CorelDRAW tutoriál: Semafor - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


VSE

CorelDRAW tutoriál: Semafor

12. srpna 2009, 00.00 | V tomto začátečnickém návodu si ukážeme, jak v CorelDRAW vytvořit semafor. Hezky, rychle, přesně. Použijeme kombinaci lineární výplně a interaktivní průhlednosti, čímž dosáhneme na jednotlivých světlech semaforu zajímavého efektu. Tento efekt je samozřejmě použitelný v mnoha dalších případech, něco podobného můžete znát například i z obalů bonbónů Strepsils. Pusťme se do práce...

Spustíme CorelDRAW, prvním krokem bude vytvoření kruhu. Aktivujeme tedy Nástroj elipsa a s pomocí klávesy CTRL vytvoříme libovolně veliký kruh kdekoli na stránce. V Panelu vlastností vlevo nahoře upravíme rozměry na 30 a 30 mm.

Kruh jedenkrát nakopírujeme, např. pomocí CTRL-C, CTRL-V. Na Panelu vlastností převedeme kruh na křivky,

otočíme jej o 45°,

rozměry mu změníme na 25 a 25mm. Dále v Panelu vlastností, pokud nemáme nic označeno, upravíme Odsazení posunu na 2 mm.

Nyní označíme zmenšený, pootočený, na křivky převedený kruh nástrojem Tvar. Z uzlů, které se nám zobrazí, vybereme levý spodní a pomocí klávesových šipek ho posuneme 4x doprava, 4x vzhůru. Výsledek bude takovýto:

Dále přiřadíme kruhu a zdeformovanému kruhu barvy, velký kruh bude červený, menší, zdeformovaný kruh bude bílý. Dále, ve chvíli, kdy máme označený bílý "kruh", zvolíme na panelu nástrojů Interaktivní průhlednost a úhlopříčně přetáhneme "kruh". Výsledek by měl být takový, jako na obrázku níže.

Výsledek poté dvakrát nakopírujeme, opět např. CTRL-C, CTRL-V. Odsazení posunu změníme na 10 mm a pomocí klávesových šipek rozmístíme pod sebe. Novým velkým kruhům změníme barvy na odstín žluté a odstín zelené.

Celý dosavadní výsledek označíme nástrojem Výběr, na Panelu vlastností zvolíme Seskupit. Nebo stiskneme na klávesnici CTRL-G. Corel bude zacházet se třemi světly jako s jedním objektem (např. při zarovnávání). Nyní si vytvoříme obdélník, kterému zadáme rozměry 35 a 115 mm. Po Vybrání seskupených světel a obdélníku budeme moci na Panelu vlastností zvolit Zarovnat a rozmístit, kde vybereme Na střed (jak horizontálně, tak i vertikálně). Potvrdíme klepnutím na Použít.

Dále nástrojem Tvar označíme obdélník a některým z rohových bodů táhneme jakoby do obdélníku, zaoblíme tím rohy tak maximálně, jak nám program dovolí. Když máme obdélník označený Nástrojem Výběr, umístíme ho v Panelu vlastností Dozadu.

Zaoblenému obdélníku dáme nyní tmavě šedou barvu (třetí odshora v Paletce barev). Nyní vybereme světla a seskupení zrušíme pomocí ikonky na Panelu vlastností vedle seskupení/ CTRL-U. Se stisknutou klávesou Shift vybíráme větší množství objektů, nyní vybereme všechny tři kruhy, bez bílých zdeformovaných, a šedý ovál. V pravém spodním rohu 2x/3x poklepeme na spodní proškrtnuté políčko, které se vztahuje k funkcím a vlastnostem obrysů. Dále zvolíme z nabídky tloušťku 1,411 mm a potvrdíme.

Dále už jen vytvoříme nástrojem Ruční režim vertikální linku. Nástrojem klepneme jedenkrát do prostoru, držíme klávesu CTRL (přesná vertikální linka/ skoky po 15°) a opět klepneme myší. Lince rozšíříme v Panelu vlastností tloušťku obrysu. Dále označíme celý semafor mimo stojan (linku) a vše označené seskupíme. Poté označíme jak semafor, tak linku, a v Panelu vlastností vybereme Zarovnat a rozmístit, kde zvolíme Na střed (vertikální variantu). Linku v Panelu vlastností "posuneme" Dozadu a umístíme ji za semafor. Pokud s ní budeme muset pohybovat, omezíme pohyb na vertikální/ horizontální pomocí klávesy CTRL.

Efekt stínování, který jsme si ukázali a vyzkoušeli na světlech semaforu, je čím dál tím oblíbenější. Můžeme ho vidět například na grafice TV Nova nebo bonbónech Strepsils. Ať už vymyslíme jakoukoliv dekoraci nebo efekt, při tvorbě musíme využívat nástrojů pro přesnou práci tak, jak tomu bylo i dnes. Přeji příjemné procvičování.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: