Axialis IconWorkshop 6.33: profesionální editor ikon - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

Axialis IconWorkshop 6.33: profesionální editor ikon

17. února 2009, 00.00 | IconWorkshop kandiduje na zřejmě nejlépe funkčně vybavený editor ikon pro Windows, ve kterém můžete navíc vytvářet také ikony pro Macintosh! Na celkové možnosti a funkce programu se nyní podíváme trochu podrobněji.

Axialis IconWorkshop je plně kompatibilní s Windows Vista včetně grafického rozhraní Aero a sofistikované podpory průhlednosti i 32 bitových ikon PNG ikon s alfakanálem. S Axialis IconWorkshopem nemusíte nutně vytvářet pouze klasické ikony, přímo podporovány jsou i funkce na tvorbu ikonkových lišt pro nástrojové lišty a v podstatě i jakýkoliv menší grafický prvek pro libovolné navigační rozhraní. Ikonkové lišty v podobě tzv. Image Strips můžete ukládat ve formátech BMP a PNG a pomocí specializovaného pluginu je přenést do Visual Studia 2005/2008 k integraci do požadovaného projektu.

IconWorkshop umí pochopitelně ukládat i nekomprimované PNG ikony, které pak můžete kompilovat ve Visual C++. NET 2005. Ikony pro Macintosh umí editor kompilovat i pro Mac OS X 10.5 Leopard, který podporuje formát JPEG2000 s alfakanálem a rozlišením až 512 x 512 bodů. Ikony ve formátu ICNS můžete navíc ještě doplnit také exportem ikon v podobě RSC a Mac Binary souborů.

Home nebo Professional?

V prodeji jsou dvě verze IconWorkshopu. Levnější verze Home s cenou 50 USD je v mnoha funkcích dost omezena a proto nevidím příliš důvod, proč raději neinvestovat 70 USD do verze Professional. Dražší verze Professional totiž na rozdíl od verze Home podporuje Image Strip toolbary, umí lépe vytvářet složené ikony, má pluginy pro Photoshop a Illustrator, podporuje dávkové operace se soubory, zvládne kompilovat knihovny ikon, spojovat je do jedné a nabízí ještě některé jiné bonusové funkce.


Axialis IconWorkshop 6.33 - integrovaný File Browser slouží nejen k pohodlnému importu ikon, ale také k manipulacím se soubory včetně hromadné konverze ikon


Axialis IconWorkshop 6.33 - vytvoření projektu ikony ve formátu pro Windows

Ikony pro Windows i Macintosh

Ikonky můžete vytvářet jednotlivě i hromadně z grafických souborů jejich automatizovanou konverzí. Slučování ikon do knihoven a jejich zkoumání či extrakci z různých DLL, EXE a dalších typů souborů zajišťuje integrovaný správce souborů a modul Librarian. Součástí IconWorkshopu jsou i nastavení interních systémových funkcí Windows souvisejících s ikonami, jedná se například o nastavení defaultní velikostí ikon, jejich rozestupů, změny různých ikon ve Start menu či na desktopu apod.


Axialis IconWorkshop 6.33 - editace jedné z ikon v různých velikostech


Axialis IconWorkshop 6.33 - vytvoření projektu ikony pro Macintosh


Axialis IconWorkshop 6.33 - program nabízí také některá systémová nastavení Windows týkající se ikon

Na samotnou editaci ikon máte k dispozici sadu klasických kreslicích a manipulačních nástrojů, které doplňují funkce na tvorbu barvových přechodů, color processingu a také několik relativně běžných efektových funkcí. Grafiku lze do IconWorkshopu jednoduše vkládat přes schránku (včetně průhlednosti), nebo můžete využít služeb exportních pluginů pro Photoshop či Illustrator. Další možností je jednoduše do editoru importovat grafický soubor a v rámci projektu ikony z něj rychle vyrobit sadu složených ikon včetně volitelného zaostření či naopak vyhlazení zmenšených ikon.


Axialis IconWorkshop 6.33 - mezi doplňkové funkce editoru patří například úpravy barev, jasu a saturace ikon a importovaných grafických souborů

Pluginy a grafické doplňky

IconWorkshop má vestavěné funkce pro instalaci importních/exportních pluginů pro Adobe Photoshop a Adobe Illustrator. Oba pluginy lze snadno nainstalovat a aktivovat přímo z menu IconWorkshopu a slouží k přenosu ikon mezi zmíněnými grafickými editory a IconWorkshopem. IconWorkshop podporuje navíc ještě plugin pro Microsoft Visual Studio 2005/2008 a můžete tedy ikonky a obrázkové Image Strips panely otevírat ve Visual Studiu.

Další volitelné doplňky představuje několik sad grafických objektů a ikon, které si můžete stáhnout zdarma v rámci licence editoru. K dispozici jsou i zkušební verze jednotlivých Object Packů, které celkem obsahují několik tisíc ikon, symbolů, kurzorových šipek, předloh pro ikonkové toolbary/toolboxy, tlačítka a jiné grafické prvky pro navigační menu apod.

Závěr

Axialis IconWorkshop je moderní editor ikon s širokým spektrem funkcí a pluginy pro standardní grafické a vývojářské nástroje, což mu ve finále jistí jedno z předních míst v oblasti zpracování a tvorby ikon pro Windows. Podpora formátu ikon pro Macintosh může být také velmi užitečná a IconWorkshop je jedním z velmi mála programů, které něco takového zvládnou. Když k tomu připočtu ještě rozumně zvolenou cenu editoru, je IconWorkshop snadno použitelný editor ikon s výborným poměrem cena/výkon.

Zkušební verzi IconWorkshopu si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti Axialis Software.


Axialis IconWorkshop 6.33 - jedna ze sekcí předvoleb editoru


Axialis IconWorkshop 6.33 - vytvoření snapshotu aktuálního stavu ikony


Axialis IconWorkshop 6.33 - tiskové funkce programu


Axialis IconWorkshop 6.33 - vkládání grafických souborů do ikon

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: