Artlandia SymmetryWorks 5.13: komfortní tvorba symetrických vzorů v Adobe Illustratoru - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


VSE

Artlandia SymmetryWorks 5.13: komfortní tvorba symetrických vzorů v Adobe Illustratoru

19. června 2009, 00.00 | Plugin na snadné kreslení, skládání a editaci symetrických vzorů v prostředí Adobe Illustratoru přináší ve své páté stěžejní verzi vylepšené funkce pro editaci vzorů, přímou integraci s pluginem LivePresets, nové manipulační funkce a mimo jiné také nativní podporu symbolů Adobe Illustratoru. Představení nových funkcí SymmetryWorks 5 najdete v článku.

Snadná tvorba symetrických vzorů patří překvapivě mezi poměrně náročné úlohy, které jsou obvykle dostupné pouze ve specializovaných grafických aplikacích, a to navíc většinou jen pomocí vhodných doplňků. Jedním z těchto doplňků je plugin SymmetryWorks společnosti Artlandia, který umožňuje uživatelům Adobe Illustratoru poměrně snadno kreslit a také zpětně editovat nejrůznější symetrické vzorky a textury složené z čistě vektorových, nebo i kombinovaných vektorově-bitmapových objektů.

SymmetryWorks je určený pro Adobe Illustrator 10 až CS4 a existuje ve verzích pro Windows a Macintosh. Mimo SymmetryWorks 5 nabízeného za 249/275 USD (krabicové balení /download) je v prodeji ještě verze SymmetryWorks LP (LivePresets) za 364/399 USD, která nabízí rozšířené funkce pro práci se symetrií u komplexních vzorů a také automatickou obnovu vzorů obsahujících více symetrických objektů.

Hlavní funkce pluginu

Největší předností SymmetryWorks je úžasně jednoduchá „symetrizace“ prakticky libovolných grafických prvků, které plugin rozmísťuje kolem (či přes) objekty přímo při jejich úpravách nebo kreslení jejich nových částí. Označený objekt je nejprve nutno symetrizovat přímo v paletě pluginu (+ určit vlastnosti symetrizace), poté již lze objekty přímo editovat prostřednictvím interních funkcí Adobe Illustratoru, přičemž obnova příslušných vzorů je automatická.


Artlandia SymmetryWorks 5.13 - paleta pluginu v prostředí Adobe Illustratoru

Symetrizace objektů se přitom řídí přesnými zákonitostmi danými některou ze sedmnácti šablon, jejichž vlastnosti se dají dále upravovat. Mezi hlavní parametry symetrizace patří mimo počtu klonovaných objektů také stylizace šablon, členění objektů do skupin, tiling a případně i usazování objektů na pravoúhlou mřížku.


Artlandia SymmetryWorks 5.13 - ilustrační obrázek s přidáváním nových objektů do symetrického vzoru

Novinky verze 5.x

SymmetryWorks 5 přidává například podporu blending módů nové verze Adobe Illustratoru, komplexních tvarů vzorů, a také práci se symboly Illustratoru, kreslených se známým nástrojem Symbol Sprayer. Kombinovaná verze SymmetryWorks LP v sobě integruje mimo SymmetryWorks ještě plugin LivePresets, který umožňuje interaktivně editovat ostatní části kresby vytvořené s pomocí symetrických vzorů.

Symetrizace složitějších vzorů je v SymmetryWorks 5 opět o něco jednodušší. Vkládání nových objektů do vytvářených vzorů s pomocí pera, štětce, tužky, či jiných kreslicích funkcí Adobe Illustratoru je možné i do stávajících vzorů a stačí tedy jednoduše přikreslit kousek objektu, či nový symbol, a SymmetryWorks 5 se automaticky postará o aktualizaci všech zbývajících symetrických částí daného vzoru. Současně plugin graficky znázorní nejvhodnější plochu pro přidání objektů, pro části vzoru mimo aktuální kreslicí plochu to ale pochopitelně nefunguje.


Artlandia SymmetryWorks 5.13 - jednou z novinek pluginu je možnost využívat nativní symboly Adobe Illustratoru


Artlandia SymmetryWorks 5.13 - práce s tzv. LivePresets

Jednotlivé vzorky můžete exportovat jako tzv. Illustrator swatch jedním kliknutím, podporován je i nástroj Blend na „bezešvé“ spojování objektů a editace složených tvarů, vytvořených v panelu Pathfinder. Konečně lze v pluginu nativně využívat symboly Adobe Illustratoru (včetně využití nástrojů Symbol Sizer, Styler a Stainer), po jejich nakreslení se vytváří symetrické vzory shodně s klasickými objekty. Vzory vyrobené pomocí SymmetryWorks lze také ukládat jako symboly. Počet jednotlivých grafických prvků ve vzorech není nově nijak omezen, takže lze bez omezení skládat i velmi složité symetrické vzory. Do detailů je nyní vyřešeno i opakování již symetrizovaných objektů, které lze libovolně replikovat v nastaveném směru a dále upravit v rámci zvolené symetrizační šablony.

Další novinky jsou dostupné pouze u verze SymmetryWorks LP, která dále rozšiřuje funkce SymmetryWorks 5 ohledně automatické obnovy celé kresby (ve které jsou použité symetrické vzory) a interaktivní editaci jednotlivých symbolů ve vzorech. Díky integraci s pluginem LivePresets lze také kombinovat libovolné části symetrických vzorů a snadno vytvářet různé varianty vzorů například s odlišnou barevností, či rozložením, interních segmentů vzorů.


Artlandia SymmetryWorks 5.13 - nové kombinace symetrií

Závěr

Cena pluginu se trochu vymyká běžným kategoriím, což ale platí i pro jeho funkce a upgrade, za který si společnost Artlandia počítá 75 nebo 99 USD z libovolné verze SymmetryWorks. I přes značně specializované zaměření pluginu může být SymmetryWorks přínosný pro hned několik designérských oborů, vzhledem ke svým vlastnostem se plugin uplatní především v oborech průmyslového designu či podobných oborových sekcích.

Osobně například nevidím příliš velké možnosti nasazení SymmetryWorks ve (výrobcem uváděných) oblastech webdesignu, či tvorby textur, zcela jiná je však situace u textur a vzorů pro textilní průmysl, u tzv. quiltingu nebo třeba v oblasti popart designu. Šikovná je také integrace s jinak též samostatně prodávaným pluginem LivePresets (u verze SymmetryWorks LP), který sice navýší cenu celého „symetrizačního řešení“, avšak přináší zcela nové schopnosti při návrzích symetrických vzorů.

Demoverzi pluginu si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti Artlandia.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Poptávka bazar

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: