Chtěli byste vidět fotografii s rozlišením 14 gigapixelů? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

Chtěli byste vidět fotografii s rozlišením 14 gigapixelů?

28. ledna 2009, 00.00 | Google nedávno představil zajímavý projekt, kdy ve vysokém rozlišení 14 gigapixelů digitálně nasnímal světoznámé obrazy ze španělského muzea El Prado. Z technického hlediska je zajímavé to, že při snímání byla použita standardní digitální zrcadlovka s rozlišení 10 Mpix, každý obraz jí byl nasnímán 1 400krát, aby poté vše bylo zkompletováno do jednoho výsledného snímku.

Prestižní muzeum umění El Prado v Madridu ve spolupráci s Google a MadPixel dalo nedávno vzniknout svébytnému projektu digitálního nasnímání známých uměleckých děl (například obrazy Goyi, Velazqueze či Rubense) a jejich následnému zpřístupnění na internetu pro širokou veřejnost. Na webu „Google Maps“ je takto od 13. 1. 2009 každý den k vidění nový obraz.

Z našeho úhlu pohledu je na tomto projektu atraktivní především to, že zmíněné obrazy byly digitálně zachyceny pomocí unikátních snímků v „astronomickém“ rozlišení 14 gigapixelů. Přiznejme si, že takovéto ultravysoké rozlišení se nevidí každý den.

Jak již bylo naznačeno, obrazů v tomto rozlišení bylo dosaženo postupným skládáním cca 1 400 digitálních snímků do jediné výsledné fotografie. Proces kompletace dílčích fotografií s rozlišením 10 Mpix probíhal v počítačích za asistence speciálního softwaru na skládání snímků. Kvanta dílčích snímků byla pořízena standardní digitální zrcadlovkou (podle Youtube video-spotu se bude pravděpodobně jednat o fotoaparát Nikon D200), upevněnou na stativu. Na fotoaparátu byl nasazen tele-objektiv s blíže neurčenou ohniskovou vzdáleností.

Na projektu se podílel speciální tým lidí ze společnosti MadPixel. Samotný proces fotografování byl do detailů naplánován, včetně například nasvícení scény, úhlů záběru a jejich pokrytí apod. Netřeba příliš zdůrazňovat, že se muselo jednat o velmi precizní a časově náročnou, „mravenčí“ práci.

Výsledek však stojí rozhodně zato, neboť na na snímku s rozlišením 14 gigapixelů je zachyceno neuvěřitelné množství detailů (například můžete po zvětšení na obrazu spatřit popraskané spáry či jednotlivé tahy štětcem). Koneckonců posuďte sami, níže vám přinášíme přímý odkaz na "Google Maps", kde si uvedené obrazy můžete do detailů prohlédnout (rozsah přiblížení ovládáte pomocí interaktivních posuvníků). Pokud máte i na svém počítači instalován program „Google Earth“, tak si uvedené muzeum „El Prado“ můžete prohlédnout také na něm, a to v 3D pohledu.

Rozhraní programu „Google Earth“, který je možné si stáhnout ZDE.

Ukázka toho, kolik detailů umožňuje zachytit rozlišení snímku 14 gigapixelů. Všechny nasnímané obrazy v rozlišení 14 gigapixelů z galerie „El Prado“ si můžete prohlédnout ZDE. (Na snímku je zachycen obraz „Tři grácie“ od Petera Paula Rubense.)

Ilustrační screenshoty z YouTube videa uvedeného níže, které zobrazuje praci týmu MadPixel při fotografické digitalizace uměleckých děl v madridské galerii „El Prado“.

Videoklip, který na Youtube.com přibližuje, v jakých podmínkách vznikaly 14Gpix snímky slavných obrazů v madridském uměleckém muzeu „El Prado“

Zdroj: Google, Youtube a MadPixel

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Design  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: