Adobe rozšiřuje své online služby - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:VSE

Adobe rozšiřuje své online služby

5. října 2007, 00.00 | Společnost Adobe uvedla betaverzi serveru pro výměnu dokumentů Share a akvizicí online textového procesoru Buzzword. Vedle online služby Premiere Express a ohlášení Photoshopu Express zde tedy máme další aktivity naznačující záměry Adobe stát se poskytovatelem jakési "Creative Suite online", zaměřené zejména na spotřebitelský sektor. Více v našem článku.

Není to tak dávno, co jsme se na Grafice zabývali zveřejněním nových informací o online službě Adobe Photoshop Express, která by měla nabídnout uživatelům možnost úprav digitálních fotografií prostřednictvím World Wide Webu. Vedle této služby poskytuje Adobe již po nějaký čas na několika serverech (Photobucket, TestTube aj.) službu Premiere Express dovolující online úpravy videa.

Snahu Adobe stát se poskytovatelem hned celého balíku aplikací v daném duchu - tj. něco ve stylu Google aplikací či třeba Zoho Office, ale se zaměřením na kreativnější zpracování obsahu - naznačuje rovněž nedávné uvedení služby Share pro sdílení dokumentů a ohlášení akvizice pokročilého online textového procesoru Buzzword. Blíže se pokoušíme dané novinky představit v tomto článku.

Share

Přes webový prohlížeč (Internet Explorer, Firefox či Safari) použitelná služba Share je v současnosti poskytována coby betaverze, přístup k ní lze získat prostřednictvím serveru Adobe Labs. Zapotřebí je bezplatná registrace, která je poté použitelná pro mnohé další online služby z dílny Adobe.

sharebuzz1f.jpg

Rozhraní Share funguje na bázi technologie Flash, v klientské počítači musí být proto instalován Flash Player 9. Přihlášením do Share získá uživatel online úložiště o kapacitě 1 GB. Do něj pak může nahrávat své dokumenty (v současnosti nelze ukládat hudbu ani video) a tyto sdílet s jinými uživateli. Sdílené dokumenty mohou být buďto zcela veřejné (stačí znát odpovídající URL, který je automaticky přidělen každému dokumentu, možné je i generování příslušného HTML kódu pro publikování grafického odkazu na vlastních webových stránkách) nebo zpřístupněné pouze vybrané skupině uživatelů (tito musí mít rovněž zřízen Share účet), kterým se odpovídající odkaz s případným doplňkovým textem zašle e-mailem.

Ke správě dokumentů slouží odpovídající library, ve které lze dokumenty třídit do kolekcí (ovšem jen pevně daných) a rovněž je filtrovat. Velmi zajímavým nástroje je prohlížeč dokumentů integrovaný do prostředí Share, fungující opět na bázi Flash. K dispozici je v něm jedno či dvoustránkové zobrazení s podporou plynulého zvětšování. Náhled dokumentu lze takto vystavit v rámci vlastní webové prezentace. Prohlížení v daném stylu je nicméně v současnosti k dispozici pouze pro PDF dokumenty a počítačovou grafiku v obvyklých formátech.

sharebuzz2f.jpg

Podle informací z Adobe Labs by se měli uživatelé v rámci Share dočkat snad již záhy dalších zajímavých funkcí. Konkrétně to mají být rozšířené možnosti organizace dokumentů (tagy, uživatelské kolekce a filtry), podpora náhledů pro další formáty a hlavně možnost převést dokument libovolné aplikace do PDF souboru (se speciální podporou pro Microsoft Office a formát ODF) s jeho současným uložením do depozitáře Share.

Celkově je zatím Share zaměřena evidentně spíše na konzumentský sektor, úložná kapacita, podpora PDF a existence odpovídajících API (pro integraci do jiných služeb a systémů) z ní nicméně výhledově činí zajímavé řešení i pro oblast publikování. Příklady využití zde mohou být například skupinová spolupráce či též možnost přechodného či trvalého uložení, zálohování nebo vystavení publikace či jejich částí.

Buzzword

Druhou novinkou je online textový procesor Buzzword. Tento získává Adobe do svého portfolia akvizicí dosavadního výrobce Virtual Ubiquity (vývojářský tým přechází pod Adobe). Možností editovat text online je dnes skutečně mnoho (stačí vzpomenout Google Docs), Buzzword nicméně zaujme jak elegantním rozhraním, tak skutečností, že se snaží poskytnout skutečně WYSIWYG editaci layoutu složeného z textu a obrázků. V rámci produktu se navíc nabízí možnost skupinové spolupráce nad dokumenty, včetně versioningu a odpovídajících prostředků pro online anotování. Na dobré úrovni je rovněž odpovídající správce dokumentů. Zajímavá je provozní platforma - Buzzword je postaven na technologii Adobe AIR (Flash rozšířený do desktopového prostředí), může tedy fungovat i lokálně, mimo prostředí webového prohlížeče.

sharebuzz3f.jpg

V současnosti dovoluje Buzzwor importovat a exportovat dokumenty ve formátech RTF, DOC a Word 2003 XML. Adobe plánuje podporu pro otevřené formáty jako jsou PDF či ODF. Mimo toho by měl být Buzzword integrován do služeb Adobe Acrobat Connect, Create Adobe PDF Online a Adobe Document Center. Začlenění do těchto řešení naznačuje možnost výraznějšího využití v oblasti publikování, především při přípravě a úpravách podkladů pro sazbu či webové prezentace. Stejně dobře je ale myslitelné i nasazení v kancelářích či domácnostech pro přímý tiskový výstup, protože layout vytvořený v Buzzwordu splňuje i náročnější požadavky.

sharebuzz4f.jpg

Závěrem

Hodnotit perspektivy daných služeb nemá vzhledem k jejich ranému stádiu asi příliš smysl. Každopádně je ale třeba si povšimnout, jak moc se Adobe v poslední době snaží významněji vstoupit do světa online služeb - nakolik zde jde pouze o úlitbu všeobecné módě (viz například též nedávné uvedení Microsoft Office Live Workspace) a nakolik se jedná o skutečně zásadní krok, předznamenávající novou generaci aplikací spojených s publikováním, lze v tuto chvíli jen těžko posoudit. Dané technologie nicméně za vyzkoušení určitě stojí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: