Tipy pro Adobe Illustrator - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


testovaci

Tipy pro Adobe Illustrator

25. října 2011, 00.00 | Jak už samotný název napovídá, v tomto tutoriálu se budeme věnovat praktickým ukázkám pro snadnější práci v Illustratoru. Zkušenému uživateli určitě nebudou tyto tipy nějak neznámé, ale začínajícím nebo mírně pokročilým uživatelům mohou pomoci. Ukázky jsou aplikovány v Illustratoru CS4.

Tip první: Objekty jako ořezová maska

Máte více objektů a chcete je všechny použit jako ořezovou masku? Pokud ano, musíte z nich nejprve vytvořit „složenou cestu“ a poté aplikovat ořezovou masku, protože nevytvoříme-li složenou cestu, tak ořezová maska bude aplikována pouze na poslední vybraný objekt. Ostatní budou ignorovány. Pojďme si celý postup vysvětlit na konkrétní ukázce.

Na kreslicí plátno umístíme libovolný obrázek. Přes něj vytvoříme požadované objekty, jak je vidět na názorném obrázku.

Poté nástrojem Výběr (V) označíme všechny objekty (kromě obrázku samozřejmě) a vytvoříme složenou cestu; Hlavní nabídka: Objekt/Složená cesta/Vytvořit… (Ctrl+8).

Nyní už můžeme použít složenou cestu jako ořezovou masku, tedy označíme obrázek společně se složenou cestou (čtverečky) a v hlavní nabídce zvolíme Objekt/Ořezová maska/Vytvořit… (Ctrl+7).

Druhý tip: Pravítka a jednotky

Chcete změnit na pravítkách počáteční (nulové) hodnoty? Klikněte na horní levý roh pravítek a při stisknutém levém tlačítku myši přetáhněte na místo, kde chcete mít nastaveny nové počáteční hodnoty, viz názorný obrázek.

Pokud chcete obnovit nastavení na výchozí hodnoty, stačí dvakrát kliknout opět na horní levý roh pravítek a vše je v původním nastavení.

A k pravítkům se vztahuje ještě jeden malý tip na rychlou změnu jednotek v dokumentu. Pravým tlačítkem myši klikněte na pravítko a z kontextové nabídky si vyberte požadované jednotky (milimetry, obrazové body atd).

Tip třetí: Rychlé přemístění objektu

Tento poměrně rychlý způsob je vhodný pro ty, kterým se ještě nevryli do paměti základní klávesové zkratky, jenž, jak je známo, nám ulehčují a hlavně zrychlují práci.

Nástrojem Výběr (V) označíme objekt, který chceme přemístit nebo kopírovat. Pro vyvolání dialogu namísto klávesové zkratky nebo příkazu hlavní nabídky použijeme dvojklik levým tlačítkem myši na nástroj Výběr (V) a zadáme požadované hodnoty.

Čtvrtý tip: Práce s vrstvami

Při vytváření složitější kresby se někdy může vyskytnout situace, kdy potřebujete zobrazit pouze jednu vrstvu a zbylé skrýt. Rychlý způsob, jak zobrazit jednu vrstvu a ostatní skrýt, je přidržet klávesu Alt a kliknout na paletě Vrstvy na ikonku Oka, jenž má zůstat zobrazená.

A ještě jeden malý tip pro rychlé skrytí či zobrazení vrstev na paletě. Pokud chcete zobrazit/skrýt více vrstev, stačí myší najet nad Oko, držet stisknuté levé tlačítko myši a táhnout přes ty vrstvy (Oka), které se mají skrýt nebo zobrazit.

Na závěr k tomuto čtvrtému tipu je také vhodné zmínit jakým způsobem lze zobrazovat Náhled obrysu pouze pro vybranou vrstvu. Zobrazení celé kresby v režimu Obrysy je jistě každému známé; hlavní nabídka: Zobrazení/Obrysy nebo klávesová zkratka Ctrl+Y. Ale někdy se může hodit zobrazit pouze část kresby, respektive vybranou vrstvu a ostatní nechat zobrazené v normálním režimu. Toho docílíme tak, že na paletě Vrstvy klikneme na oko vybrané vrstvy a přitom podržíme klávesu Ctrl. Také si povšimněte, že ikonka oka se změnila.

A pokud naopak potřebujete zobrazit všechny vrstvy v Obrysech a jednu vybranou vrstvu v normálním režimu, tak při kliknutí na oko dané vrstvy přidržte klávesy Ctrl+Alt.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: