Autodesk SketchBook Pro 2009: rychlý grafický skicák pro pentablety a dotykové displeje - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

Autodesk SketchBook Pro 2009: rychlý grafický skicák pro pentablety a dotykové displeje

sw software

18. února 2009, 00.00 | Společnost Autodesk oprášila svůj bitmapový grafický editor pro rychlé skicování různých nápadů v oblasti designu či všeobecně libovolných ručních kreseb. Nově uvedená verze 2009 R1 zachovává zajímavě koncipované ovládání prostřednictvím tahů perem na tabletech a dotykových displejích a upravuje několik drobných vlastností editoru a jeho importních funkcí.

Autodesk SketchBook Pro je něco jako pohotovostní grafický editor pro prakticky libovolné použití v oblasti ruční kresby. Editor slouží především k rychlému naskicování momentálních nápadů ohledně designu, grafických poznámek a jiných grafických ilustrací realizovaných prostřednictvím sady kreslicích a efektových štětců. Program existuje ve verzi pro Windows i Mac OS X a prodává se za 100 USD.

Ovládání a hlavní funkce editoru

Bez tlakově citlivého tabletu či dotykového displeje se v případě SketchBook Pro neobejdete, s myší nelze program nijak efektivně ovládat. Všechny ovládací akce vyjma samotného kreslení jsou totiž v podstatě tahy perem, kterým se vybírají i jednotlivé editační operace či kreslicí štětce. Editor sice obsahuje i konvenční ikonkový toolboxu, specializace na kreslicí štětce ale použití myši opět defacto vylučuje.


Autodesk SketchBook Pro 2009 - prostředí editoru se zobrazenou nástrojovou lištou, paletou pro výběr barev a lupou

Elegantní kruhový nástrojový panel může být umístěn na pravé nebo levé straně obrazovky, která v případě vhodně nastaveného plátna celá funguje jako kreslicí plocha. Kliknutím na skupinu nástrojů a následným tažením perem si zvolíte požadovaný nástroj v dané skupině a můžete rovnou kreslit či manipulovat s obrazem. SketchBook Pro obsahuje sadu několika běžných kreslicích štětců citlivých na intenzitu přítlaku, jejichž vlastnosti si můžete částečně upravit pro každý štětec zvlášť.

Používat můžete pastelku, pero, fix, vodovkový štětec, sprej, zvýrazňovač a další nástroje, k dispozici je například i efektová funkce pro rychlé rozmazání barev. Kresba může obsahovat sadu vrstev s volitelnou průhledností, žádné speciální funkce pro vrstvy ale nečekejte stejně jako nějaké vkládání textu, který lze do kresby vložit pouze pomocí importu grafických souborů.


Autodesk SketchBook Pro 2009 - detaily několika skupin pracovních nástrojů a editačních funkcí
Autodesk SketchBook Pro 2009 - nastavení základních vlastností kreslicích štětců

Novinky

SketchBook Pro 2009 R1 přináší především několik oprav a mírných inovací, nic zásadně nového editor nenabízí. Mimo zjednodušené aktivace licence vás bude určitě víc zajímat zachování průhlednosti u nástroje pro vyplňování ploch barvou a podpora nových ovládacích funkcí tabletů Wacom (tzv. touch strip). Na mobilních zařízeních MacBook můžete využívat multitouch touchpad například pro rychlé zoomování kresby, další vylepšení pro uživatele Macintoshů se taktéž týkají upravené funkce lupy respektive jejich informačních funkcí. Užitečné je zachování názvů vrstev PSD souborů Adobe Photoshopu při importu do SketchBook Pro, importovat lze nově také PSD soubory s vrstvami ve stupních šedi.

Závěr

Jako rychlý a pohotový grafický skicák je SketchBook Pro jednoduše perfektní, jako klasický grafický editor by však dnes už neměl proti běžným grafickým programům moc šancí, a to i díky své ne zrovna nízké ceně. Specializace SketchBook Pro naštěstí editor posouvá do oblasti, ve které není příliš velká konkurence (ale ani poptávka) a své uživatele si program myslím najde. Jako konkurenční produkt pro SketchBook Pro stojí za zmínku především Corel Painter Sketch Pad prodávaný za zhruba stejnou cenu, tento grafický programu si proto představíme zase někdy příště.

Zkušební verzi SketchBook Pro si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti Autodesk.
Autodesk SketchBook Pro 2009 - nastavení rozměrů kresby a velikosti plátna


Autodesk SketchBook Pro 2009 - volba grafického formátu před odesláním obrázku e-mailem


Autodesk SketchBook Pro 2009 - předvolby aplikace

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: