ACDSee Pro for Mac OS X beta 1.4 doplňuje nedestruktivní editaci obrazu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


VSE

ACDSee Pro for Mac OS X beta 1.4 doplňuje nedestruktivní editaci obrazu

ACDSee Pro

6. října 2010, 00.00 | Známý správce a editor digitálních fotografií ACDSee Pro bude zřejmě již brzy k dispozici i pro platformu Mac OS X. V současnosti si macovskou podobu mohou uživatelé vyzkoušet formou betaverzí. Co vše takto přináší podoba 1.4? A jaká jsou předpokládaná cenová nastavení ostré verze?

Pro správu digitálních fotografií a obrázků obecně existuje pod Mac OS X několik řešení, mnohým bude stačit iPhoto z balíku iLife, který dostanou s Macem, najdou se ovšem i další alternativy. Profesionálové mohou zvolit Aperture 3 nebo Adobe Photoshop Lightroom 3, schůdnou volbou může být též nový Photoshop Elements 9, který nyní nabízí plnohodnotný organizátor fotografií i na Macu.

Pod Windows ovšem už řadu let k oblíbeným řešením správy fotografií a obrázků patří programy firmy ACD Systems. (Grafika loni recenzovala ACDSee Pro 2.5 a letos přiblížila ACDSee Photo Manager 12, levnější variantu ACDSee Pro Photo Manageru 3.0).

Beta testování ACDSee Pro for Mac OS X vstupuje do závěrečné fáze

S rostoucí oblibou Maců se však firma rozhodla vydat i na platformu Mac OS X a loni v květnu uvolnila první veřejnou beta verzi programu ACDSee Pro for Mac OS X (ACDSee kdysi nabízela svůj software pro Mac OS, avšak pro Mac OS X začala vyvíjet až loni).

Ostrou verzi programu ACD Systems původně slibovala již na letošní rok, ale zatím pouze vydávala další beta verze, nyní však uvolnila novou verzi beta 1.4, jež by podle této tiskové zprávy z konce září měla tvořit závěrečnou fázi testování, ostrou verzi slibuje počátkem roku 2011, teď by se měly implementovat připomínky testujících, provádět závěrečné optimalizace a samozřejmě všeobecně program dolaďovat.

Novinky verze beta 1.4

Beta verzi testuje přes 10 000 uživatelů a ACD Systems pro ně udržuje také četná diskusní fora. Nová beta verze 1.4 přináší především nedestruktivní editaci obrazu. Fotografie tak bude možné upravovat, aniž by bylo třeba ukládat pracovní kopie souborů, což ušetří čas.

Dále bylo vylepšeno uživatelské rozhraní pro režim Process (zpracování obrazu), nastavení pro zpracování lze snadno kopírovat a vkládat mezi jednotlivými snímky.

Program samozřejmě umí pracovat s metadaty, způsobem kompatibilním se specifikacemi pracovní skupiny Metadata Working Group (MWG ) pro interoperabilitu, podporuje standardy IPTC Core, Extended a IIM. Mimoto verze 1.4 podporuje XMP sidecar soubory umožňující připojovat XMP data k nepodporovaným souborovým formátům. A k důležitým datům půjde rychle přistupovat z panelu Custom Metadata (vlastní metadata).

Beta verze 1.4 by se již měla v podstatě vyrovnat svému protějšku pro Windows, ACDSee Pro Photo Manageru 3.0. Program nabízí nástroje pro správu, prohlížení, editaci a tisk fotografií (přepíná mezi režimy zobrazování a editace).

Už beta verze 1.3 uvolněná v červnu přidala editační režim Process, poskytující mnohé nástroje úpravy obrazu, včetně korekcí zkreslení objektivu, potlačení šumu a korekcí barev, vedle mnoha dalších. Program umí spravovat obrazové soubory jak na lokálních svazcích, tak na externích zdrojích a podporuje samozřejmě též přímý import snímků z fotoaparátů (včetně běžnějších formátů RAW).

Nová beta verze 1.4 režim Process doplnila o dlouho slibovanou nedestruktivní editaci, čímž se ACDSee Pro for Mac OX zřejmě stal funkčně hotovým. Podrobnější informace o programu (včetně videoukázek) se nacházejí na těchto stránkách a toto tlačítko beta verzi 1.4 stáhne (tvoří ji 12 MB velký DMG soubor).

Protože jde stále o beta verzi, dá se stáhnout zdarma. Požaduje Mac s procesorem Intel (celkem pochopitelné u softwaru přeneseného z Windows), Mac OS X 10.5 nebo vyšší, alespoň 512 MB RAM (doporučuje se 1 GB) a 100 MB prostoru na disku.

Problémem nejspíš bude vysoká cena tohoto softwaru

Ostrá verze plánovaná na příští rok ovšem již bude shareware, bude se nabízet jako 30denní zkušební verze, za licenci na plnou verzi bude ACD Systems žádat 169,99 USD. A právě to zřejmě bude hlavní problém tohoto softwaru, protože výše zmíněné alternativy přijdou na podobnou nebo menší částku. (Například Aperture 3 se prodává za 199 USD, umí toho ovšem podstatně víc, srovnatelnější Photoshop Elements 9 stojí 99 USD.)

Navíc lze očekávat, že ACDSee Pro budou zpočátku trápit obvyklé dětské nemoci, přece jen jde o software pro Windows přenesený na novou platformu (nemluvě o tom, že ani mnozí uživatelé programů ACD Systems pod Windows nejsou příliš spokojení se směrem, jímž se firma v poslední době vydala), ostatně samotné dlouhé beta testování naznačuje, že přenos aplikace nebyl zrovna triviální.

Toto vše se ale vyjasní teprve příští rok s uvedením ostré verze, ACD Systems se však rozhodně bude muset na Macu vypořádat se značně silnou a zavedenou konkurencí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Poptávka bazar

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: