Zoner Photo Studio 14: komplexní práce s fotografiemi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


testovaci

Zoner Photo Studio 14: komplexní práce s fotografiemi

7. října 2011, 00.00 | Dokonalá organizace, vyhledávání a prohlížení digitálních fotografií, skvěle vybavený editor pro úpravy běžných i RAW snímků a bohaté exportní a publikační funkce, tak by se dala už několik let stručně charakterizovat aplikace Zoner Photo Studio. Nová verze programu přidává například GPU akceleraci, má vylepšené prostředí editoru fotografií, efekt HDR Tone Mapping, nové efektové filtry, detailně nastavitelnou redukci šumu a mimo jiné inovace konečně nabízí i přímé propojení Photo Studia s online galerií Zonerama.

Správce, prohlížeč a editor digitálních fotografií Zoner Photo Studio 14 je jednou z velmi významných letošních podzimních novinek nástrojů pro zpracování a publikování běžných JPEG i RAW snímků. Protože program není nutné blíže představovat, přejdu hned k novinkám, kterých je aktuální čtrnácté stěžejní verzi Photo Studia relativně dost.

Zoner Photo Studio 14 je i nadále k dispozici pouze ve verzi pro Windows XP SP2/Vista/7, kde můžete používat 32 bitovou i 64 bitovou verzi aplikace či editoru – obě verze jsou obsaženy v instalátoru plné i zkušební verze balíku. Vhodným doplňkem k Photo Studiu 14 jsou podobně jako pro verzi 13 především (většinou zdarma dostupné) WIC kodeky pro dekódování RAW snímků, dále systém Ghostscript a Adobe DNG Converter pro případnou konverzi RAW snímků do formátu DNG.

Česká verze Zoner Photo Studia 14 je opět nabízena pouze v komerčních edicích HOME a PRO, které se prodávají za 749 respektive 1 499 Kč včetně DPH. Levnější edice Photo Studio 14 HOME neobsahuje na rozdíl od edice Photo Studio 14 PRO editor RAW snímků, funkce na sestavení a úpravy HDR obrazů, chybí v ní dále filtr pro pokročilou redukci šumu, maskování vrstev lokálních úprav, detailní nastavení expozice i barev snímků a také export fotoalb v podobě HTML dokumentů a DVD video prezentací.

Propojení s online galérií Zonerama

Online služba Zonerama (s poměrně atraktivním vzhledem s online manipulací s fotkami) není sice žádnou žhavou novinkou, nicméně nově zařazené propojení se zmíněnou službou přímo v Zoner Photo Studiu 14 užitečné rozhodně je.

Ve Správci fotografií tak můžete nyní vytvářet a mazat složky alb se snímky a jednoduše fotografie přetažením souboru nahrávat na úložiště Zonerama. Zonerama neobsahuje reklamu a umožňuje prezentovat i sdílet zvolené sady fotografií ve velmi dobré kvalitě.


Zoner Photo Studio 14 - snadné nahrávání snímků na online galerie Zonerama


Zoner Photo Studio 14 - online služba Zonerama

GPU akcelerace a vylepšený Správce snímků

Trochu skrytou, nicméně velmi hodnotnou novinkou programu je podpora GPU akcelerace s pomocí technologií OpenCL a NVIDIA CUDA, které využívá zejména RAW modul i některé další funkce Zoner Photo Studia 14.

Načítat nově můžete formát Radiance HDR a formáty snímků přes WIC kodeky, vylepšené je i hromadné přiřazování metadat a podle dokumentace k programu také kompatibilita se specifikacemi Metadata Working Group.

Modul práci s GPS metadaty (například pro vizualizace zeměpisné pozice snímků na mapě) nově podporuje vyhledávání míst podle jejich názvu i v mapových podkladech Google Maps, druhou novinkou je v u GPS metadat volitelné filtrování záznamu z GPS logu.

V předvolbách programu nově najdeme sekci pro nastavení vlastností druhého monitoru, na kterém lze zobrazovat jednotlivé sekce Prohlížeče, Editoru, RAW modulu či vylepšené okno pro porovnávání fotografií fungující nyní jako samostatná záložka namísto dialogového okna.
Nová nastavení jsou k dispozici i pro přehrávání video sekvencí, pro které si můžete v předvolbách Photo Studia 14 zvolit technologii Direct Show, nebo externí přehrávač MPlayer.

Šikovná je možnost plynule měnit velikosti náhledů fotografií v modulech Průzkumník, které mohou být současně zobrazeny dva. Mírně upravená je práce s klíčovými slovy, síťovými zařízeními a stahování snímků z fotoaparátů včetně možností soubory třídit podle všech formátovacích řetězců.


Zoner Photo Studio 14 - známé prostředí Správce fotografií s náhledy snímků, informacemi o fotkách a přehledem složek na online úložišti


Zoner Photo Studio 14 - vestavěný Prohlížeč fotografií


Zoner Photo Studio 14 - vylepšené porovnávání fotografií v samostatné pracovní záložce


Zoner Photo Studio 14 - práce s klíčovými slovy


Zoner Photo Studio 14 - vizualizace GPS metadat s novým vyhledáváním míst na mapách Google


Zoner Photo Studio 14 - nabídka funkcí na tvorbu panoramat, HDR snímků, pohlednic a PDF slideshow


Zoner Photo Studio 14 - bohatá sada publikační funkcí

HDR Tone Mapper a vylepšená redukce šumu

Photo Studiu 14 přidává k sestavování HDR snímků prolínáním expozic nový modul „HDR mapováním tonality“, s jehož pomocí můžete i z jednoho běžného či RAW snímku vyrobit uměleckou fotografii s volitelným potlačením světel či stínů, sytosti barev, kompenzace bílého a černého bodu a především s možností zvýraznit „strukturu“ snímků například nastavením intenzity a komprese v nastaveních filtru.

Druhý nový filtr v Photo Studiu 14 slouží k pokročilému potlačování šumu, kde můžete provádět manuální lokální korekce podle barvy nebo podle jasu v příslušném grafu. Mezi další parametry nastavení filtru „Pokročilé odstranění šumu“ patří možnost upřesnění intenzity šumu v upravované fotografii, potlačení barevných skvrn a také nastavení kvality celého filtru.


Zoner Photo Studio 14 - nový HDR Tone Mapping v akci


Zoner Photo Studio 14 - nový filtr pro pokročilou redukci šumu má výrazně vyšší možnosti nastavení

Nové efektové filtry

Zbrusu nové jsou efektové filtry „Poškozená fotografie“ a „Textura“. První z filtrů simuluje různé vzhledy dobových a mechanicky poškozených fotografií (například škrábance, skvrny, zrnitost aj.), druhý filtr pak opatří snímek jednou z šesti volitelných textur papíru, případně texturou dřeva a náhodných fleků.

Upravený je i filtr „Specifický ořez“, který nově nabízí ořez podle velikosti i poměru stran.


Zoner Photo Studio 14 - stručný přehled funkcí pro vylepšování fotografií


Zoner Photo Studio 14 - nabídka různých klasických či speciálních efektových filtrů


Zoner Photo Studio 14 - nový efektový filtr Poškozená fotografie


Zoner Photo Studio 14 - další nový filtr Textura doplňuje fotografie efektem texturizace ze zvoleným papírem


Zoner Photo Studio 14 - vylepšený filtr Specifický ořez

Zoner Editor a RAW modul

V Zoner Editoru 14 se objevil filmový pás s náhledy snímků, takže nemusíte obrázky ručně individuálně otevírat ani pro jejich úpravy neustále přecházet mezi Správcem a Editorem. Při vkládání textových popisek, symbolů a obrázků máte v Editoru k dispozici efekty na pracovní vrstvě.

Do editačních nástrojů přibyla funkce Volná deformace (něco jako kapalinový morfing), kterou můžete použít například pro úpravy obličejových či tělových partií portrétových snímků, případně pro jiné „deformační“ účely.

Hodně zajímavý je nový způsob chytrého doplňování výběru podle okolí výběru „Vyplnit podle okolí“ – hodí se hlavně u různých retuší a nahrazování nežádoucích objektů ve snímcích.

Editor RAW snímků zobrazuje rychleji náhledy fotek při změně parametrů jednotlivých posuvníků a podporuje více RAW formátů digitálních fotoaparátů. Novinkou v RAW modulu jsou vylepšené funkce pro úpravy barev, redukci šumu a především funkce pro korekci soudkovitosti a chromatické vady, které jsou sdruženy v nové sekci/ikoně úprav „Objektiv“.
Zoner Photo Studio 14 - v Editoru nově najdeme například náhledy snímků v podobě filmového pásu


Zoner Photo Studio 14 - nová funkce editoru pro inteligentní vyplňování výběru podle okolí výběru


Zoner Photo Studio 14 - nový editační nástroj Volná deformace


Zoner Photo Studio 14 - u vkládání obrázků v Editoru jsou nabízeny podobné funkce pro práci s vrstvami jako při vkládání textů a symbolů


Zoner Photo Studio 14 - odstraňování soudkovitosti
Zoner Photo Studio 14 - vylepšený editor RAW snímků
Zoner Photo Studio 14 - některé z funkcí RAW editoru s novými posuvníky pro korekci soudkovitosti a chromatické vady

Závěr

K Zoner Photo Studiu 14 není už mnoho co dodat - jedná se o velmi kvalitní (ryze českou) aplikaci pro každodenní správu, katalogizaci a úpravy digitálních fotografií, která je pochopitelně kompletně v češtině včetně nápovědy a PDF manuálu. GPU akcelerace je znatelná, ocenit musím i různá vylepšení editoru, integraci s online úložištěm Zonerama, rozšířené funkce RAW modulu i nový filtr pro pokročilou redukci šumu.

10 denní či 30 denní (po registraci emailem) zkušební verzi Zoner Photo Studio 14 si můžete stáhnout zdarma z webových stránek produktu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: