Zoner Photo Studio 13 FREE: organizér, prohlížeč a editor fotografií zdarma! - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:testovaci

Zoner Photo Studio 13 FREE: organizér, prohlížeč a editor fotografií zdarma!

17. srpna 2011, 00.00 | Aktuální bezplatná verze známého organizéru, prohlížeče a editoru digitálních fotografií s různými publikačními funkcemi je sice k dispozici v několika lokalizacích, čeština ale mezi ně bohužel nepatří. Existuje ovšem způsob, jak do programu češtinu doplnit, a především proto vám nabízíme přehled jednotlivých funkcí zdarma dostupné edice Zoner Photo Studio 13 FREE.

Zoner Photo Studio 13 FREE je bezplatná verze populárního katalogizeru fotografií, mezi jehož funkce patří nejen organizace snímků a jejich prohlížení, ale také úpravy fotek včetně drobných retuší a různé exportní, publikační a tiskové funkce. Program ostatně není třeba blíže představovat, aktuální bezplatná verze FREE si ovšem naši pozornost rozhodně zaslouží.

Nejprve krátce o češtině. Aplikace Zoner Photo Studio 13 FREE není oficiálně nabízena v české verzi - v ČR má totiž společnost Zoner zjevně jinou obchodní politiku, kdy jsou upřednostňovány komerční edice HOME a PRO (včetně plnohodnotného trialu) s větším počtem funkcí a bezplatná edice FREE v češtině není nabízena vůbec. Návod na přidání češtiny do aktuální (anglické) verze Photo Studio 13 FREE najdete v našem diskusním fóru.

Rozdíly edice FREE od placených edicí HOME a PRO

Bezplatná edice Zoner Photo Studio 13 FREE má některá omezení, kvůli kterým je v různých případech užitečný nákup komerčních verzí HOME (999 Kč) či PRO (1 499 Kč). V edici FREE není zahrnuta 64 bitová verze programu, podpora dvou monitorů (což pro řadu uživatelů asi není žádný závažný důvod k placenému upgradu), zpracování RAW snímků (nicméně jejich náhledy program zobrazuje), možnost současného zobrazení více záložek prohlížeče, porovnávání fotografií, správa barev ani operace pro vyspělé hromadné zpracování souborů.

Podobně omezené jsou funkce pro úpravy snímků, kdy v edice FREE máte k dispozici pouze rychlé opravy fotek typy Quick Fix a standardní editační operace, mezi které ovšem u verze FREE nepatří chybějící práce s výběrem, maskování snímků a Healing Brush pro retuše. Editor verze FREE dále neobsahuje žádné rozšířené korekce perspektivy či geometrie obrazu, k dispozici máte v podstatě pouze ručně ovládanou prostorovou mřížku.

Tvorbu a tisk grafických kompozic nabízí Zoner Photo Studio 13 FREE pouze pro kalendáře, pohlednice a sestavování 3D a panoramatických fotografií, oproti verzím HOME a především PRO tedy chybí například flexibilní tiskový výstup s využitím šablon, export grafiky pro web, skládání expozic snímků s podporou HDR obrazů a také publikační funkce pro ukládání PDF a DVD slideshow.
Zoner Photo Studio 13 FREE - prostředí organizéru s náhledy snímků, histogramem, informacemi o zvolené fotografii + varianty s editačním panelem a přehledem klíčových slov pro katalogizaci snímků

Správa, organizace a prohlížení souborů

Katalogizační, importní a prohlížecí funkce Zoner Photo Studia 13 FREE se v podstatě nijak neliší od verzí HOME a PRO, ovšem až na několik výjimek například v oblasti práce s RAW snímky a rozšířenými EXIF metadaty.

Zoner Photo Studio 13 FREE umožňuje snadno importovat fotografie z paměťových karet či jiných zařízení, které si pak můžete roztřídit do katalogů/adresářů a přiřadit jim manuálně či hromadně klíčová slova a eventuálně i hlasový komentář a jiné speciální popisné informace, ukládané přímo do metadat jednotlivých snímků. Fotografie můžete v sekcích Správce a Prohlížeč také hodnotit a přidávat k nim barevné značky.

Shodná je (možná trochu překvapivě) sada funkcí pro geotagging neboli přiřazování zeměpisných souřadnic ke snímkům a obecné manipulaci s GPS metadaty, kde máte k dispozici online mapové podklady serverů Mapy.cz a Google Maps, nebo případně vlastní odkaz na mapy.

Přímo ve Správci souborů máte k dispozici sadu filtrů a funkcí pro vylepšování a úpravy vizuální podoby fotografií včetně manipulace s úrovněmi barev, jejich teplotou a ostřením či naopak efektovým rozmazáváním snímků. S pomocí některých specializovaných editačních operací můžete do fotky vložit jiný obrázek či text, změnit rozlišení/rozměry daného snímku a přidat fotografii ozdobný rámeček. Soubory lze samozřejmě také konvertovat do jiného grafického formátu.

Luxusní je v Photo Studiu 13 filtrování výpisů souborů i jejich vyhledávání podle „naklikaných“ metadat, vlastností snímků, klíčových slov a dalších kritérií.
Zoner Photo Studio 13 FREE - vyhledávání souborů a filtrování pohledů na snímky podle nejrůznějších kritérií
Zoner Photo Studio 13 FREE - přiřazování zeměpisné pozice ke snímkům a funkce pro práci s GPS metadaty


Zoner Photo Studio 13 FREE - snímky můžete obrazově vylepšit i přímo ve Správci souborů


Zoner Photo Studio 13 FREE - nabídka efektů dostupných přímo v organizéru snímků


Zoner Photo Studio 13 FREE - hromadné přejmenování fotografií


Zoner Photo Studio 13 FREE - fotky můžete ve Správci označit barevnými značkami


Zoner Photo Studio 13 FREE - v okně Informace lze přidat či nahrát ke snímku hlasový komentář


Zoner Photo Studio 13 FREE - kontextové menu Správce souborů


Zoner Photo Studio 13 FREE - hromadné přiřazování metadat ke snímkům

Prohlížeč snímků

Neméně dokonalý je Prohlížeč fotografií, který je opět zcela shodný s Prohlížečem u verzí HOME a PRO. V Prohlížeči si můžete mimo jiné nechat zobrazit filmový pás s náhledy fotek, histogram pro aktuální snímek ve dvou velikostech, přepaly expozice a také panel pro editaci základních metadat s popisy, hodnocením a barevnými značkami fotografií.

Snímky lze prohlížet i jako slideshow s pomocí funkce Promítání s nastavitelnými přechodovými efekty, hudbou na pozadí a hlavičkou i patičkou snímku s různými textovými informacemi.


Zoner Photo Studio 13 FREE - komfortní sekce prohlížeče fotografií


Zoner Photo Studio 13 FREE - volby Promítání alias slideshow

Editor

Pro detailnější manuálně ovládané editační operace pro úpravy fotografií slouží sekce Editor. Najdeme v ní sadu image a color processingových filtrů shodných s filtry ve Správci snímků a navíc panel pro různé retušovací a pokročilé procesní funkce. Jedná se například o přidávání textů a nejrůznějších grafických symbolů do snímků, manipulaci s úrovněmi v detailním histogramu a filtry pro úpravy barev a tónování fotografií.

Editor u edice Photo Studio 13 FREE neumožňuje pracovat s RAW snímky ani s HDR obrazy a bohužel nenabízí ani žádné sofistikované editační funkce pro opravy geometrie/perspektivy obrazu či optických vad objektivů digitálních fotoaparátů – uvedené funkce najdeme (v limitovaném počtu) pouze u komerční verze HOME a především v nejvyspělejší edici Photo Studio 13 PRO.

Součástí Editoru jsou dále funkce pro kompenzaci expozice, odstranění červených očí a trochu podivně fungující retuše vrásek a stejně jako ve Správci souborů také filtry pro případné zostření snímku.
Zoner Photo Studio 13 FREE - přidávání textů a vkládání symbolů do snímku v Editoru


Zoner Photo Studio 13 FREE - nabídka barevných variací snímků v Editoru


Zoner Photo Studio 13 FREE - srovnávání linií v Editoru


Zoner Photo Studio 13 FREE - detailní deformační mřížka v Editoru
Zoner Photo Studio 13 FREE - funkce pro vylepšení a efektové úpravy snímků v Editoru
Zoner Photo Studio 13 FREE - některé z nabízených funkcí pro úpravy barev, efektů a ozdobných rámečků


Zoner Photo Studio 13 FREE - manipulace s podrobným histogramem


Zoner Photo Studio 13 FREE - menu Zobrazit v Editoru

Export, sdílení a publikování fotografií

Mimo konverze a exportu JPEG fotek pro web můžete v Zoner Photo Studiu 13 FREE vytvářet klasické plošné panoramatické fotografie, program ale bohužel umí skládat (stejně jako u verzí HOME i PRO) pouze jednu řadu snímků ve svislém nebo vodorovném směru a nevytvoří tedy třeba plakát z matice snímků. Podporována nejsou ani QuickTimeVR, Java či Flash panoramata.

Tvorba kalendářů a pohlednic prostřednictvím sady přednastavených šablon je vcelku přehledná, na rozšířenou sadu tiskových šablon ale u edice FREE zapomeňte. Vytvářet lze dále stereoskopické 3D snímky například pro barevné brýle a sdílet snímky na serverech Facebook a Flickr. Sdílení fotografií je možné i e-mailem (včetně zmenšení velikosti a rozlišení fotek) a přes rovněž velmi známou službu Picasa Web Album.
Zoner Photo Studio 13 FREE - omezená sada publikačních funkcí


Zoner Photo Studio 13 FREE - volby pro odesílání fotek e-mailem


Zoner Photo Studio 13 FREE - skládání panoramatických fotek


Zoner Photo Studio 13 FREE - tvorba pohlednic s různými šablonami


Zoner Photo Studio 13 FREE - tvorba kalendářů


Zoner Photo Studio 13 FREE - tiskové funkce programu

Závěr

Zoner Photo Studio 13 FREE může být dobrým pomocníkem pro méně náročně domácí uživatele, kteří si chtějí rychle a pohodlně katalogizovat digitální fotografie a nevyžadují přitom žádné pokročilé nástroje pro úpravy klasických a RAW snímků či rozšířené publikační a exportní funkce. V každém případě pak můžete upgradovat program na jednu ze dvou plně česky lokalizovaných edicí HOME a PRO s výrazně vyšším počtem zejména editačních a publikačních funkcí.


Zoner Photo Studio 13 FREE - několik sekcí přednastavení celého programu a jeho jednotlivých vlastností/funkcí

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: