CorelDRAW tutoriál: Disco scéna - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

CorelDRAW tutoriál: Disco scéna

15. října 2010, 00.00 | V dnešním CorelDRAW tutoriálu si vytvoříme disco kouli, kterou zakomponujeme do sálu s tančícími lidmi. Celý postup vyžaduje pouze několik dobře použitých kroků a zvládnou jej tedy i málo zkušení uživatelé.

Po spuštění CorelDRAW vytvoříme nový prázdný dokument a standardní nastavení ponecháme beze změn. Aktivujeme nástroj Milimetrový papír, v Panelu vlastností změníme počet sloupců a řádků na 15 a 15, případně jiné liché. Tažením se stisknutou klávesou Ctrl vytvoříme síť čtvercového tvaru s 15 sloupci a řádky. Po označení sítě nástrojem Výběr upravíme v Panelu vlastností šířku obrysu na 1 mm a zvolíme ikonu Zrušit skupinu (Ctrl+U).

Jednotlivé čtverečky obarvíme různými odstíny šedé. Poté celou síť čtverečků označíme a se stisknutou klávesou Ctrl klepneme několikrát na modrou barvu, čímž přidáme několik procent modré.

Celou síť čtverečků označíme a zvolíme nabídku Rastry-Převést na rastr. V dialogovém okně nastavíme Rozlišení: 300 dpi, Barevný režim: RGB, pokud je zaškrtnuto Barevné pozadí, tuto volbu odznačíme. Zbylé nastavení ponecháme a vše odsouhlasíme OK.

Díky tomuto převodu můžeme nyní použít efekt z nabídky Rastry-3D efekty-Koule. V okně nastavíme Optimalizovat: Kvalita, Procenta: 20 a odsouhlasíme OK (pokud zkoušíme jiná nastavení, je lepší nastavit volbu Optimalizovat na Rychlost, pro rychlejší vykreslení náhledu).

Aktivujeme nástroj Elipsa a vytvoříme kruh, který bude umístěn přes kouli vprostřed sítě čtverečků (táhneme myší z jednoho rohu úhlopříčně do druhého). Označíme síť čtverců a zvolíme Nabídku Efekty-Oříznutí PowerClip-Umístit do kontejneru a tlustou černou šipkou klepneme kamkoliv do kruhu. Aktivujeme nástroj Interaktivní stín a tažením ze středu koule ho použijeme. V Panelu vlastností upravíme Krytí stínu: 75, Prolnutí stínu: 30 a barvu na tmavě modrou.

Z Nabídky Soubor zvolíme Importovat a vložíme přiložený obrázek: liditanec.jpg anebo jiný s taneční tématikou. Po vložení zvolíme v panelu vlastností Trasovat rastr-Obrysové trasování-Klipart. V okně upravíme Detaily: snížíme (viz obr. níže), Vyhlazení: 25, Vyhlazení rohů: 0, Odstranit původní obrázek a odznačíme volbu Odebrat pozadí. Po odsouhlasení klepneme pravým tlačítkem myši na černou barvu, čímž přidáme obrys.

Nyní se vrátíme ke kouli, na tu po označení ještě jednou klepneme a za rohové táhlo pootočíme. Kouli pak zkopírujeme, zmenšíme a pootočíme opačným směrem než první. Přes obrázek vytvoříme obdélník, který nám poslouží jako kontejner PowerClipu. Před umístěním koulí do PowerClipu je vhodně umístíme do horních rohů obrázku, můžeme také změnit barvu stínu apod. Poté označíme obě koule, zvolíme nabídku Efekty-Oříznutí PowerClip-Umístit do kontejneru a tlustou černou šipkou klepneme do obdélníku. Pokud během tohoto kroku dojde k posunu diskokoulí, zvolíme nabídku Nástroje-Možnosti, kde v okně zvolíme nabídku Pracovní plocha-Úpravy a odznačíme volbu Automaticky umísťovat nový obsah oříznutí PowerClip do středu.

Aktivujeme Nástroj Hvězda, v Panelu vlastností upravíme Počet vrcholů: 4 a Ostrost: 70. Poté tažením vytvoříme hvězdy v nejsvětlejších místech diskokoulí.

Všechny hvězdy označíme, zvolíme Nabídku Rastry-Převést na rastr, zvolíme nastavení z předchozího převedení s tím rozdílem, že zaškrtneme Volbu Průhledné pozadí. Poté zvolíme nabídku Rastry-Rozostření-Gaussovské rozostření, kde zvolíme Poloměr např. 10 pixelů a odsouhlasíme.

Tímto krokem jsme dnešní tutoriál dokončili. Doufám, že daný návod byl pro vás přínosný a dozvěděli jste se něco nového pro vaši práci v CorelDRAW.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: