Adobe kuler: stále lepší řešení pro harmonické barvy - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:VSE

Adobe kuler: stále lepší řešení pro harmonické barvy

5. března 2008, 00.00 | Webová služba Adobe kuler nabízí již více jak rok zajímavé nástroje pro tvorbu skupin harmonických barev a jejich využití v publikačních aplikacích. Nedávno Adobe uvedla novou podobu podpůrné AIR aplikace, dovolující s kuler funkcemi pracovat i offline. Co konkrétně tato novinka přináší? A jak vlastně funguje kuler samotný? To jsou otázky, na které se pokoušíme odpovědět v tomto článku.

Webová služba Adobe kuler pro tvorbu a sdílení skupin harmonických barev - témat - je v experimentální podobě k dispozici již od konce roku 2006. Během její dosavadní existence ji Adobe průběžně vylepšuje, podporou pro ní (díky přičinění Adobe i jiných vývojářů) disponuje řada aplikací. Důležitá je pak skutečnost, že kuler přitáhl zájem uživatelů a tak se zásobárna témat na jeho serveru průběžně rozrůstá. Nedávno Adobe updatovala kuler desktop, AIR aplikaci určenou k využívání možností kuleru i offline. Nejedná se o nijak zásadní update, pro nás byl nicméně příležitostí, jak kuler čtenářům našeho serveru připomenout, resp. ukázat možnosti této technologie po více jak jednoročním vývoji.

Základní přiblížení

Kuler je webovou službou hostovanou na serveru kuler.adobe.com. Některé základní možnosti kuleru jsou k dispozici každému uživateli, pro plné využití je nicméně vhodné se registrovat - bezplatně získat Adobe ID, využívané jinak při downloadu Adobe softwaru. K provozování kuleru je zapotřebí disponovat webovým prohlížečem s instalovaným Flah Playerem, kuler je postaven na Flashi a jazyce ActionScript 3.0.

Jak již bylo řečeno výše, posláním kuleru je umožnit tvorbu skupin barev - témat, odpovídajících harmonickým formulím. K dispozici je takto podpora celkem šesti formulí (analogické, monochromatické, komplementární schéma aj.), navíc lze použít i manuálního skládání barev, využívajícího manipulace na kruhu barev. Témata mohou být vytvořena v různých barvových prostorech (RGB, CMYK, Lab, HSV), lze využít i jejich HEX reprezentaci. Každé téma může sestávat z minimálně dvou a maximálně pěti barev, přičemž jedna z nich je barvou základní (od které se odvíjí generování barev ostatních), uživatel může případně po libosti změnit pořadí jednotlivých barev v tématu, kontrolovat lze nastavení jasu.

kuler1af.jpg

Editace tématu v kuleru

Vytvořené téma může registrovaný uživatel uložit ve svém Mykuler účtu. Téma takto může být privátní nebo sdílené s jinými uživateli. K dohledávání témat poslouží vedle názvů a jmen tvůrců témat či hexadecimálních hodnot barev také tagy přiřazené tématům, připojovat lze i uživatelské komentáře. Nabízí se též přehledy nejstahovanějších (Popular), nejlépe ceněných (highest rated) či právě přidaných (Newest) témat, které lze odebírat přes RSS feeds. Témata jiných uživatelů mohou posloužit pro tvorbu témat vlastních. K ukládání oblíbených témat může přihlášený uživatel použít tzv. favorites tray naspod okna aplikace.

kuler2af.jpg

Nabídka hotových témat

Kuler a jiné aplikace

Zásadní je samozřejmě použití témat v prostředí jiných aplikací při designu. V podstatě univerzální, ale nejméně pohodlnou cestu zde představuje možnost kopírování hexadecimálních číselných vyjádření jednotlivých barev do všech aplikací, které je podporují - využití se zde předpokládá zejména v oblasti webdesignu.

Zajímavější možností pro uživatele Adobe Creative Suite (2 a 3) představuje podpora exportu témat do podoby Adobe Swatch Exchange (.ASE) pro jeho načtení do vzorníků Adobe aplikací (Illustrator, InDesign aj.). A co více, přibývá aplikací, které dovolují přímo ze svého rozhraní využívat přístup ke kuler službám. Průkopníkem je zde Illustrator CS3: jeho anglická verze nabízí odpovídající kuler panel (Window-Adobe Labs-kuler), fungující v kooperaci s technologií Live Color, která dovoluje v Illustratoru CS3 nejen pracovat s barvovými harmoniemi (podstatně bohatším způsobem nežli kuler), ale celkově kontrolovat použití barev v ilustracích (přebarvení, redukce počtu barev v dokumentu). Panel poskytuje možnost zobrazit si obsah RSS kanálů pro nejstahovanější, nejlépe ceněná a právě přidaná témata, dále si lze nakonfigurovat i uživatelské feeds (kombinace až tří kritérií). Přímo z feeds je možný download tématu do Illustratoru coby skupiny barev vzorníku. K dispozici je pak i upload skupin coby témat do kuleru (vlastní sekce Mykuler), skupiny o více jak pěti barvách zde jsou ovšem redukovány.

kuler4f.jpg

Panel kuler v Illustratoru CS3

Díky tomu, že Adobe uvolnila odpovídající API, přibyla další podpora kuleru. V případě Adobe aplikací je nyní k dispozici pro Fireworks, Flash a Dreamweaver, dále se nabízí i pro Microsoft Visio. Uživatelé na platformě Macintosh mají k dispozici odpovídající widget (procházení výše zmíněných RSS feeds, prohledávání, kopírování HEX hodnot, přechod na web služby). Pro Maca i Windows je nicméně k dispozici i výše již zmíněná AIR aplikace kuler dektop, s poměrně bohatou funkcionalitou, na kterou se nyní podíváme podrobněji.

kuler5f.jpg

Mac widget pro kuler

Kuler desktop

K provozu kuler desktopu je zapotřebí nejprve si stáhnout odpovídající AIR runtime. Následně se instaluje příslušná aplikace, jejíž rozhraní tvoří jediný panel, podobající se svou koncepcí widgetu. Přes rozhraní kuler desktopu je opět přístup k tématům kuleru prostřednictvím RSS feeds ve stylu toho, co jsme již popsali výše, navíc je k dispozici feed Random, který, jak název naznačuje, nabízí témata dle náhodného výběru.

Zásadní je pak skutečnost, že až sto témat pro každý feed dokáže kuler desktop uchovávat lokálně, takže uživatel může s nimi pracovat i ve chvíli, kdy není připojen k Internetu (práce na notebooku atp.). Přistupovat pak lze i k vlastním tématům uloženým v Mykuler. Zvolené téma je možno "vytáhnout" z panelu kuler desktopu "nad" pracovní plochu, kde může být prohlíženo a zvětšováno, exportováno atp. K dispozici je export do ASE i přenos hexadecimálních hodnot barev. Na druhé straně panelu kuler desktopu se skrývá přístup k nápovědě, tutoriálům, diskusnímu fóru a dalším užitečným informacím.

kuler6f.jpg

Mininápověda pro kuler desktop (pro čitelnější zobrazení klepněte na náhledový obrázek) - převzato bez úprav z materiálů Adobe

Závěrem

Kuler není rozhodně jedinou službou daného druhu: z alternativ (jejichž použití bývá výrazně širší nežli v případě kuleru) lze uvést třeba COLOURlovers či ColorBlender. Ovšem díky tomu, že je kuler zaštítěn společností Adobe a díky přičinění daného výrobce i jiných vývojářů získává stále více na zajímavosti, má rozhodně značnou šanci stát se spíše dříve nežli později nástrojem rutinně využívaným na mnoha designérských a publikačních pracovištích.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: