Apple uvedla nové MacBooky a 24" LED Cinema Display. Splnila se očekávání? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

Apple uvedla nové MacBooky a 24" LED Cinema Display. Splnila se očekávání?

15. října 2008, 00.00 | Včera představila společnost Apple nové modely svých přenosných počítačů. Ty se mohou pochlubit hliníkovým tělem vyráběným novou technologií, výkonnou NVIDIA grafikou, skleněným trackpadem a dalšími novinkami. Mnohé z těchto inovací se přitom dostaly i do low-endových MacBooků. Poměrně překvapivě se pak objevil i 24" Cinema Display. Více přinášíme v tomto článku.

Včera představila Apple (resp. Steve Jobs s několika spolupracovníky) na speciální Media Event nové modely svých přenosných počítačů a mimo toho též nový 24palcový Cinema Diplay. Akce byla očekávána po řadu měsíců a dohady o tom, co se takto objeví, byly mnohdy smělé. Je třeba říci, že v základu se mnohé potvrdilo a všechny řady MacBooků (MacBook/Pro/Air) nabízí řadu zajímavých inovací, včetně nové výrobní technologie, a to za poměrně příznivé ceny (v USA). Na druhou stranu se převratných novinek typu tabletového Maca zákazníci nedočkali. V tomto článku se pokusíme inovace v nabídce Apple alespoň v kostce shrnout.

macbooknew7f.jpg

Nová výrobní technologie

Na prezentaci bylo potvrzeno, že Apple nyní pro své notebooky skutečně používá nový výrobní postup, spočívající ve vytvoření spodního šasi notebooku opracováním jediného hliníkového bloku. Výsledkem je silná a odolná a na druhou stranu lehká a štíhlá konstrukce těla, daná tím, že není zapotřebí spojovat vícero dílů dohromady. Oficiální pojmenování postupu je dle všeho "unibody", dřívější spekulace zde hovořily o technologii Brick čili "cihla".

Změny v designu

Novým designem postaveným na dané výrobní technologii disponuje jak MacBook, jenž má nyní rovněž hliníkové tělo, tak i MacBook Pro. Provedení je velmi podobné (pomineme-li rozdíl ve velikosti displejů u daných modelů), obdobné iMacu. Oba typy mají černý LED podsvícený displej pokrytý plně sklem, oba disponují shodně stejnou černou klávesnici jako MacBook Air (což bude jistě zdrojem diskuzí). MacBook Air zachovává dosavadní stříbrný design.

NVIDIA grafika

Nové notebooky přináší novou NVIDIA grafiku, která byla podle Jobsových slov vyvinuta v úzké spolupráci NVIDIA-Apple. Produkty Apple jsou první, kdo tyto nové čipy využívají, Jobs ale nevylučuje, že budou následovat další výrobci.

macbooknew6f.jpg

Nové grafické komponenty kombinují chipset a - dle Jobsových slov - "extrémně silný" grafický procesor. Prvním takto použitým čipem je NVIDIA GeForce 9400M. Procesor používá 16 paralelních grafických jader a má výkon 54 gigaflopů. Oproti integrované grafice montované dnes v noteboocích garantuje několikanásobně vyšší výkon při hraní počítačových her a tedy prakticky ve všech dalších oblastech, jenž dnes vyžadují náročnější zpracování grafické informace.

K dispozici je dále GeForce 9600M GT, disponující 32 paralelními grafickými jádry a výkonem 125 gigaflopů. Nové MacBooky Pro disponují oběma těmito čipy (technologie Hybrid SLI), přičemž GeForce 9400M je integrován a 9600MT (s pamětí 256 nebo 512 MB podle konfigurace) je samostatný. Hybridní architektura je zde nasazena za účelem šetření energií, je-li třeba výkon baterií na maximum, používá se pouze 9400M.

Skleněný trackpad

Ano, i tato novinka nebyla pouhou kachnou. Skleněný multidotykový trackpad, kterým nyní disponují všechny nové MacBooky a MacBooky Pro, poskytuje o 39 procent větší dotykovou plochu nežli dosavadní trackpady. Nedisponuje žádným tlačítkem, neboť na celé ploše funguje jako tlačítko. Apple rozšířila dosavadní možnosti multidotykového ovládání o gesta prováděná čtyřmi prsty, a to pro aktivaci Exposé či přepínání mezi aplikacemi, možné je programování pravého a levého rohu trackpadu coby tlačítek myší aj.

macbooknew5f.jpg

Sluchátka z iPhone

Ve všech nových MacBoocích lze nyní použít sluchátka iPhonu. Takto lze s pomocí dálkového ovládače z těchto sluchátek ovládat iTunes obdobně jako v iPhonu.

MacBook Pro

Nové 15palcové MacBooky Pro jsou k dispozici ve dvou variantách. První v ceně 1 999 USD obsahuje 15,4palcový LED displej (1 440 x 900), procesor Intel Core 2 Duo 2.4 GHz (3 MB L2 cache), 2 GB RAM 1066 MHz DDR3, NVIDIA GeForce 9400M/9600 GT s 256 MB GDDR3 pamětí, 250GB hard disk a slot-loading SuperDrive mechaniku.

Za 2 499 USD dostanou zákazníci stroj se silnějším procesorem 2.53 GHz (6MB L2 cache), 4 GB RAM, NVIDIA GeForce 9400M/9600 GT s 512 MB GDDR3 pamětí a 320GB pevným diskem. Volitelně budou k dispozici upgrady na procesor 2.8 GHz, 4 GB RAM a SSD - možnost nasazení SSD u MacBooků Pro je opět novinkou, dosud byla nabízena pouze pro MacBooky Air. Oba uvedené Macooky Pro jsou již v prodeji.

macbooknew1f.jpg

Díky nové výrobní metodě se nový 15palcový MacBook Pro může pochlubit tělem o tloušťce pouhých 0.95 palce (2,41 cm), váha 2,49 kg je ovšem dokonce o něco vyšší nežli dříve. Všechny konektory byly přesunuty na levou stranu přístroje, konkrétně zde jsou MagSafe, Gigabit Ethernet, Firewire 800, 2 USB 2.0 konektory, Mini DisplayPort (novinka u všech nových modelů - k dispozici budou adaptéry pro DVI a VGA), audio in/out (analogový i optical digital) a slot ExpressCard 34. Umístěn je zde i indikátor baterie, který byl dříve přímo na baterii. Na pravé straně se nachází slot-load Super Drive mechanika. Přístup k pevnému disku a baterii je nyní oproti minulosti velmi snadný, prostřednictvím odpovídajících dvířek, obdobně je tomu s RAM.

Novinkou je také plně skleněný kryt displeje, který jinak zaslouží označení "ultratenký". Ne každý uživatel bude nadšen tím, že nové MacBooky Pro jsou již nabízeny jen s lesklým displejem, řešením pro snížení odlesků by nicméně mohlo být použití různých krycích fólií.

17palcový MacBook Pro byl zatím inovován jen z části: tělo zůstává stejné jako v minulosti, hlavními novinkami jsou větší rozlišení displeje (1 920 x 1 200), 4 GB RAM a 320GB harddisk, cena činí 2 799 USD.

MacBook Air

Nové modely MacBooku Air, u kterých se design nezměnil, mají nyní díky NVIDIA GeForce 9400M 4x rychlejší grafiku. Volit lze mezi 120GB harddiskem a 128GB SSD. Tak jako ostatní nové MacBooky nyní i Air pro připojení displeje poskytuje Mini DisplayPort, nedisponuje pak skleněným trackpadem. Model s 1.6GHz Intel Core 2 Duo procesorem a 2 GB 1066 MHz DDR3 RAM bude nabízen za 1 799 USD. Za 2 499 USD bude k dispozici sestava s 1,86GHz (6 MB L2 cache) procesorem a 128GB SSD. K dispozici budou tyto modely na začátku listopadu.

amacboooknew4f.jpg

MacBooky

Tak jak bylo předpovězeno, zásadní inovace se dočkaly MacBooky. Tyto low-endové stroje v nabídce Apple nyní mají - s výjimkou nejlevnějšího modelu - hliníkové tělo o tloušťce 2,41 cm a disponují i dalšími vymoženostmi MacBooků Pro, tedy LED displejem, skleněným trackpadem a NVIDIA grafikou, jenž zde má garantovat 5x vyšší grafický výkon oproti minulé generaci a činí dané stroje konečně zajímavé i pro hráče počítačových her. Pro připojení monitorů je zde Mini DisplayPort, chybí ale dřívější FireWire konektory. Výdrž baterií by měla být až 5 hodin, váha šla dolů na pěkných 2,04 kg.

amacboooknew2f.jpg

To vše nyní získá zákazník za cenu začínající na 1 299 USD u MacBooku s 13.3" displejem (1 280 x 800), 2GHz Core 2 Duo (3MB L2 cache) procesorem, 2 GB 1066 MHz DDR 3 RAM, NVIDIA GeForce 9400M s 256 MB sdílené SDRAM paměti, 160GB harddiskem a slot-loading SuperDrive 8x. Dražší model v ceně 1 599 USD pak nabízí 2.4GHz procesor, 250GB harddisk a (jako první MacBook) podsvícenou klávesnici. Volitelně lze rozšířit RAM až na 4 GB a vybavit stroj 320GB harddiskem či 128GB SSD, k dispozici jsou i video adaptéry, včetně dual DVI.

Coby úplný low-end zůstal v nabídce plastový MacBook s 2.1GHz procesorem, 1 GB RAM, 120GB harddiskem a Intel integrovanou grafikou. Nabízen je za 999 USD, tedy cenu nižší jen o 100 USD nežli v minulosti a je opravdu otázkou, jak moc o něj nyní bude zájem.

LED Cinema Display 24-inch

Mimo nových notebbooků představila Apple překvapivě rovněž 24palcový LED Cinema Display o rozlišení 1 920 x 1 200 pixelů. Design je ve stylu iMacu a nových MacBooků, mimo normálního napájecího kabelu disponuje i MacSafe konektorem pro napájení některého z MacBooků: kombinace přídavný displej - notebook takto může fungovat bez zbytečných kabelů. K připojení je použit Mini DisplayPort. Monitor má zabudovánu iSight kamerku, mikrofon, stereo reproduktory a 3portový USB 2.0 hub. Na každého potěší lesklé provedení povrchu displeje. K dispozici bude nový Cinema Display v listopadu, a to za cenu 899 USD.

amacboooknew3f.jpg

Na co se nedostalo

Spekulace o novém tablet Macu se nepotvrdily, Apple žádný takovýto přístroj nepředstavila. V diskuzi pak Steve Jobs přímo na dotaz ohledně dotykových obrazovek u Maců sdělil, že v současnosti s nimi sice společnost experimentuje, ale nepřikládá jím nyní větší význam. Obdobně odmítavý postoj pak má Jobs i vůči BluRay, u kterého se mu nelíbí zejména současná licenční politika, a tak není divu, že se navzdory některým předpovědím žádný MacBook s touto mechanikou neobjevil.

Závěrem

Inovací v nabídce mobilních řešení Apple je opravdu celá řada, přičemž většina z nich vskutku potěší. K řadě z nich se samozřejmě hodláme brzy vrátit podrobněji.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: