Adobe ukončila vývoj FreeHandu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:VSE

Adobe ukončila vývoj FreeHandu

freehand

18. května 2007, 00.00 | Očekávané se stalo bohužel skutečností a společnost Adobe ohlásila, že končí s dalším vývojem známého ilustračního programu FreeHand. Podrobnosti k dané události naleznete v tomto článku.

Program pro vektorové ilustrace FreeHand si získal zejména v rukou společností Aldus a Macromedia značné renomé a byl oprávněně považován za jednoho z mála důstojných konkurentů Adobe Illustratoru (těmi dalšími jsou CorelDRAW a ACDSee Canvas). Po akvizici Macromedia Adobe (která mimochodem tak trochu kuriózně již svého času FreeHand vlastnila po akvizici Aldusu) se nicméně začaly ohledně dalšího osudu tohoto řešení objevovat stále znepokojivější otazníky: nebylo divu, neboť dva ilustrační programy neměly logicky v portfoliu Adobe příliš šanci na existenci, a bylo přitom jasné, že Adobe bude z mnoha důvodů protěžovat Illustrator. Navíc ani samotná Macromedia nebyla již před sloučením schopna najít pro FreeHand odpovídající vývojovou linii, neboť daný produkt stále méně zapadal do rodiny produktů daného výrobce, orientovaných výlučně na webové, resp. elektronické publikování.

bull313205-3f.jpg

FreeHand v akci

Pro leckoho nejčernější předpovědi ohledně FreeHandu se potvrdily v těchto dnech, kdy Adobe oznámila, že končí s jakýmkoli dalším vývojem tohoto produktu, včetně poskytování odpovídajících údržbových vydání, patchů či updatů. (Mimo jiné takto již nelze počítat s FreeHandem určeným pro Windows Vista či Intel Macy). Adobe sice v prodeji zatím ponechává současnou podobu daného produktu, FreeHand MX (na trhu od roku 2003), včetně technické podpory, především ale nabízí stávajícím uživatelům FreeHandu přechod na Illustrator CS3. V USA je nyní tento možný za 199 USD, a to z libovolné verze FreeHandu (stačí se prokázat platným sériovým číslem), v odpovídajícím ceníku se již objevují i evropské ceny, činící 199 euro pro anglickou podobu a 249 euro pro lokalizované podoby, upgrade pro lokalizace bude k dispozici pochopitelně až ve chvíli, kdy se lokalizované podoby Illustratoru CS3 dostanou na trh. Přechod by pak měl usnadnit vylepšený importní filtr Illustratoru CS3 pro načítání souborů FreeHandu 10 a MX, slibující větší věrnost převodu nežli jeho předchozí podoby. Podrobnosti ke schopnostem daného filtru a celé migraci lze najít v odpovídajícím dokumentu Adobe. K dispozici jsou rovněž odpovídající "switcherské" stránky Adobe.

I když se dal daný vývoj očekávat, najde se určitě dost uživatelů, kteří přijmou s nevolí, že daný záměr oznámila Adobe až s takovým odstupem od akvizice Macromedia. Rozhodně si pak nemyslíme, že by konec FreeHandu měl nějaký větší dopad zejména na tuzemská pracoviště, která již po delší dobu inklinují k Illustratoru. Zánik konkurence (byť v daném případě skomírající) je ovšem vždy z hlediska dalšího vývoje pro uživatele nepříznivý, neboť ten výrobce, který zůstává na trhu, má menší motivaci k tomu, aby svůj produkt dále výrazněji vylepšoval. Věřme ale, že v případě Illustratoru takováto situace nenastane a uživatelé se v příštích verzích daného produktu dočkají reinkarnace toho nejzajímavějšího, čím se mohl pochlubit FreeHand, tj. například podpory vícestránkových dokumentů, ostatně některé z vlastnosti FreeHandu lze vypozorovat i v Illustratoru CS3 (integrace s produkty Macromedia, nástroj Eraser, nové nástroje pro práci s cestami aj.).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: