Corel představoval produkty v Praze - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


VSE

Corel představoval produkty v Praze

corel puzzle

6. února 2006, 00.00 | 2.2.2006 proběhla v Praze tisková konference společnosti Corel, která českým novinářům oficiálně představila nový grafický balík X3 a českou verzi Paint Shop Pro X. Nám se podařilo udělat exkluzivní rozhovor s obchodním ředitelem Corelu pro náš region.

Tisková konference Corelu sice nepřinesla prakticky žádné nové informace, které bychom již nepublikovali na přelomu ledna a února, přesto je velmi důležitým signálem. Šlo po dlouhé době o první akci pořádanou přímo centrálou Corelu tady u nás, což svědčí o novém přístupu k České republice. Navíc zastoupení centrály bylo nečekaně reprezentativní, takže se dá říct, že Praha měla do jisté míry exkluzivní postavení. Prahu navštívil pan Holger Suhl - obchodní ředitel pro Východní Evropu, Dan Weisbeck - marketingový ředitel pro oblast EMEA a Gerard Metrailler produktový specialista.

Program tiskové konference
Tisková konference oficiálně představila tři nové projekty. Velmi krátce byla zmíněna existence nového českého webu Corelu (http://www.corel.com/cz/), kterou osobně považuji za pro nás velmi důležitou informaci, protože český web dlouho chyběl. Dále byl představen nový plně lokalizovaný Paint Shop Pro X a pochopitelně i CorelDraw Graphics Suite X3. U prezentace PSP X došlo k několika vtipným momentům, protože francouzský produktový specialista prezentoval živě z české verze, ve které se evidentně orientoval spíš podle ikonek než čehokoli jiného. Přesto je nutno jeho výkon ocenit, protože produkt je opravdu důsledně lokalizován a jak sám přiznal, pracoval v české mutaci poprvé.
Prezentace PSP X se zaměřila zejména na funkce určené ke snadné retuši fotografií a ovládání programu pomocí výukového centra. To kontrastovalo s tvrzením, že PSP X není z pohledu Corelu určen laické veřejnosti, ale soustřeďuje se zejména na pokročilé a profesionální fotografy. Nicméně je nutno přiznat, že i těm má co nabídnout, i když podle našeho názoru je PSP X přeci jen vhodnější pro běžného amatérského fotografa.
Prezentace nové verze balíku X3 byla překvapivě krátká, i když tento produkt by si zasloužil několikanásobně větší prostor. Nových zejména drobných praktických vylepšení je v X3 opravdu hodně a chvílemi bylo vidět, že prezentátor je na ně již natolik zvyklý, že zapomíná upozorňovat na jejich použití. Obecně bylo patrné, že kromě deklarovaných nových funkcí jako je třeba PowerTrace apod. se u X3 věnovalo hodně pozornosti vylepšení běžné práce a její optimalizaci. Velice užitečným pomocníkem při přechodu na X3 bude Hints tool, který kontextově ke všem nástrojům zobrazuje nápovědu k jejich použití, upozorňuje na novinky atd.

Z rozhovoru s Hoglem Suhlem
S panem Suhlem jsme vedli velmi neformální, více jak půlhodinový, rozhovor. Z něj vybíráme nejzajímavější informace. Podle pana Suhla nový balík X3 sice nezapomíná na tradiční uživatele z oblasti graficky, designu a kreativy, ale byl vyvíjen zejména s ohledem na firemní sféru uživatelů. Snahou programátorů bylo oprostit ovládání programů od některých nelogických historických rysů a připravit intuitivní nástroj pro běžné uživatele. Corel i přes uvedení PSP X dále považuje PhotoPaint za nedílnou a plnohodnotnou součást Graphics Suitu a neuvažuje ani o ukončení jeho vývoje, ani o integraci PSP do balíku CorelDraw. Dle všeho bude pokračovat snaha o větší zaměření PhotoPaintu na grafiky a PSP na fotografy, nicméně jde o dva odlišné produkty, které Corel nevnímá jako konkurenční.
Zajímavou informací je i fakt, že Corel neuvažuje o portaci žádného ze svých produktů mimo platformu Windows s výjimkou Paintru, který je k dispozici pro MacOS X. Corel zřejmě stále bojuje s hořkou zkušeností se svými Linuxovými produkty, takže se bude dále soustřeďovat výhradně na platformu Windows.
Co se týče české verze PSP X, která byla ústředním tématem TK, Corel hodně vsází na jeho vstup na trh. Uvědomuje si, že nelokalizovaný produkt má v našem regionu těžkou pozici na trhu, a tak dokonce sleduje vývoj Zoner Photo Studia jakožto nejsilnějšího konkurenta. Z globálního pohledu se PSP X snaží konkurovat zejména Photoshop Elements, i když v některých regionech podle pana Suhla konkuruje dokonce plné verzi.
A na závěr ještě jedna dobrá zpráva. Corel v tomto okamžiku nabízí poměrně příznivé upgradové podmínky pro držitele legálních kopií svých produktů, ale jako přidružený člen BSA pro Českou republiku je připraven se připojit k nejbližší licenční amnestii a nabídnout možnost legalizovat užívání jeho produktů všem ostatním uživatelům.

Závěr
Doufejme, že tisková konference nebyla poslední aktivitou podporující Corel komunitu u nás. Nový web, nový lokalizovaný produkt a výrazně živější komunikace Corelu naznačují, že bychom se snad mohli dočkat plnohodnotné podpory našeho regionu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: