Canto Cumulus 7.5.2: profesionální asset manager - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

Canto Cumulus 7.5.2: profesionální asset manager

23. ledna 2008, 00.00 | Canto Cumulus je profesionál každým coulem a vyniká především v kategorii asset managerů s řešením typu server/klient a dálkovou správou i manipulací s
katalogy souborů. Co vše nabízí nová verze programu, a jaké jsou celkové možnosti aplikace, se dozvíte v článku.

Canto Cumulus společnosti Canto (založení již v roce 1990) je jedno z nemnoha plně profesionálních řešení správy, katalogizace a publikování neomezeného počtu grafických a multimediálních souborů včetně různých typů dokumentů. Cumulus pracuje na bázi hlavního serveru, na který se nezávisle na sobě připojují jednotliví klienti. O oblibě a současně i kvalitách programu svědčí fakt, že v současné době je po celém světě používáno přes 13 000 Cumulus serverů s více než miliónem licencí pro jednotlivé klienty.

V průběhu patnácti let vývoje se Cumulus přeorientoval prakticky výhradně na ovládání a konfiguraci prostřednictvím webového prohlížeče napojeného na Java aplikace, jejichž kombinace tvoří jádro celého serveru i klientů pro různé platformy a operační systémy včetně Linuxu a Solaris.

V současné době nabízí společnost Canto několik variant asset manageru Cumulus v čele s Cumulus Workgroup pro menší a střední podnikové systémy a Cumulus Enterprise pro velké společnosti vyžadující lokální i dálkovou správu mnoha set tisíc souborů. Zajímavým doplňkem pro Cumulus je dále BrandAssistant nabízející integraci asset manageru s DTP systémy a především s QuarkXPressem. Jednou z posledních novinek je pak Video Suite (fungující opět i v pozici samostatného doplňku pro Cumulus), který slouží ke správě video souborů včetně jejich metadat a broadcastingovým službám.


Canto Cumulus 7.5.2 - připojení k databázovému serveru obsahujícímu katalog souborů


Canto Cumulus 7.5.2 - integrovaný prohlížeč obrázků, fotografií a dalších typů podporovaných typů souborů

Základní možnosti programu

Cumulus nabízí nejen klasický vzhled správce obrázků či digitálních fotografií v klientech pro Windows a Mac OS X, ale také přistup ke katalogům z prakticky libovolného webového klienta a podpora drag&drop. Samozřejmostí jsou poměrně komfortní funkce pro vyhledávání souborů v rámci mnoha přednastavených kritérií a sledování vztahů mezi jednotlivými skupinami souborů.

Mezi základní typy podporovaných souborů patří mimo jiné i dokumenty MS Office a RAW fotografie, podpora je realizovaná prostřednictvím modulárních knihoven včetně podpory správy barev ICM a ColorSync. Sledování souborů v adresářích slouží především k automatizované katalogizaci přírůstků, kterým je možné rovněž automaticky nechat přiřadit IPTC či XMP metadata. Cumulus samozřejmě podporuje i EXIF informace a EXIF náhledy pro rychlejší načítání náhledů fotografií.

Kategorie souborů lze volně definovat včetně provázanosti obsahu vytvořených kategorií. Je tedy například možné vytvořit kategorie souborů určených pro další zpracování či pro archivaci – přímo v Cumulusu najdeme základní manipulační funkce pro ořez obrázků či fotek a několik image a color processingových filtrů, v případě dalšího zpracování je pochopitelně možné odeslat grafický soubor do zvolené editační aplikace. Součástí databázově orientované správy souborů jsou dále funkce na tvorbu kolekcí obrázků či jiných typů dokumentů a jejich hromadné přejmenování, kopírování či přesouvání.

Tiskové funkce jsou opět v programu samozřejmostí, a to včetně podpory tiskových šablon, tisku Contact Sheet dokumentů a tvorby PDF dokumentů bez nutnosti používat Adobe Acrobat. O export se stará integrovaný modul na tvorbu slideshow a také Web Publisher, který je možné stáhnou i samostatně.


Canto Cumulus 7.5.2 - typické prostředí Cumulus klienta pro Windows


Canto Cumulus 7.5.2 - správa některých funkcí serveru v rámci klientské konzole


Canto Cumulus 7.5.2 - součástí klienta je i editor a prohlížeč EXIF a IPTC metadat


Canto Cumulus 7.5.2 - funkce pro vyhledávání souborů v rámci celé řady kritérií

Novinky

Cumulus 7.5 a jeho aktualizace 7.5.2 přináší podporu Windows Vista (pro klienty i server) a Microsoft Office 2007 včetně jejich metadat pro jednotlivé formáty MS Office 2007 zahrnují rovněž prezentace v PowerPointu 2007. Další nezbytnou novinkou je podpora Adobe InDesignu CS3 respektive jeho formátů dokumentů s XMP metadaty, které se stále častěji používají ve vnitropodnikové sféře.

Verze 7.5 rozšiřuje i počet importních filtrů, kterých přibylo více než čtyřicet. Mezi importní funkce můžete počítat i rovněž rozšířenou podpora RAW fotografií, konkrétně se jedná o něco přes 50 nových či aktualizovaných RAW formátů jednotlivých modelů digitálních fotoaparátů. Prohlížení některých specifických typů dokumentů je realizováno přes pluginy pro webové prohlížeče, takže například lze prohlížet originální podobu PDF souborů, Flash animací/prezentací či QuickTime videa.


Canto Cumulus 7.5.2 - náhledový systém se základními funkcemi pro výběr souborů a jejich vlastnostech

Zcela nová je podpora vzorců v metadatech umožňují například přidávat do vlastností video souborů délku jejich přehrávání či poměr stran. Nová je dále manipulační funkce pro slučování stran v různých PDF dokumentech pomocí doplňku PDF AssetStore, a to přímo z prostředí webového klienta.

Pracovní prostředí klienta nově obsahuje tzv. Collection Basket neboli drag & drop paletu pro manipulaci s položkami v katalogu a jejich zpracování. Další novinkou je zobrazování nových druhů kategorií souborů, a podle potřeby automaticky skrývaný panel kategorií (šetří místo na obrazovce). Z hlediska grafických dokumentů je důležitá je i nově zařazená podpora průhlednosti u náhledů grafických souborů u formátů GIF, PNG, PSD a TARGA.

Organizaci respektive přidávání souborů do databáze Cumulusu usnadňuje přístup ke katalogům přímo z Windows Exploreru nebo Finderu v Mac OS X, podporovány jsou i prezentace z Apple Works. Vylepšeny byly funkce pro konfigurací akcí pro zpracování a manipulaci se soubory včetně konverze obrázků do podoby PowerPoint prezentace či jako ZIP archiv a také vynucená obnova obsahu katalogu (hodí se při manuálních úpravách katalogu). Slideshow lze nyní aktivovat přes samostatnou ikonu v hlavním panelu, samotné prohlížení prezentací pak probíhá na celé obrazovce.


Canto Cumulus 7.5.2 - funkce pro přejmenování položek v katalogu


Canto Cumulus 7.5.2 - nastavení slideshow prezentací


Canto Cumulus 7.5.2 - export grafických souborů v podobě grafického alba

Změn doznalo i samotné jádro Cumulusu, konkrétně funkce Catalog Journaling (slouží mimo jiné hlavně pro ochranu katalogů souborů) a definování read-only položek určujících název katalogu, položek a kategorií. Samotný Cumulus 7.5 můžete nově aktivovat prostřednictvím OLE a Visual Basicu. I celá řada dalších nových funkcí není jen kosmetických. Jedná se například o rozšířenou podporu importu a exportu metadat a především integrovaný Scheduler pro spouštění prakticky libovolných akcí.

Závěr

Canto Cumulus 7.5.2 vyniká mimo komplexního databázového řešení zejména velmi rozsáhlými možnostmi konfigurace a nastavení uživatelských práv, které doplňuje relativně snadno ovladatelný Web Publisher a dobře vyřešená dálková správa serveru s grafickým, multimediálním či jiným obsahem. Ceny Cumulus serverů prakticky vylučují jiné než firemní nasazení, stejné je to však u všech konkurenčních produktů například v čele s Extensis Portfolio 8.x Server, u kterého ale Portfolio klient může fungovat i zcela samostatně jako běžný asset manager.

Demoverzi Cumulus Workgroup 7.5.2 si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti Canto včetně příslušných klientů pro Windows a Mac OS X, PDF/QXP Asset Store a Cumulus Web Publisheru.


Canto Cumulus 7.5.2 - výběr katalogu (respektive do katalogu již zařazených) souborů


Canto Cumulus 7.5.2 - dálková správa Cumulus serveru a jeho licencí


Canto Cumulus 7.5.2 - předvolby aplikace týkající se tiskových šablon


Canto Cumulus 7.5.2 - předvolby hlavního náhledového systému


Canto Cumulus 7.5.2 - předvolby klienta pro generování náhledů grafických souborů

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: