověření některých parametrů kalibrační sondou X-Rite Monaco Optix DTP94. Díky použitému panelu byl pro Eizo test šířky pohledových úhlů bezproblémovou záležitostí. Ke zkreslení prakticky nedochází, pouze při extrémních výchylkách můžete pozorovat lehkou ztrátu jasu. U širokoúhlých displejů bývá problémem udržení dostatečné homogenity podsvětlení, při editaci fotografií je však potřeba zachovat stejný jas i v rozích obrazu. Měření ukázalo, že maximální úbytek neklesá pod 79 %, což tento monitor přibližuje grafickým profesionálům. Kontrast je takřka ideálně stabilní a neklesá pod hodnotu 97 % a stejně zaslouží uznání lineární průběh jasové křivky. Kvalitní barevné podání zajistilo už tovární nastavení a po kalibraci jsme dosáhli ještě přesnějších barev. Průměrná odchylka dE nezkalibrovaného monitoru činila 2,332 což je opět téměř ideální hodnota. Po kalibraci klesla odchylka ještě o polovinu na 1,115. Ke kvalitně podaným barvám patří také dostatečný barevný rozsah (gamut). Prostor sRGB je pro kvalitní grafickou práci nedostačující a Eizo S2231W proto nabízí gamut téměř 92% Adobe RGB. Pozitivní roli hrají v tomto směru nově vyvinuté podsvětlovací trubice. Jediným kompromisním řešením monitoru je doba odezvy, která u této technologie panelů není nikdy příliš oslňující. Udávaná hodnota 8 ms ve středních tónech není nijak závratná, ale naměřená průměrná hodnota 17,9 ms je více než lichotivý výsledek.

Hodnocení

Vyzkoušeli jsme monitor v náročných domácích podmínkách. Při hraní her (Unreal Tournament III, Half Life 2) jsme neměli problémy a pomalejší odezva se díky technologii Overdrive negativně neprojevila. Promítání videa ve vysokém rozlišení je pro monitor lahůdkou a zejména podání černé a detailní tmavé scény dodávají obrazu na plasticitě. Barevné podání a grafické schopnosti jsou na vysoké úrovni, nic jiného bychom od Eiza ani nečekali, a tak můžeme tento monitor doporučit všem, kteří hledají univerzální zobrazovač takřka bez kompromisů.

Fakta

Eizo FlexScan S2231W: LCD monitor

Úhlopříčka obrazu: 22 “ (56 cm)
Poměr stran: 16:10
Technologie displeje: S-PVA
Velikost obrazového bodu: 0,282 mm
Jas: 40 - 250 cd/m2
Kontrast: 1.500:1 (temná komora), 500:1 (typický interiér)
Nativní rozlišení: 1 680 x 1 050 bodů
Počet barev: 16,7 milionu
Pozorovací úhly: 178° horizontálně i vertikálně při zachování kontrastu 10:1
Doba odezvy: 8 ms (ve středních tónech)
Obrazová frekvence: 24 - 82 kHz horizontálně a 49 - 86 Hz vertikálně
Vstupy a výstupy: DVI-I (s HDCP), VGA, audiovstup a -výstup, 2x USB 2.0
Nastavení polohy: naklápění 0 až 25 °, otáčení na výšku o 90 °, otáčení do stran 172 °, výškové nastavení 165 mm
Reproduktory: 2x 0,5W
Rozměry (š x v x h): 507 x 352 – 517 x 280 – 296 mm (včetně podstavce)
Hmotnost: 12,5 kg (včetně podstavce)
Obsah balení: monitor, stojan, napájecí kabel, VGA, DVI a USB kabely, CD se softwarem ScreenManager Pro, ICC profily a EIZO LCD Utility Disk
Záruka: 5 let/30 000 hodin provozu
Cena: 15 866 Kč (bez DPH 13 333 Kč)

Hodnocení

Pro: Vynikající barevné podání a věrnost, kvalitní zpracování, ovládání pomocí tlačítek i aplikace ScreenManager Pro, široké možnosti nastavení polohy stojanu EasyUp.
Proti: Průměrná odezva, nepraktické umístění USB konektorů.
Hodnocení: 100 %
Kontakt: Avnet, s. r. o., tel. 281 002 943
Web: www.eizo.cz

Poznámka: Tento článek vyšel původně v časopise Click! č. 7/2008 (s. 48-49).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: