Znaky národních abeced - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Vektory

Znaky národních abeced

10. září 1999, 00.00 | Už se Vám stalo, že jste potřebovali napsat symbol, který jste nemohli najít? Zde je návod pro uživatele vektorových editorů pro PC.

Může se vám jistě stát, že potřebujete vložit do textu speciální znak a přitom ho nejste schopni na žádné z vašich nainstalovaných klávesnic najít. Může to být tím, že znak je na další klávesnici, kterou jste nedoinstalovali. Také nemusí být na žádné. Někdy se navíc stává, že některé fonty nemají standardní řazení a znak se nalézá na jiném místě, než by měl. Nastává otázka: „co teď s tím“.

Pro majitele programu CorelDRAW verze 8 je postup následující: Jste bezpochyby v módu zadávání textu, což je v pořádku, tedy to tak nechejte a neukončujte práci. Pouze ukažte myší a v roletovém menu si zobrazte okno symboly:

Zobrazit => Ukotvitelné_panely => Symboly (Ctrl + F11)

Poté se vám v přehledné tabulce zobrazí všechny znaky, které daný font obsahuje. Nahoře je menu ve kterém si běžným způsobem můžeme vybrat font ze kterého chceme znak vybírat. Nejčastěji nás bude zajímat, ten aktuální font, ve kterém právě píšeme.

Označme myší znak, který nás zajímá. Řekněme že to bude malé „O“ se stříškou. Když ho označíme nebudeme ho nikam přetahovat. Pak by nám ho Corel převedl do křivek a o to nestojíme. Proto na něj buď dvojklikneme, a nebo se podíváme dolů do políčka číslo. O s vokálem má pořadové číslo 244. Pokud ho budete chtít zadat do textu stačí držet levou klávesu ALT a k tomu vyťukat pořadové číslo předcházené nulou (něco jako když voláte ven přes ústřednu). Po kombinaci ALT+0,2,4,4 se objeví náš toužebně očekávaný znak v textu.

Pokud nulu nepřidáte bude znak chápán jako kód ascii a řazení znaků nebude souviset s čísly udávanými v tabulce.

A teď majitelé AdobeIllustratoru. Posledně zmiňovaný postup je pro vás shodný. Stačí v módu zadávání textu pomocí ALT a čísla začínajícího nulou zadat kód požadovaného znaku. Potíž je v tom, že Illustrátor nemá tak snadnou možnost, jak zjistit kódy znaků ve fontu.

Nezbývá tedy nic jiného, než podívat se na řazení znaků v daném fontu (naštěstí u drtivé většiny fontů je standardní) v některém jiném programu. Určitě vám k tomuto účelu dobře poslouží programy pro vytváření fontů, jako je Fontographer a další. Nebo se můžete podívat u kolegy, který vlastní Corela.

Pokud jste u kolegy zjistili, že sice teď už umíte vložit libovolný znak z fontu, ale ten znak, který potřebujete se ve fontu nenalézá zbývá jediné. Opatřit si vhodná písma pro váš počítač. Snad vám pomohou starší čísla polygrafického časopisu Font, která si vypůjčíte v knihovně. Případně se zeptáte prodejce vašeho grafického software. Ten by zcela jistě měl vědět, kde vhodná písma opatřit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Poradna  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: