Co můžeme čekat od dvanáctibarevného LFP tisku? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


VSE

Co můžeme čekat od dvanáctibarevného LFP tisku?

23. června 2006, 00.00 | Canon včera oficiálně uvedl na český trh nové velkoformátové tiskárny iPF 500 / 600 / 700 / 5000 / 9000, které celosvětově představil u příležitosti letošního Ipexu. Přestože jsme už o těchto tiskárnách publikovali základní informace, nyní vám nabízíme řadu podrobností vč. českých cen.

Oznámení nové řady tiskáren jen málokdy vyvolá takové pozdvižení, jako tomu bylo u nových velkoformátů řady Canon iPF. Inovované tiskové hlavy, velmi malá tisková kapička, zvýšená produktivita či prodloužená životnost jsou změny, na které jsme celkem zvyklí, ale dvanáct zásobníků inkoustu je u LFP zařízení opravdu velkou novinkou. Nicméně nenechme se zaslepit tímto jedním parametrem a podívejme se těmto zařízením trochu pod pokličku.

Dvanáct barev?
Pokud otevřete stroje iPF 5000 či 9000, najdete opravdu dvanáct oddělených inkoustových zásobníků, ze kterých proudí inkoust do dvojice hlav po šesti tiskových kanálech. Nicméně hned v úvodu by bylo seriózní říci, že 12 inkoustů se nikdy k tisku současně nepoužívá. Ve strojích jsou totiž osazeny dvě černé (matná a klasická) s tím, že podle zvoleného typu média se vždy používá pouze jedna z nich. Takže tiskový proces využívá kombinaci následujících jedenácti inkoustů: tři základní barvy C,M,Y, dále dva lehké odstíny PC, PM, k tomu variace černé MBK(BM), GY, PGY a výčet doplňují barvy R,G,B. Neboli Canon po několika letech testování vícebarevných systémů ve stolním provedení A4 přináší vícebarevný systém doplňující 3 černé a přímé R,G,B barvy do velkého formátu. Použity jsou nové pigmentové inkousty s označením Canon Lucia. V případě stroje iPF půjde o zásobníky s objemem 130 ml a cenou 1 500 Kč na barvu. U iPF 9000 bude možné volit mezi 330 ml a 700 ml zásobníky, jejichž cena není zatím stanovena.

Jak s úsporou inkoustu?
Samotné nasazení vícebarevného systému neznamená nutně zvýšení spotřeby inkoustu. Uživatel sice platí za více zásobníků, ale díky jinému kombinování barev a menší potřebě podtiskování by náklady neměli dramaticky růst. Jediným rizikovým faktorem v tomto ohledu je spotřeba inkoustu pro servis hlavy zejména u nerovnoměrného využívání jednotlivých inkoustů či nárazového používání stroje. Canon si tento handicap uvědomuje a tak se snažil maximálně zefektivnit servis hlav. Nové stroje mají celkem 17 různých interních servisních režimů a ty se používají na základě sledování zatížení jednotlivých hlav a barevných kanálů. Canon zavedl mezizásobníky inkoustu s kapacitou cca 100 ml umožňující nejen výměnu zásobníků při tisku, ale i zlepšení výtěžnosti zásobníků. Přibyl i systém glycerínového ošetření hlav atd. Uvidíme, kdy na tuto inovaci odpoví HP a zda do velkého formátu uvede svou technologii SPT, která má prakticky nulovou servisní spotřebu inkoustu.

Nové tiskové hlavy
Jednou z novinek jsou nové vylepšené palcové hlavy, které jsou společné pro všechny nové modely. Jak již bylo řečeno, jde o hlavy s technologií FINE a šířkou jeden palec. Každá hlava je šestikanálová a pokud se vyměňuje, tak jako celek. To znamená, že u modelů iPF 500 / 600 a 700 je hlava jedna a u modelů iPF 5000 a 9000 jsou hlavy dvě. Zásadní novinkou je zdvojení trysek pro každý barevný kanál s tím, že obě řady jsou vůči sobě posunuty o půl trysky. Ve výsledku to znamená dvojnásobné zvýšení jemnosti tisku, což odpovídá fyzickému rozlišení 2 400 x 1 200 dpi. Díky zdvojení počtu trysek na jednu barvu Canon slibuje dvojnásobné prodloužení životnosti hlav jako takových. Velikost nejmenší kapičky inkoustu zůstává 4 pl.

Pět barev v šesti kanálech
U modelů iPF 500 / 600 a 700 jsou používány dye reaktivní barevné inkousty C,M,Y, jedna pigmentová a jedna dye černá. Protože hlava je šestikanálová, do tiskáren se osazují dvě pigmentové matné černé, což umožňuje zvýšení rychlosti tisku pokud je používán tento inkoust. Opět platí, že stroj sám, dle nastaveného typu média volí mezi MBk a Bk čistě na základě zvoleného typu média. K rozpoznávání se nepoužívá čidlo, a tudíž je vše pod 100% kontrolou uživatele.

Pevná životnost stroje do repase
Jednou z méně příjemných novinek je pevně daný a strojem vyžadovaný cyklus servisní repase. Pro každý stroj je od výrobce definován pevně daný počet vytištěných stran, který stroj hlídá a po jeho uplynutí se zastaví a vyžaduje servisní zásah. U iPF 500/5000 je to 25 000 stran A2, u iPF600 12 500 stran A1, u iPF 700 jde o 12 000 stran A0, u iPF 9000 o 20 000 stran A0. V rámci repase je vyměněna cca desítka mechanických dílů a doplněn skrytý spotřební materiál v podobě glycerínu. Cena tohoto zásahu by se měla pohybovat kolem 10 000 Kč.

Modely a ceny
V níže uvedené tabulce najdete jednotlivé modely se základní charakteristikou a českou cenou. Dostupnost kromě modelu iPF9000 je buď okamžitě či v průběhu července. Model iPF9000 by měl dorazit do ČR řádově v září. U všech modelů je v ceně ethernetové rozhraní.

iPF 5005barev, 17" tisk, 20s/A2, 4 vstupy47 000 Kč
iPF 6005barev, 24" tisk, 32s/A1, 4 vstupy53 000 Kč
iPF 7005 barev, 36" tisk, 40s/A1, 2 vstupy82 500 Kč
iPF 500012 barev, 17" tisk, 53s/A2, 4 vstupy54 000 Kč
iPF 900012 barev, 60" tisk, 2 vstupynení stanovena

Závěrem
Nová řada velkoformátových tiskáren Canon iPF doplní nabídku stávajících model W, které budou dále nabízeny. Canon dále pokračuje ve své agresivní cenové politice a technická inovace posunula modely iPF hodně dopředu. Bude zajímavé, jak rychle na tuto změnu zareagují HP a Epson, ale v tomto okamžiku drží technologicky Canon ve velkoformátu několik primátů. Během dvou týdnů dostaneme model iPF5000 do redakce na podrobné testování, takže uvidíme nakolik reálně rozšíření počtu inkoustů zasahuje kvalitu tisku, ale zkušenost z menších formátů lehké rozšíření gamutu potvrzuje.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: