Autodesk SketchBook Pro 2010: design a komfortní skicování - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


VSE

Autodesk SketchBook Pro 2010: design a komfortní skicování

5. května 2009, 00.00 | Po relativně nedávném představení aktuální verze kreativního softwarového grafického skicáku z produkce společnosti Autodesk přichází opět nová verze, která dále vylepšuje funkce pro kreslení a především rozšiřuje možnosti konfigurace prostředí a jednotlivých pracovních nástrojů SketchBok Pro. Podrobný přehled novinek tohoto velmi zajímavého grafického programu vám nyní nabízíme.

Autodesk SketchBook Pro 2010 je specializovaný bitmapový grafický editor se zaměřením na rychlé skicování designu technických objektů, ale také přírodních scenérií, portrétů a libovolných jiných kreseb. Program je současně adaptovaný na přidávání ručně kreslených grafických poznámek k obrázkům či technickým výkresům, zkrátka oblasti působnosti editoru se meze nekladou. Primárně je ovšem SketchBook Pro určený pro rychlé ilustrace momentálních nápadů designérů, ilustrace objektů a především jejich design ve formě studií či grafických návrhů.

K dispozici jsou verze pro Windows XP/Vista a Mac OS X, cena editoru ve verzi 2010 zůstala na nezměněných 100 USD respektive 60 EUR.

Prostředí editoru a automatická simulace přítlaku pera

Grafické rozhraní SketchBook Pro 2010 je i nadále založeno na systému na první pohled trochu zvláštního kruhového toolboxu (nazývaném jednoduše Lagoon), ve kterém si jednotlivé editační, manipulační a retušovací nástroje vybíráte kliknutím a následným tahem pera pentabletu či dotykového displeje. S klasickou myší v editoru neuspějete, je zde v tomto případě nepraktická a při ručním skicováno navíc prakticky nepoužitelná.

SketchBook Pro 2010 má šikovnou funkci pro simulaci intenzity přítlaku pera, kterou umí simulovat i u EMR digitizérů Tablet PC, které nemají volitelný rozsah stupně přítlaku a neumí ani rozpoznat náklon pera. Intenzita přítlaku se v editoru simuluje nastavením „odezvy“ daného štětce, jehož vlastnosti lze také částečně změnit.


Autodesk SketchBook Pro 2010 - prostředí editoru s přehledem editačních nástrojů a paletou barev


Autodesk SketchBook Pro 2010 - nastavením automatické "odezvy" štětce současně u editoru regulujete sílu přítlaku daného štětce
Autodesk SketchBook Pro 2010 - některé z hlavních "ikonkových" nástrojových palet editoru pro různé kreslicí a manipulační funkce

Konfigurovatelná laguna

Nevyhovuje vám rozmístění v kruhovém toolboxu alias laguně pracovních nástrojů? Snadná pomoc, prostřednictvím nových preferencí editoru si můžete rozmístění jednotlivých kreslicích, editačních a manipulačních nástrojů téměř libovolně změnit. Změna se přitom samozřejmě netýká pouze hlavních ovládacích ikon v samotném toolboxu, nýbrž také všech osmi nástrojů sdružených pod hlavní ikonou.


Autodesk SketchBook Pro 2010 - jednou z novinek jsou výrazně vylepšené předvolby editoru, ve kterých si můžete nově nadefinovat rozmístění jednotlivých pracovních nástrojů, barev a dalších funkcí programu

Štětce a nová pravítka

Pro skicování a malování máte opět k dispozici všechny běžné kreslení nástroje od tužky a fixu přes štětec až třeba po sprej, vše s volitelnou velikostí a tloušťky daného štětce. Nový štětec Sharpen slouží k lokálnímu ostření grafické předlohy, ideálně se hodí hlavně u fotografií vkládaných do ilustrací. Užitečný je i štětec Blur s opačným efektem rozmazávání předlohy. Maximální velikost hrotu kreslicí tužky je u SketchBook Pro 2010 mnohem větší, čímž editor zohledňuje kreslení ve vyšších rozlišeních.

Nový či spíše vylepšený je Brush Manager, ve kterém si můžete částečně “překopat” všechny kreslicí a efektové štětce formou úpravy vlastností zvoleného štětce a jeho převedením na uživatelský kreslicí štětec. Do štětců lze navíc přidat texturu (s volitelným natočením), čímž se následně vytvoří texturovací efektový štětec vhodný především pro retuše povrchu a vnitřní plochy objektů. Všechny uživatelské štětce typu Do-It-Yourself Brush lze pak exportovat a importovat pro další použití například na jiném počítači.

Úprav též doznalo vyplňování objektů barvou, tvorba textur přímo z kreslicí plochy, další novinkou je pak možnost vytvořit texturizační štětec bez předvolené přímé barvy. Užitečnou novinkou jsou také dvě vodicí “pravítka”, což jsou v podstatě vodicí linky používané pro přesné kreslení úhlopříčných a libovolných elipsoidních tvarů. Nová pravítka se stejně jako osová symetrie aktivují velmi jednoduše stiskem kláves R nebo E a obsahují grafické symboly pro změny velikosti pravítek a případně také úpravu jejich pozice.


Autodesk SketchBook Pro 2010 - předvolby štětců a jejich vykreslování


Autodesk SketchBook Pro 2010 - funkce na úpravu vlastností stávajícího štětce


Autodesk SketchBook Pro 2010 - volby pro nastavení velikosti kreslicí plochy

Konečně symetrie!

Nenápadným, ale velmi významný pomocníkem při návrzích a designu například technických modelů objektů je zbrusu nová funkce pro kreslení s aktivní symetrií. Funkce Symmetry umožňuje s pomocí klávesových zkratek X a Y kreslit v režimu symetrie v odpovídajících osách X a Y, a to navíc v poměrné vzdálenosti od středu kreslící plochy. Pomocné osy X a Y se zobrazují automaticky po stisku příslušné hotkey, rotace a zoomování objektů ale už symetrii nepodporuje.

Další novinky

Mezi přednastavenými barvami nově najdeme devět nových odstínů šedi. Vylepšené je dále natočení a posouvání celé kreslicí plochy, které zohledňuje tlačítko pera. Změnu velikosti objektů a kreslicí plochy lze nově interaktivně provést i neproporcionálně, takže zde se SketchBook Pro 2010 trochu přibližuje možnostem vektorových kreslicích programů. Transformovat lze pochopitelně také celé vrstvy.

Importované obrázky a ilustrace už nemusíte vkládat do aktuální vrstvy, ale můžete si v předvolbách editoru přímo zvolit import obrázků do nové vrstvy v aktuální kresbě.


Autodesk SketchBook Pro 2010 - předvolby aplikace

Závěr

Stejně jako u ostatních inovovaných „nadčasových“ produktů společnosti Autodesk přebral SketchBook Pro časové označení příštího roku, což ale není vůbec podstatné. I když to není na první pohled patrné, přináší SketchBook Pro 2010 mimo podpory symetrie i celou řadu dalších užitečných novinek či vylepšení stávajících funkcí editoru a navyšuje možnosti jeho konfigurace. Šikovná je práce s pravítky, nový Brush Manager a především funkce pro zmíněné symetrické kreslení.

Upgrade na verzi 2010 online obchod Autodesku bohužel nenabízí. Pokud by novou verzi editoru bylo nutno zakoupit za plnou cenu, bylo by to opravdu hodně smutné, takže jen doufám, že upgrade z předchozí verze bude zdarma, nebo alespoň za nějakou přijatelnou cenu.

Zkušební verzi SketchBook Pro 2010 si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti Autodesk.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: