Agfa zakoupila technologii digitálního tisku od firmy Barco - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


VSE

Agfa zakoupila technologii digitálního tisku od firmy Barco

7. ledna 2004, 00.00 | Výrobce tak získává do svého produktového portfolia digitální tiskový stroj The.Factory a opět se vrací do oblasti produkčního digitálního tisku - tentokrát na bázi inkoustové technologie.

Společnost Agfa oznámila, že od společnosti Barco odkoupila divizi Dotrix NV - belgického výrobce digitálního tiskového stroje The.Factory. Jde o poměrně malou společnost (zaměstnávající přibližně 75 lidí) s obratem okolo 5 milionů euro ročně. Hodnota kontraktu činí 6 milionů euro (Dotrix je přitom stále ztrátovou firmou).

The.Factory
The.Factory představuje průmyslový tiskový stroj umožňující inkoustovou technologií potiskovat širokou škálu substrátů odvíjených z role, např. tapetový papír, hliníkové fólie, papír, vinyl, plast a další. Coby technologický demovzorek přitahoval stroj pozornost návštěvníků již na veletrhu Drupa 2000, finální premiéru měl The.Factory na veletrhu Ipex 2002.
Ve své současné podobě míří stroj svým zaměřením na tři hlavní průmyslové aplikace - tisk dekorativních materiálů jako jsou tapety nebo imitace různých klasických povrchů (dlažba či dýha), tisk obalů a personalizovaný tisk chráněných dokumentů (např. identifikační karty). K jednotlivým aplikacím pak Dotrix nabízel i softwarové řešení - např. inSider pro vytváření digitálních ochranných prvků a personalizaci, InSpiration pro grafické návrhy variant dekorativních materiálů nebo InPrinter s funkcemi potřebnými pro obalový průmysl (tisk čárového kódu, přetisk aj.).

Od Ipexu začal výrobce do strojů montovat piezo tiskové hlavy společnosti Toshiba. The.Faktory tiskne rychlostí 5 až 24 metrů za minutu na pás o šíři od 10 do 63 cm v rozlišení 300 dpi při osmi úrovních šedi na jeden tiskový bod. Celé tiskové řešení se skládá ze tří samostatných částí - základní jednotky zajištující posun média a UV sušení, zobrazovací hlavy a digitálního front-endu postaveného na technologii PrintStreamer 2. Zobrazovací hlavu firma Dotrix označuje jako SPICE jednotku - Single Pass Ink-jet Color Engine. Hlava se skládá z tiskových modulů, kdy každý modul obsahuje dvě tiskové hlavy o šíři 52 mm a 318 inkoustových trysek. V minimální konfiguraci pro plnobarevný potisk 10 cm pásu materiálu tak obsahuje 4 moduly s celkem 8 tiskovými hlavami. Maximální současně dostupná konfigurace je určená pro šestibarevný potisk 63 cm širokého pásu (CMYK plus dvě přímé barvy). Výhodou daného řešení je jednak snadná výměna chybných tiskových hlav a zejména rychlost, kdy tiskové hlavy jsou ve stroji uchyceny staticky a pohybuje se pouze potiskované médium.
Zajímavá je také OEM politika Dotrixu, kdy firma poskytuje SPICE jednotku svým partnerům, které ji začínají montovat i do jiných řešení.
Cena kompletního řešení představovaného na IPEXu se pohybovala v řádech od 960 000 do 1,5 milionu Euro.

Oznámenou akvizicí se tak Agfa vrací - po stažení z digitálního tisku postaveném na technologii Xeikon - opět do tohoto dynamického průmyslového odvětví. To je patrně nejdůležitější poselství, které v tuto chvíli akvizice přináší.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: