Alternativní ikonky pro Creative Suite 3: jak se vám líbí? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


VSE

Alternativní ikonky pro Creative Suite 3: jak se vám líbí?

14. června 2007, 00.00 | Také patříte k těm uživatelům produktů Adobe, které nenadchly ikonky, jimiž jsou vybaveny aplikace Creative Suite 3? Díky soutěži serveru QuarkVsInDesign i dalším aktivitám vzniklo pro novou Suite poměrně dost alternativních ikonkových sad, kterými můžete v prostředí svého operačního systému nahradit ty původní. V našem článku najdete vizuální přehled mnoha z nich.

Jedním z méně příjemných překvapení, které společnost Adobe připravila svým uživatelům, byla sada odpovídajících ikonek, přiřazených jednotlivým produktům Creative Suite 3. Poprvé byly tyto ikonky zveřejněny v souvislosti s uvedením pre-release verzí příslušných aplikací Suite. V daném případě byl strohý vzhled poměrně adekvátní, neboť naznačoval určitou nehotovost reprezentovaných produktů. Ke všeobecnému překvapení nicméně Adobe ikonky ponechala i ve finální verzi Suite.

cs3ikonky0af.jpg

Původní ikonky aplikací CS3 rozmístěné v barvovém spektru

cs3ikonky0bf.jpg

Původní ikonky aplikací CS3 vedle sebe

Nejedná se samozřejmě o žádnou zásadní skutečnost, která by něco významně měnila na více či méně rozsáhlých kvalitních vylepšeních, které aplikace nové Suite přinesly. Hovoříme nicméně o vizuální identitě aplikací, které jsou primárně používány v kreativním sektoru. Není se proto co divit, že postupně vznikla řada aktivit, jejichž cílem je poskytnout alternativní sady těchto ikonek. Výsledek uvedených snažení lze užít různě, obvykle k náhradě výchozích ikonek poskytovaných Adobe a také možná (zvláště při podrobnějším srovnávání) coby inspiraci (někdy i negativní) při tvorbě vlastních ikonkových sad pro různé produkty.

Z uvedeného důvodu jsme se rozhodli přiblížit některé z nejzajímavějších (či nejdiskutovanějších) sad, které takto v nedávné době vznikly, kromě náhledů jsme samozřejmě připojili i příslušné odkazy, na kterých si lze obvykle stáhnout jak ICO soubory pro použití v souborovém systému, tak třeba i PNG verze určené například pro použití na Webu, další úpravy apod. Nepředstíráme pak, že by byl náš přehled nějak vyčerpávající, určitě přivítáme, pokud čtenáři poukáží v diskusi na případné další zajímavé ikonkové sady nebo se případně podělí o své vlastní návrhy.

Soutěž serveru QuarkVsInDesign

O zřejmě největší vlnu "ikonkománie" se v daném případě postaral server QuarkVsInDesign.com. V období od 29. 1. do 23. 4. totiž na něm probíhala soutěž "Design Your Own Creative Suite 3 Icons Competition". Výsledky byly zveřejněny v odpovídajícím článku dne 1. 5. tohoto roku. V následujícím přehledu uvádíme první tři oceněné sady (odkazy na stažení jsou připojeny vždy ke jménu autora) a dále ty, které podle našeho názoru či reakcí čtenářů v připojeném diskusním fóru patří k těm nejhodnotnějším (kritické reakce na první tři místa přitom v diskusi rozhodně převládají, čemuž se upřímně řečeno nedá moc divit). Další oceněné sady, hodnocení i jiné informace lze najít ve zmiňovaném článku.

1. místo: Kimberly Smith

cs3ikonky1f.jpg

2. místo: Danny Dioguardi

cs3ikonky2f.jpg

3. místo: Vito Zgonik

cs3ikonky3f.jpg

Další ocenění:

Danny Dioguardi

cs3ikonky4f.jpg

Loic Savrimoutou

cs3ikonky8f.jpg

Rok Krznar

cs3ikonky9f.jpg

Anatoliy Omelchenko

cs3ikonky11f.jpg

Adam Betts

cs3ikonky10f.jpg

Další alternativy

Jak jsme již naznačili výše, reakce čtenářů nebyly po zveřejnění výsledků soutěže příliš nadšené. Celkem po právu jsou vítězným i mnoha dalším návrhům vytýkány především jejich odchýlení se od primárního poslání fungovat jako ikony na pracovní ploše (přílišná míra detailů), často jen málo pochopitelná abstrakce poslání reprezentovaných aplikací, ne právě dokonalá estetika (viz první místo) nebo poplatnost původnímu vzoru (viz třeba návrh Adama Bettse, který nicméně obecně patří k dnešnímu dni k nejvíce ceněným). V reakci na soutěž i mimo ni vznikly další alternativní návrhy, které opět reprezentujeme jménem autora, ke kterému je připojen odkaz na odpovídající sadu ikonek, a dále příslušným náhledem.

Brett Archibald (dosud pouze ve vývoji)

cs3ikonky12f.jpg

Richard Galvain

cs3ikonky13f.jpg

Jeremie Cornelissen

cs3ikonky14f.jpg

Dirceu Veiga

cs3ikonky15f.jpg

Lou Mantia

cs3ikonky16f.jpg

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: