Adobe Creative Suite 5.5 se zaměří na digitální publikování - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

Adobe Creative Suite 5.5 se zaměří na digitální publikování

1. února 2011, 00.00 | Minulý týden server AppleInsider přinesl první zprávy o (některých) vlastnostech chystaného balíku Adobe Creative Suite (CS) 6. V pátek však tento server napsal, že ještě předtím Adobe hodlá vydat jakousi „meziverzi“, jež se bude nabízet pod názvem „Adobe Creative Suite 5.5 Digital Publishing“. Ten napovídá, že posílí funkce pro publikování na nové digitální platformy, především bude zahrnovat novou verzi nástroje Packager for iPhone. A co nového pak nabídnou InDesign a Dreamweaver?

Minulý týden server AppleInsider přinesl první zprávy o (některých) vlastnostech chystaného balíku Adobe Creative Suite (CS) 6. V pátek však tento server napsal, že ještě předtím Adobe hodlá vydat jakousi „meziverzi“, jež se bude nabízet pod názvem „Adobe Creative Suite 5.5 Digital Publishing“. Ten napovídá, že posílí funkce pro publikování na nové digitální platformy, především bude zahrnovat novou verzi nástroje Packager for iPhone.

Současný Packager for iPhone tvoří součást programu Adobe Flash Professional CS5 a vývojářské sady Adobe AIR SDK 2.0.1, jde v podstatě o křížový kompilátor schopný z Flash aplikací (z projektů napsaných v ActionScriptu 3) vygenerovat aplikace iOS.

Nová verze Packageru by však měla vedle iPhonu podporovat také iPad a navíc i chystané tablety s Androidem, jejichž nástup se očekává později v letošním roce. Tvrdí to japonský blog Macotakara, nový Packager má na takovýchto zařízeních podporovat dotykové ovládání gesty více prstů (například jejich přitahování a oddalování pro změnu měřítka).

Okolo Packageru bylo v minulosti hodně rozruchu, loni na jaře Apple v podstatě zakázal používání křížových kompilátorů pro vývoj aplikací iOS, což Adobe přimělo další vývoj Packageru pozastavit, ovšem v září 2010 se podmínky licenčního ujednání pro App Store zase uvolnily a Adobe práci na svém nástroji opět obnovila.

AppleInsider dodává, že podle jeho vlastních nezávislých zdrojů Adobe skutečně usilovně pracuje na balíku Adobe CS5.5, který vyjde ještě před verzí CS6, od zasvěcenců se dozvěděl, že nedávno již začalo beta testování programu Adobe Flash Professional CS5.5 a dokonce nabízí i snímek jeho obrazovky.

Právě ten bude zahrnovat zmíněný nový Packager a dále se očekává, že ho bude doprovázet Adobe Flash Catalyst CS5.5, nástroj pro interaktivní návrh, který vývojovým týmům přinese nové možnosti jako jsou podpora týmové spolupráce, průběžný návrh aplikací, plné zapojení designérů do procesu vývoje a možnost souběžného vývoje pro Web, osobní počítače a mobilní zařízení.

Dále bude Adobe CS5.5 Digital Publishing údajně zahrnovat InDesign CS5.5 podporující standard ePub 3.0 pro elektronické publikování a aktualizovány by měly být též další aplikace balíku, například Dreamweaver, u nichž se rovněž předpokládá doplnění funkcí přímého exportu digitálního obsahu.

Je pravděpodobné, že práce na Adobe CS5.5 Digital Publishing začaly až loni v září po výše zmíněném uvolnění podmínek pro aplikace App Store, svou roli v tom možná sehrála i stížnost, kterou kvůli zákazu Flashe pod iOS Adobe podala u amerického antimonopolního úřadu.

Na tom ovšem zase až tolik nezáleží, důležité je, že zřejmě již poměrně brzy lze očekávat nové vydání Creative Suite, jež dále rozšíří možnosti publikování pro nové elektronické platformy, zejména pro iPad a další připravované tablety.

Názory na software Adobe se sice hodně různí, avšak nejde popřít, že pro publikační činnost ho využívá mnoho lidí a organizací, rozšíření těchto možností také na nově nastupující distribuční platformy tak představuje zcela logický krok.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: