Adobe Creative Suite 2 zblízka: Novinky v GoLive - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

Adobe Creative Suite 2 zblízka: Novinky v GoLive

11. července 2005, 00.00 | Vylepšení stylizace webových stránek pomocí technologie CSS, bohaté možnosti tvorby
obsahu pro mobilní zařízení a v neposlední řadě důslednější provázání s ostatními
aplikacemi Creative Suite. Tyto i další zajímavé vlastnosti přináší nová verze hlavního
nástroje Adobe pro publikování na Webu. Více v našem seznámení.

Aplikace GoLive je poměrně úspěšným prostředkem, který společnost Adobe již řadu let nabízí coby svou alternativu nástroje pro profesionální tvorbu webových prezentací. Atraktivní jsou přitom na tomto řešení nejen jeho samotné funkce, ale také úzká vazba na ostatní aplikace Adobe pro tvorbu obsahu, seskupené v rámci Creative Suite - z tohoto důvodu je GoLive velmi zajímavým prostředkem zejména pro ta pracoviště, kde se tentýž obsah publikuje jak v tisku, tak na Webu. S novou verzí Creative Suite přichází změny i v rámci GoLive, a my se v tomto článku podíváme na ty nejzajímavější.

Vizuální design na bázi CSS

Z designérského hlediska zřejmě nejdůležitější jsou schopnosti, které nyní GoLive nabízí pro tvorbu layoutu na bázi technologie CSS (kaskádových stylů). Zásadní je zde podpora připravených blokových objektů, popisujících strukturu stránky (například třísloupcový design s pevně nastavenými krajními sloupci a proměnným sloupcem prostředním) - designér tyto prvky aplikuje s použitím funkce drag & drop, přičemž GoLive automaticky generuje odpovídající kód. Jeho doladění je pak možné v děleném zobrazení, zobrazující prvek layoutu souběžně s jeho kódem. Nastavení bloků je pak možno měnit s pomocí nástroje Object Inspector či CSS Editoru, k tvorbě je zapotřebí použít odpovídající SDK.

Obdobně pak funguje i práce s objekty na stránce: možné je umístění objektu na prakticky libovolnou pozici, přičemž umístění je opět popsáno s pomocí CSS a ne pomocí tabulek, jako v minulých verzích produktu, což může drasticky redukovat a zpřehlednit kód. Vylepšen byl i CSS Editor, který nyní dovoluje zobrazit zdrojový kód a kontrolovat syntaxi při editaci CSS stylů. Starší projekty lze převést na CSS díky odpovídajícímu převodníku HTML stylů na CSS styly, možný je pak i převod v opačném směru. Všem novým souborům vytvořeným pro prezentaci lze automaticky přiřadit tentýž výchozí CSS stylesheet, nástroje pro správu prezentace pak dovolují globálně sledovat a modifikovat použité CSS stylesheety - obojí dovoluje snáze unifikovat vzhled prezentací.

cs2golive1f.gif

GoLive při úpravě CSS layoutu

Tvorba obsahu pro mobilní média

Mobilní média představují stále perspektivnější publikační kanál a u Adobe jsou si této skutečnosti evidentně vědomi. Nový GoLive je proto nástrojem, který dovoluje vytvářet mnoha různými způsoby obsah, určený pro mobilní telefony a PDA. Podporovány jsou takto prakticky všechny technologie, využívané dnes k danému typu publikování, jako jsou mobilní podoby CSS a XHTML, i-mode HTML, WML, SVG, SMIL či MMS. Vzhled stránky na mobilním zařízení přitom dovoluje kontrolovat odpovídající náhledová funkce, opírající se o technologii Small Screen Rendering prohlížeče Opera, který je v mobilních zařízeních velmi rozšířený. Pro všechny podporované mobilní standardy jsou pak k dispozici standardní editační prostředky pro práci s layoutem i zdrojovým kódem.

Tvorba mobilních stránek může fungovat v úzké návaznosti na kompletní publikační projekt: možné jsou například hromadné konverze HTML stránek do podoby XHTML nebo XHTML Mobile či využití kaskádových stylů pro klasický i mobilní design. Hodně propracovaná je tvorba SVG grafiky (SVG Tiny 1.1 a 1.2), kterou lze navázat na odpovídající prostředky Adobe Illustratoru: zde je možné vytvořit návrh stránek (včetně animací), které se pak v GoLive doplní s pomocí odpovídajícího vizuálního editoru o interaktivitu na bázi JavaScriptu či ECMAScriptu a začlení do prezentace. Přes Bluetooth si pak může designér přímo z GoLive přenést SVG grafiku do mobilního telefonu a zde zkontrolovat její fungování. Obdobně zajímavé jsou prostředky pro tvorbu MMS: k dispozici je editor pro skládání obrázků, textu, videa (SVG, MPEG-4 a 3GPP) i audia do podoby MMS prezentace, náhledová funkce pro vybrané mobilní telefony (Nokia, Sony Ericsson), optimalizace vzhledu pro určité zařízení, nastavení objemu dat na určenou hodnotu aj.

cs2golive2f.gif

Editace SVG grafiky

Integrace s Creative Suite

Jak jsme již naznačili v úvodu, spočívá síla GoLive hodně v jejich vazbách na ostatní aplikace Creative Suite. Vylepšení v případě Illustratoru, tedy tvorbu SVG mobilního obsahu, jsme již zmínili výše. U InDesignu byly rozšířeny možnosti funkce Package for GoLive, jež dovoluje z dokumentu InDesignu vytvořit balík zdrojů, který je pak použitelný ve webových prezentacích spravovaných GoLive. Nyní lze z takto připraveného balíku rovnou vytvořit prezentaci složenou z XHTML stránek, možné je i vložení tagovaného obsahu do CSS šablon. K drobným vylepšením patří například možnost importu a kontroly vrstev InDesign dokumentů či načtení pouze zvolených částí stránky z původního dokumentu.

GoLive pak má k dispozici nové integrační prostředky, poskytované v rámci celé Creative Suite. Konkrétně jde o aplikace pro správu a sílení zdrojů Bridge a Version Cue. Shodné může být nastavení správy barev, sdílet lze knihovny barev. Centrálně kontrolované napříč Suite jsou nyní i nastavení pro tvorbu PDF.

Ostatní

Z drobnějších vylepšení, které potěší asi každého designéra, lze zmínit nástroj pro tvorbu a správu favicon, tedy ikon označujících odkaz na stránku po jejím začlenění do záložek v prohlížeči (jedné stránce lze dokonce přiřadit více favicon pro různé prohlížeče či podmínky). Obrázky je možno oříznout přímo v GoLive, přičemž je kdykoli možný návrat do původního stavu. GoLive lze nyní rovněž spouštět v módu rychlého startu, který je určen pouze k editaci kódu.

GoLive umožňuje vzdálenou správu Webu pomocí FTP či WebDAV, přičemž lze využít zabezpečení přes technologie SSH či SSL a synchronizaci souborů. K dispozici je i podpora týmové spolupráce prostřednictvím Version Cue, CVS či dalších systémů.

cs2golive3f.gif

Možná je vzdálená správa Webu pomocí FTP či WebDAV

Závěrem

Nová GoLive určitě potěší hlavně ty, kdo ji již dříve využívali s jinými aplikacemi Creative Suite coby nástroj, v kterém tvorba Webu funguje obdobně WYSIWYG jako třeba layout publikace v InDesignu. Bohatá výbava pro tvorbu mobilního obsahu pak může přitáhnout i řadu těch webdesignérů, kteří dosud využívají jiné nástroje. Tuzemský distributor produktů Adobe, společnost Amos Software, nabízí GoLive samostatně za 15 438,- Kč (bez DPH), možné je pak i zakoupení v rámci Creative Suite Premium (obsahuje i InDesign, Illustrator, Photoshop, Acrobat Professional, Bridge a Version Cue) za celkově výrazně výhodnějších 40 970,- Kč.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: