Type 3.0: editor vektorových písem za babku - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


testovaci

Type 3.0: editor vektorových písem za babku

12. srpna 2011, 00.00 | Type je prakticky neznámý, zato však vzhledem ke své nízké ceně až překvapivě funkční editor vektorových písem ve formátech OpenType a TrueType, který může dobře posloužit při úpravách stávajících fontů, jejich konverzi, nebo při designu nových variant písem.

Autorem editoru vektorových písem Type je novozélandská firma CR8 Software Solutions, jejíž ředitel a současně také softwarový developer a jediný zaměstnanec Allan Murray nabízí na svém webu několik poměrně zajímavých programů například v oblasti tvorby vizitek a čárových kódů.

Type 3.0 s cenou 45 EUR pro Windows je aktuální verze nástroje na editaci vektorových fontů ve formátech OpenType a TrueType, editor je navíc ještě k dispozici v bezplatné verzi Type light. Odlišnosti freewarové verze od placené spočívají například v nemožnosti konvertovat kolekce TTF písem (TTC), nebo třeba v chybějícím rozšířenému zadávání názvů fontů a vlastností jejich metriky. Komerční verze editoru dále obsahuje funkce pro práci se seznamem glyfů včetně jejich kopírování, umí importovat na pozadí znaku šablonu obrázku, pracovat s kerningem a má skriptovací akce pro hromadné úpravy celého písma.

Funkce a možnosti Type 3.0

Zatímco freewarová verze Type light 3.0 umí konvertovat způsoby definování křivek pro OpenType TrueType a OpenType postscriptová písma, komerční Type 3.0 nabízí ještě podporu TrueType Collections. Stejně jsou na tom funkce pro editaci křivek, kde oba editory nabízí možnost tvorby a úprav glyfů pro TTF a OTF PS písma až do počtu 65535 glyfů pro dvoubajtová písma v kódování Unicode.


Type 3.0 - prostředí editoru s panelem výběru znaků a znakových sad

Poměrně jednoduché funkce pro nastavení vlastností metriky v Type light rozšiřuje editor Type o další okno s podrobnějším nastavením metriky, hinting písem ale nijak reálně ovlivnit nemůžete. Importovat nelze klasická postscriptová písma ve formátu AdobeType 1, takže s případnou konverzí PS písem a jejich metriky do formátů OTF či TTF nepočítejte.

Type 3.0 nemá žádný celoobrazovkový panel ve stylu mapy znaků, který v editoru supluje panel pro výběr glyfů a kódové stránky písma. Můžete si nechat zobrazit pravítka, vodicí mřížku, podkresovou bitmapovou kresbu pro design nových znaků a několik dalších vizuálních pomůcek například v podobě zvýraznění jednotlivých nodů, uzlových bodů a ukázku vyplnění uzavřených křivek glyfů.


Type 3.0 - kontextové menu editoru u čar a křivek nabízí mimo jiné i jejich vyhlazování


Type 3.0 - menu s volbami a možnostmi zobrazení vodicí mřížky, pracovních panelů a ilustrační výplně uzavřených obrysů písem

Podobně jednoduché je definování kerningových párů, kde můžete vizuálně nastavit pozici párovaných znaků pro daný pár, či celou skupinu párovaných znaků. K dispozici dále u Type 3.0 máte detailnější nastavení pojmenování písem a jejich klasifikace včetně rodiny písma, designéra, licence a různých dalších popisek. Metriku můžete samozřejmě nastavit u Type 3.0 nezávisle pro superscript a subscript stejně jako pro různé typografické vlastnosti editovaného písma.

Zajímavým a nesporně užitečným doplňkem Type 3.0 jsou skriptovací akce, kde jsou přednastavené různé hromadné operace se znaky ve fontech jako třeba jejich různé rotace, vytvoření řezu italiky, dekompozice znaků apod.
Type 3.0 - vytvoření a vizuální nastavení nového kerningového páru
Type 3.0 - nastavení metriky a vlastností uzlových bodů křivek
Type 3.0 - podrobné nastavení názvů a metriky písem


Type 3.0 - speciální funkce pro práci s OpenType fonty


Type 3.0 - nabídka skriptovacích akcí pro hromadné úpravy fontů

Závěr

Na rozdíl od poměrně drahých profesionálních editorů vektorových písem je Type 3.0 jakousi zjednodušenou podobou nástroje pro úpravy, konverzi a editaci OpenType a TrueType fontů. Type 3.0 sice nenabízí editační "vychytávky" profesionálních editorů fontů ani nijak zvlášť detailní funkce pro práci s metrikou či hintingem písem (možnosti nastavení hintingu jsou v Type 3.0 prakticky nulové), nicméně editor svými funkcemi rozhodně nikoho neurazí a méně náročným designérům či domácím uživatelům může poskytnout užitečné služby.

Zkušební verzi Type 3.0 si můžete stáhnout zdarma z webových stránek produktu.


Type 3.0 - jednoduché předvolby editoru

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: