Pantone CAPSURE: Barvy pod ukazovátkem - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


testovaci

Pantone CAPSURE: Barvy pod ukazovátkem

8. dubna 2011, 00.00 | Asi nejznámějším artiklem společnosti Pantone jsou papírové vzorníky nasazované hlavně v polygrafii. Před časem byla Pantone „pohlcena“ společností X-Rite, jednou z největších firem v odvětví zaobírajícím se definováním barev, jejich měřením a užitím v praxi. Zařízení Pantone CAPSURE, které chceme představit v této recenzi, je příkladem prolnutí portfolia obou společností. Jedná se o totiž o přístroj, který dovoluje přímo „v terénu“ sejmout a vyhodnotit vzorek barvy. Pro koho je CAPSURE tím pravým řešením?

V odborných kruzích není firmu Pantone třeba představovat, a navíc je toto jméno známo i širší veřejnosti. Nicméně připomeňme – jde o společnost, jejíž hlavním oblasti činnosti jsou definice a palety barev využívaných v celém spektru odvětví. Asi nejznámějším artiklem jsou papírové vzorníky nasazované hlavně v polygrafii, při přípravě tiskovin, obalů apod. Před časem byla Pantone „pohlcena“ společností X-Rite, jednou z největších firem v odvětví zaobírajícím se definováním barev, jejich měřením a užitím v praxi. Zařízení Pantone CAPSURE, které chceme představit v této recenzi, je příkladem prolnutí portfolia obou společností.

Jedná se o měřící přístroj, který přímo na místě vyhodnotí vzorek barvy, přičemž na displeji je možné následně odečíst hodnoty v několika formátech, najít nejbližší možnou barvu z dané palety barev, namluvit audio záznam k měřenému vzorku …

Základní přiblížení

Hned z kraje musíme zdůraznit, že se nejedná o náhradu Pantone vzorníků, ale jejich doplněk. Proč? To zjistíte z obsahu článku. I když – vzhledem k užití zejména v DTP studiích by mohlo jít v mnoha případech o luxusní náhradu upatlaných a ušmudlaných Pantone vzorníků z „roku raz dva“ …

pantonecapsure46f.jpg

Pantone CAPSURE je „spektrofotometr“, který navazuje na starší colorimetr Color Cue. Spektrofotometr v uvozovkách proto, že v porovnání se skutečnými spektrofotometry pracuje na jiném principu získávání dat. Světlo je v přístroji emitováno skupinou 25 LED diod. Z toho 24 diod ve třech „RGB“ skupinách zprostředkovává záznam ve viditelném spektru a poslední, dvacátá pátá, je UV, pomocí které se pak „dopočítá“ korekce vlivu optických zjasňovačů, pokud jsou obsaženy v měřeném vzorku. Na rozdíl od několikanásobně dražších spektrofotometrů není v specifikaci uváděna možnost recertifikace, životnost LED diod je shodná s celkovou životností přístroje. CAPSURE je citelně dražší následovník Pantone Color Cue, na druhou stranu, i použitá technologie je podstatně lepší. Color Cue, narozdíl od recenzované novinky, trpěl dost zásadní odchylkou v měření, která v některých případech atakovala až 80% hranici.

Specifikace výrobce

Úhel měření: 45°/0°
Světelný zdroj: 25 třísměrných nezávislých LED diod, z toho 8 ve viditelném spektru a 1 v UV spektru
Čas potřebný ke změření vzorku: 1.8 sekundy
Velikost měřeného vzorku: 2, 4 a 8 mm s automatickou extrakcí do čtyř dominantních barev
Opakovatelnost: 0.2 DE94 na bílou barvu
Displej: 4.5 cm barevný TFT
Komunikační rozhraní: USB
Uživatelské rozhraní: pětisměrové navigační tlačítko, dvoupolohové tlačítko měření/náhled, vestavěný mikrofon a reproduktor
Velikost paměti: 256 MB, >45,000 referenčních barev. 100 uložených barevných vzorků, každý s možností 30sekundové audio poznámky
Napájení: 3.7 V/1200 mAh Lithium ion baterie. Při plném nabití je výdrž cca 5 hodin při nepřetržitém měření, 100 h pohotovostní režim. Nabíjení přes standardní USB port trvá od 4 do 6 hodin.
Podporované jazyky: English, French, German, Italian, Spanish, Swedish, Chinese Simplified, Chinese Traditional, Japanese, Korean, Turkish, Danish, Norwegian, Dutch, French Canadian, Greek, Portuguese, Russian
Rozsah pracovních teplot: od 0° C do 40° C
Rozsah skladovacích teplot: od -20° C do 60° C

Rozměry:

Délka – 144 mm
Šířka – 40 mm
Výška – 52 mm
Hmotnost – 165 g (včetně baterie)

Obsah balení:

• CAPSURE
• ochranné pouzdro
• poutko na zápěstí a krk
• základní uživatelská příručka
• 1,5 m USB kabel
• CD s aplikacemi a dokumentací

Systémové požadavky

Macintosh
• Mac OS 10.5 nebo 10.6 s posledním updatem
• minimálně 512 MB RAM, doporučený pevný disk 1 GB nebo větší
• G5 nebo Intel CPU a lepší
• 400 MB volného prostoru na disku
• napájený USB port
• rozlišení displeje 1 024 x 768 bodů nebo vyšší
• síťová karta a připojení k internetu

Windows
• Microsoft Windows XP, Microsoft Vista nebo Microsoft Windows 7 s nainstalovaným posledním SP
• minimálně 512 MB RAM , doporučený pevný disk 1 GB nebo větší
• Intel Pentium 4/AMD Athlon XP nebo lepší
• 400 MB volného prostoru na disku
• napájený USB port
• rozlišení displeje 1 024 x 768 bodů nebo vyšší s True Color
• síťová karta a připojení k internetu

Praxe

Vzhled přístroje je patrný z fotografií. Přístroj padne dobře do ruky. Je dodáván s praktickým pouzdrem umožňujícím ukotvení za pásek kalhot a záklopkou s magnetickým dovíráním. Z ergonomického hlediska nejsou výtky. Tělo je z plastu, tlačítko měření a druhá strana přístroje jsou z měkčeného materiálu, který usnadňuje úchop a zamezuje vyklouznutí z ruky.

pantonecapsure43.jpg

Postup měření je jednoduchý. Po prvním zapnutí přístroje nás systém vyzve k výběru jazyka a spustí se krátký návod objasňující použití. Následně jste vyzváni ke kalibraci. Ve spodní části se nachází posuvná deska. Na její vnitřní straně je referenční bílý bod, který v zavřeném stavu překrývá měřící otvor a slouží ke kalibraci přístroje. V zavřeném stavu se tedy provede kalibrace. Posunem desky se otvor odkryje a sonda je připravena k měření. Namáčknutím tlačítka měření se na displeji zobrazí zvětšený náhled měřené plochy. Po domáčknutí proběhne samotné naměření vzorku a zobrazí se nejbližší barevný ekvivalent některé Pantone barvy.

Použitý princip měření dovoluje snímat i strukturované objekty. Při měření se využívá analýzy vzorků snímaných ze tří různých směrů pod nezávislým osvětlením. Díky tomu se při měření potlačí vliv odlesků a stínů vržených strukturou atd. Navíc je zde pak UV LED, pomocí které se kompenzuje vliv optických zjasňovačů. Výsledný „3D“ snímek pak tvoří spektrální obraz vzorku, který je vyhodnocen speciálními algoritmy. Proto je ve výsledku možné naměřit správně barevné data i ze silně strukturovaných objektů, jako jsou omítky, nebo látka. U „běžných“ spektrofotometrů se často stává, že při měření strukturovaných povrchů je naměřený vzorek tmavší, než ve skutečnosti.

Tím se dostáváme k využití přístroje. Asi nejzajímavější skupinou uživatelů jsou architekti, bytový designeři a hobby nadšenci. Další skupinou je oblast marketingu, tisku, pre-press a DTP studií. Pro průmyslové nasazení jsou funkce omezeny. Zejména je problém s měřením a vyhodnocováním lesklých povrchů, metalických barev, měřením pod různými „nestandardními“ typy osvětlení, průhledností, vícero úhly sklonu měření apod. Tyto možnosti mají přístroje ležící o segment a několika desítek tisíc korun výš.

Rozměr apertury je možné nastavit do tří různých velikostí. Výchozí automatické nastavení je large (velký otvor) o průměru 7,4 mm. V menu lze nastavit hodnotu medium (střední) s průměrem 3,7 mm a small (malou) o průměru 1,85 mm. Výchozí (velké) automatické nastavení otvoru využívá všech možností a kompenzace pomocí algoritmů v jednotce, u menších velikostí jsou využity pouze určité základní masky a průměrování.

Přístroj má v paměti 8 000 vzorků Pantone barev. Jsou to: Munsell Book, Pantone Goe (natírané a nenatírané), Pantone Plus Series Formula guide (natírané a nenatírané) a Pantone Plus Series CMYK (natírané a nenatírané). Naměřenou barvu je pak možné po přidělení odpovídajícího vzorku z knihovny zobrazit i v několika barevných prostorech – sRGB, Adobe RGB, HTML, LAB a XYZ. Tato možnost není podporována u vzorků přidělených z Munsell Book. Pokud tedy z nějakých důvodů potřebujeme najít odpovídající vzorek z palety barev jiného výrobce, je možno vycházet z nezávislých prostorů LAB a XYZ. Vzorky lze definovat pod různým typem osvětlení a úhlu měření, které se dá nastavit v menu. Standardně jsou přednastaveny hodnoty D65 a úhel 10 stupňů.

Pokud naměřený vzorek z nějakých důvodů vykazuje možnost definování více barev, typicky pro silně strukturovaný povrch s tmavší a světlejší složkou, přístroj na to upozorní zvukovým signálem a v menu „Color Picker“ máte na výběr preferovaný odstín, rozlišit lze až 4 vzorky najednou. V části „Navigator“ pak můžete najít příbuzné barvy z dalších knihoven, barevných schémat, tmavších a světlejších odstínů, s větším nádechem do žluté, modré, červené a zelené. Pro synchronizaci s počítačem je možné použít aplikaci CAPSURE Sync.

pantonecapsure35f.jpg

Testy

Přesnost CAPSURE jsme si ověřili na zánovních vzornících PANTONE. U „klasických“ barev byla 100% shoda. U vybraných knihoven může docházet k záměně některých barev, typicky vzorníků GOE a Solid Coated, nicméně kdykoliv můžete přiřadit obdobnou barvu z dané palety. Překvapivě i při měření několika metalických barev si přístroj poradil. Úskalím je měření pastelových a „neónových“ barev. Některé vzorky se načetly správně, některé nikoliv.

Měření omítky a potahových látek dopadlo dobře, subjektivní srovnání nalezené barvy z tištěného vzorníku odpovídalo měřené barvě. U silně strukturovaného manšestru dal přístroj na výběr dvě nalezené barvy, takže nebyl problém následně vizuálně vybrat shodnou barvu. Při měření skla se již ukázalo omezení, CAPSURE nedokázalo správně naměřit vzorek, s upozorněním na příliš velký výskyt okolního světla.

pantonecapsure14f.jpg

Závěr

Pantone CAPSURE je kompaktní přístroj do ruky. Používá se lehce a celá jeho koncepce je z uživatelského hlediska vyřešena dobře. Pokud nepotřebujete měřit reflexní povrchy a barvy, případně nepožadujete bezkontaktní měření a vystačíte si s dodávanými knihovnami barev, je vlastně jedinou alternativou v této cenové skupině. Narozdíl od svého nepřímého předchůdce Color Cue (viz výše) je přístroj velmi přesný. Alternativou k CAPSURE by ještě mohly být ColorMunki a i1 Pro z dílny téhož výrobce. Obě řešení mají ale zásadní omezení – při měření je nutné mít k dispozici počítač a neporadí si se strukturovanými povrchy.

CAPSURE může být vynikajícím pomocníkem designerů, architektů, marketingových pracovníků atd. Vyhledání barvy pro natření interiéru tak, aby ladila s nábytkem nebo naopak je chvilka. Potřebuje zákazník řešit barvu oken, krytiny, plotu dle barvy fasády? V průběhu pár sekund ji naměříte a vyberete si odpovídající vzorky ze schématu barev. Možností praktického využití je nespočet.

Aktuální koncová cena 16 105 Kč (www.dtpobchod.cz) se může jevit vysoká, ale odpovídá možnostem přístroje. Existují měřící sondy přesnější a s větší sadou funkcí, jenomže ty jsou několikanásobně dražší. V podstatě jedinou konkurencí pak zůstávají tištěné vzorníky, které mají a budou mít stále význam. CAPSURE je vlastně jejich doplňkem, ale jistě se najdou oblasti, kde je může i nahradit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: