DTP Tools Page Control 2.0: lepší manipulace se stránkami v Adobe InDesignu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


VSE

DTP Tools Page Control 2.0: lepší manipulace se stránkami v Adobe InDesignu

Adobe InDesign sazba

26. února 2008, 00.00 | Plugin rozšiřující manipulační funkce Adobe InDesignu v oblasti správy a editace rozměrů jednotlivých stran v dokumentu InDesignu dospěl již do své druhé
stěžejní verze. Na možnosti a funkce tohoto užitečného doplňku se nyní podíváme trochu podrobněji.

Plugin Page Control společnosti DTP Tools už od své první verze patří takříkajíc do zlatého fondu doplňků pro Adobe InDesign, který obohacuje o nové možnosti v oblasti manipulace stránkami dokumentů InDesignu. Mezi stěžejní vlastnosti Page Control patří možnost pracovat v jednom dokumentu InDesignu se stránkami s různou velikostí včetně rozšířeného používání vzorových stran a několika šikovnými manipulačními funkcemi, například pro rychlou změnu velikosti stránek či natočení jejich obsahu.

Page Control 2.0 existuje ve verzích pro Windows i Macintosh pro Adobe InDesign CS/CS/CS3 a prodává se za 59 EUR/89 USD. Všechny dokumenty vytvořené  pomocí Page Control lze prohlížet a editovat i bez nainstalovaného pluginu, nové stránky však lze do tohoto dokumentu (bez pluginu Page Control) přidávat pouze s defaultní velikostí stran v nastavení daného dokumentu. Mimo komerční verzi pluginu je k dispozici ještě freewarová varianta Page Reader (opět pro Windows i Macintosh), umožňující prohlížet a navíc i bezpečně přesouvat dokumenty, přesněji řečeno jejich jednotlivé strany s různou velikostí vytvořené pomocí Page Control.

Při editaci obsahu dokumentů InDesignu nabízí Page Control nadefinování uživatelské odkládací plochy (tzv. pasterboard) kolem stránek. Mezi základní funkce pluginu dále patří volba pro potlačení velikosti stávajících vzorových stran daného dokumentu InDesignu. Obávat se nemusíte ani korektnosti export stránek ve formátu EPS včetně bezchybných ořezových značek umístěných na stránkách s různou velikostí, ani o export stránek v podobě PDF dokumentů.


Page Control 2.0 - paleta pluginu s menu je společná s interní paletou stránek Adobe InDesignu, nabízí však nové předvolby

Novinky

Jednou z hlavních novinek pluginu Page Control 2.0 je kromě plné podpory formátu INX možnost rychle změnit velikost zvolených stránek, respektive jejich obsahu. Nemusíte tedy už na stránku aplikovat stávající či novou vzorovou stranu, nýbrž si můžete v samostatném requesteru přímo nastavit nové rozměry upravované stránky. Stránky lze rovněž rychle natočit na několik kliknutí myší, a to buď po směru, či proti směru hodinových ručiček. Page Control 2.0 nově podporuje i tzv. svislé spready (vhodné zejména pro tvorbu kalendářů a jiných obdobných tiskovin) a umožňuje prohlížet velikosti stran dokumentu v souhrnném přehledu. Užitečné může občas být i generování textových informací i velikosti stránek a jejich vložení do nového textového rámu, který pak de facto funguje jako alternativa k totožné funkci tzv. slug pluginů.


Page Control 2.0 - volby pro manipulaci s vybranými stránkami v dokumentu


Page Control 2.0 - možnosti pro změnu velikosti vybraných stránek a ukotvení jejich obsahu v dokumentu


Page Control 2.0 - jednotlivé stránky můžete s pomocí pluginu také natáčet po směru či proti směru hodinových ručiček

Závěr

Page Control 2.0 je velmi užitečný doplněk pro Adobe InDesign, prostřednictvím kterého můžete rozšířit produktivitu práce s využíváním různých velikostí stran v jednom dokumentu. Šikovný nápad na elegantní rozšíření primárních funkcí InDesignu se díky integraci do palety stránek Adobe InDesignu jednoduše používá – škoda jen, že není k dispozici česká lokalizace pluginu, neboť anglické položky menu navenek působí v lokalizovaném InDesignu trochu chaoticky. Příjemné je i zjištění, že pro stávající uživatele pluginu je upgrade na Page Control 2.0 zcela zdarma.

14 denní zkušební verzi Page Control si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti DTP Tools.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: