CorelDRAW Graphics Suite X5 CZ: český Service Pack 1 je zde! - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

CorelDRAW Graphics Suite X5 CZ: český Service Pack 1 je zde!

2. srpna 2010, 00.00 | Společnost Corel uvolnila poměrně dlouho očekávaný servisní balíček pro svůj stěžejní grafický balík CorelDRAW Graphics Suite X5. První velký Service Pack opravuje některé známé chyby jednotlivých částí balíku, obsahuje rozšířený organizér grafických souborů Corel CONNECT 2, dále vylepšuje správu barev a tiskové funkce, importní filtry pro RAW snímky a některé grafické soubory, opravuje práci s výplněmi, průhledností objektů v PHOTO-PAINTu aj.

Krátce po uvedení druhého Service Packu pro Digital Studio 2010 vydala společnost Corel další opravný balíček, tentokrát ovšem pro svůj nejdůležitější grafický balík CorelDRAW Graphics Suite X5. Stejně jako v případě Digital Studia je první Service Pack pro CorelDRAW a další aplikace v balíku Graphics Suite X5 dost komplexní a mimo vylepšeného organizéru Corel CONNECT přináší Service Pack 1 i řadu dalších změn, oprav a drobnějších inovací.

Service Pack 1 pro CorelDRAW Graphics Suite X5 si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti Corel, a to společně pro všechny dostupné jazykové lokalizace včetně češtiny. Aktualizovány jsou nyní i zkušební verze CorelDRAW Graphics Suite X5 - opět včetně českého trialu.


CorelDRAW Graphics Suite X5 Service Pack 1 - v organizéru grafických souborů Corel CONNECT 2 nově najdeme možnost vyhledávání obrázků a fotografií na serverech a online fotobankách Flickr, iStockphoto a Fotolia

Oficiální přehled změn, oprav a inovací v sadě CorelDRAW Graphics Suite X5 SP1:

CONNECT

Do této aktualizace Service Pack je zahrnut nástroj Corel CONNECT verze 2. Tato verze obsahuje opravy a nové funkce, které umožňují hledání obsahu od externích poskytovatelů obsahu a z knihoven obsahu, které jsou součástí předchozích verzí sady CorelDRAW Graphics Suite X5.
Hledání obsahu na webech iStockphoto, fotolia a Flickr

Chcete-li využívat služeb těchto externích poskytovatelů obsahu, musíte si nejprve přečíst a poté přijmout podmínky jednotlivých poskytovatelů. Až budete hotovi, bude symbol [!] nahrazen symbolem [?]. Pak bude možné hledat v obsahu daného poskytovatele.

iStockphoto a Fotolia

Služba iStockphoto a fotolia umožňuje prohledávání milionů obrázků dostupných na tomto webu. Lze odsud získat náhledové obrázky v nízkém rozlišení a opatřené vodoznakem. Kromě toho jsou náhledové obrázky spojeny s původním umístěním na webu poskytovatele. Pomocí nové položky nabídky Otevřít zdroj náhledu můžete přejít přímo na původní obrázek na webu. Zde si můžete obrázek zakoupit, aby ho bylo možné používat v projektech. Do aplikací byla také přidána nová položka nabídky Nahradit náhledový obrázek, která umožňuje náhradu náhledového obrázku staženým obrázkem. Při náhradě náhledového obrázku staženým obrázkem aplikace mapují velikost, rotaci a zkosení náhledového obrázku na zakoupený obrázek. Efekty a úpravy obrázku však při náhradě náhledového obrázku zakoupeným obrázkem nebudou zachovány.

Flickr

Na webu Flickr lze hledat v sekcích The Commons a Creative Commons. Do sekce Creative Commons uživatelé nahrávají své fotografie. Nástroj CONNECT vrací výsledky, pro které si příslušní vlastníci zaregistrovali licenci Attribution No Derivative nebo Attribution Non-Commercial No Derivative. Další informace o sekci Creative Commons najdete na stránce http://www.flickr.com/creativecommons. V oblasti s názvem The Commons najdete tisíce obrázků, na které se nevztahují autorská práva, včetně obrázků darovaných muzei z celého světa. Obrázky z webu Flickr jsou také označeny jako náhledové obrázky, a pokud je chcete zahrnout do svého projektu, je třeba požádat o svolení vlastníka obrázku. Tiskové rozlišení obrázků, které stáhnete z webu Flickr, závisí na původním obrázku. Obrázky z webu Flickr by nemělo být třeba později nahrazovat obrázky s vyšším rozlišením.


CorelDRAW Graphics Suite X5 Service Pack 1 - náhledy fotek vyhledaných na serveru Flickr


CorelDRAW Graphics Suite X5 Service Pack 1 - CONNECT 2 umí prohledávat také grafický obsah starších edicí balíku CorelDRAW Graphics Suite

Obsah předchozí verze sady CGS

Nástroj CONNECT verze 2 nyní prohledává i knihovny obsahu z předchozích verzí sady CorelDRAW Graphics Suite. Existují dvě možnosti, jak hledat v obsahu předchozí verze sady: 1) Vložte do jednotky disk DVD/CD. 2) Pokud byly soubory zkopírovány do počítače, můžete nástroj CONNECT nastavit tak, aby je také prohledával. Chcete-li použít disk DVD/CD, můžete jej vložit do jednotky DVD/CD. Poté se příslušná knihovna otevře v podokně Knihovny. Pokud jste soubory již dříve zkopírovali na pevný disk, klepněte do podokna Knihovny, vyberte verzi sady CGS, kterou chcete konfigurovat, a pak pomocí tlačítek pro vyhledání zdroje (fotografie/objekty, klipart, profesionální fotografie) vyberte složku s požadovaným obsahem. Jakmile nástroj CONNECT zjistí přítomnost souborů v počítači, zobrazí se příslušná knihovna v podokně Knihovny.
Podpora nástroje RAW Camera

Podpora nástroje RAW Camera byla rozšířena na následující fotoaparáty:

Canon EOS-1D Mark IV a modely PowerShot G11 a S90, Casio EX-Z750, Pentax K-x, Fuji SX200EXR, Sony A550

Obecné změny

V aktualizaci SP1 jsme se zaměřili na nejzávažnější problémy se službou Zasílání zpráv o chybách systému Windows. Poznámka: Zprávy zaslané prostřednictvím služby Zasílání zpráv o chybách systému Windows pravidelně kontrolujeme, proto nám neváhejte tyto zprávy zasílat, kdykoli se setkáte s nějakou chybou.

Správa barev

 • Byla vylepšena funkce nátisku pro lepší simulaci podpory profilů u všech modelů barev.
 • Byl přidán modul pro barvy LCMS podporující převody barev, které zahrnují profily barev ICC verze 4 v systému Windows XP. Tento modul bude používán v pozadí v případě, že je v systému Windows XP vybrán modul pro barvy Windows ICM a jsou používány profily barev ICC verze 4.
 • Rozšířená podpora kompenzace osvětlení Pantone Huey.

Filtry

 • Byly vylepšeny filtry souborů pro následující formáty souborů: AI, CGM, DSF/DRW, EMF, EPS, JPG, PDF, TIF, WMF a VSD. Při importu a exportu formátů souborů dojde ke zlepšení.


CorelDRAW Graphics Suite X5 Service Pack 1 - některé z novinek v CorelDRAW X5 SP1 se týkají správy barev a kontroly barevných nátisků


CorelDRAW Graphics Suite X5 Service Pack 1 - opravená je simulace přetisků pro náhled dokumentu

Tisk

 • Při tisku souborů obsahujících přetisk se v náhledu před tiskem nezobrazí separace, pokud nebude v Nabídce zobrazení povolena možnost Simulovat přetisky. Přetisk ve výstupním dokumentu však zůstane zachován, ať už je tato volba povolena, či ne.
 • U tiskáren, které při tisku více kopií vyžadují vícenásobné odeslání dokumentu do fronty, je třeba přidat přepínač do souboru corelprn.ini. Přepínač můžete přidat následujícím způsobem:
  1. Vyhledejte soubor corelprn.ini otevřením okna Spustit a zadáním řetězce %appdata%. Pak stiskněte klávesu ENTER a přejděte do složky \Corel\CorelDRAW Graphics Suite X5\Config.
  2. Otevřete soubor v textovém editoru.
  3. Najděte část s údaji o vaší tiskárně, tj. část s označením [Driver-NT-NÁZEV TISKÁRNY], přidejte před ni pevný konec řádku a přidejte následující údaj: EmulateCopy=1
  4. Uložte soubor a restartujte aplikaci CorelDraw. Vaše tiskárna by nyní měla být schopná tisknout více kopií.

CorelDRAW

 • Byla vyřešena řada potíží se stabilitou, které nastávají, když máte na pracovní ploše otevřeno více ukotvitelných panelů (například Zpět, Vysunutí nebo Zaoblení/Vykroužení/Zkosení).
Vektorové efekty
 • Byly vyřešeny potíže se stabilitou, které nastávají při kopírování a vkládání skupin obsahujících vektorové efekty, rozměry a spojovací čáry.
 • Byl vylepšen výkon při práci s objekty nástroje Malířské techniky, které byly vytvořeny v předchozí verzi.

Vstup a výstup souboru

 • Byly vylepšeny výsledky při otevírání souborů vytvořených v předchozí verzi, které obsahují transformované objekty, například odkazovací čáry, obdélníky s obálkami nebo lineárními přechody, objekty nástroje Malířské techniky a přechody průhlednosti. To může vést k odlišnému zobrazení přechodů průhlednosti po instalaci aktualizace SP1. Vzhled však bude stejný jako při otevření souborů v předchozí verzi.
 • Funkce Vložit jinak byla rozšířena i na vkládání objektů aplikace CorelDRAW, které jsou zkopírovány do schránky v podporovaných aplikacích.
 • Byla přidána možnost posouvání mezi volbami v dialogovém okně Vytvořit nový dokument/obrázek po použití předvolby pomocí tabulátoru.


CorelDRAW Graphics Suite X5 Service Pack 1 - dialogové okno "Vložit jinak"

Atributy a ovládací prvky objektů

 • Byly vylepšeny operace úprav křivek, například funkce Spojit křivky a Zaoblení/Vykroužení/Zkosení nebo křivky typu B-Spline.
 • Byl povolen náhled objektů při transformaci seskupených objektů, na které byly použity operace tvarování.
 • Došlo ke zlepšení výsledků operace převodu obrysu na objekt za použití různých zakončení čar.
 • Byl vyřešen problém s automatickou duplikací objektů na obrazovce po zobrazení videí na celé obrazovce.

Palety barev

 • Bylo dosaženo lepších výsledků vykreslení při práci s dokumentem nebo paletou obrázku.
 • Byla vylepšena funkce přímých barev v rámci dokumentu / palety obrázku.
 • Byla přidána možnost přidávání odstínů přímých barev do palet.
 • Byla přidána možnost hledání názvů v paletách přímých barev.

Výplně

 • Byly odstraněny problémy s chybným výchozím nastavením vzorových výplní v dialogovém okně.

Text

 • Byly vylepšeny textové funkce při práci s textem mimo znakovou stránku latinky.
 • Byly zachovány charakteristické vlastnosti klávesy SHIFT při kopírování/vkládání.

VBA

 • Byl vyřešen problém s poškozením hodnot hustoty přímých barev při zadávání prostřednictvím skriptu VBA.

Corel PHOTO-PAINT

 • Bylo opraveno zobrazení objektů v ukotvitelném panelu objektů. Objekty se nyní budou zobrazovat s průhledným pozadím (průhledné pozadí představuje šachovnicový vzor).
 • Bílé pozadí obrázku bylo u obrázků, na které byla použita čočka nebo více čoček, nahrazeno podkladem bez pozadí.


CorelDRAW Graphics Suite X5 Service Pack 1 - Corel CONNECT 2 integrovaný v PHOTO-PAINTu


CorelDRAW Graphics Suite X5 Service Pack 1 - správa barev v Corel PHOTO-PAINT X5

Bitstream Font Navigator

 • Vylepšená podpora písem Type 1.
 • Byly vylepšeny některé funkce, například kopírování a přesouvání písem nebo procházení složek.


CorelDRAW Graphics Suite X5 Service Pack 1 - zastaralý, nicméně pro jednoduchou správu písem stále použitelný Bitstream Navigator

Instalační program

Pokud po instalaci sady CorelDRAW Graphics Suite nainstalujete aplikaci Microsoft Visual Studio 2008 a pak se rozhodnete instalaci sady CorelDRAW Graphics Suite upravit nebo opravit, bude komponenta VSTA v dialogovém okně instalačního programu ve výchozím nastavení zakázána. To způsobí odinstalaci komponenty VSTA. Chcete-li tento problém vyřešit, nainstalujte aktualizaci Service Pack 1 pro aplikaci Microsoft Visual Studio 2008.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Aktuality  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: