Modulární mikrosystémy – srovnání nejmenších modelů - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



testovaci

Modulární mikrosystémy – srovnání nejmenších modelů

srovnani_prcku_100px

3. října 2011, 00.00 | Nabídka kompaktních fotoaparátů s výměnnými objektivy se postupně zajímavě rozrůstá. Před časem představil svůj modulární mikrosystém Pentax a nejnověji nabídl své řešení také Nikon. Pohledy na kompaktní mikrosystémy jsou různé, po představení fotoaparátu Nikon 1 J1 se na přetřes dostala otázka rozměrů. Připravili jsme tedy praktické srovnání zaměřené především na tento aspekt.

Faktem je, že rozměry fotoaparátů a také výměnných objektivů, které jsou klíčovými částmi nových modulárních mikrosystémů, jsou jedním z hlavních parametrů a předností, které výrobci komunikují s distributory, prodejci a především potenciálními spotřebiteli. Vždyť tento typ fotoaparátů je koneckonců určen uživatelům, kteří nechtějí zrcadlovku, ale kompaktní fotoaparát, avšak nikoli s pevně zabudovaným objektivem, nýbrž s možností používat různé vyměnitelné objektivy. Tedy fotoaparát malý, lehký, snadno přenosný, ale s mnoha možnostmi pro všestranné využití.

A tak takovéto malé, lehké a velmi kompaktní modely nabízejí všichni výrobci nových modulárních mikrosystémů. Rozdíly v samotných rozměrech jsou velmi malé, ba zanedbatelné, jak je zřejmé i z našeho srovnání – viz níže. A podobné to je i u hmotnosti. Hlavní rozdíly jsou spojeny s nabídkou objektivů a také ukryty uvnitř těchto kompaktních přístrojů. Jejich základ tvoří – jako ostatně u všech digitálních fotoaparátů – použitý obrazový snímač a na něj navazující obvod pro zpracování dat. A pak další důležité systémy plus nabídka programů, režimů a funkcí.

Ale zůstaneme-li „vně“ přístrojů, je důležitější posuzovat a před nákupem vyzkoušet zvolené tvarování těla a koncepci ovládacích a kontrolních prvků, tedy jak se nám fotoaparát drží a jak se nám s ním fotografuje (a případně natáčí video, poněvadž tuto funkci nabízejí všechny modely a řada uživatelů ji ráda využívá).

V nabídce malých kompaktů žádný model nedisponuje interním hledáčkem. Někteří výrobci dokonce ve svých modulárních systémech ani modely se zabudovanými elektronickými hledáčky nenabízejí. Pokud tedy patříme k uživatelům, kteří hledáček u svého přístroje požadují, rádi z nabídky vybereme model sice poněkud větší, ale s digitálním hledáčkem. Jako příklady lze uvést Sony Alfa NEX-7, Panasonic Lumix DMC-G3 nebo GH2 a Samsung NX11. Zajímat by nás měly také možnosti připojení více či méně výkonné externí zábleskové jednotky a dalšího exerního příslušenství, zejména elektronického hledáčku, ale také stereofonního mikrofonu, GPS jednotky, případně LED osvětlení a podobně.

Ale teď už se podívejme na výběr nejmenších těl fotoaparátů ze současné nabídky na trhu. Přiložené "obrazové srovnáni" si jako obvykle můžete poklepem otevřít větší v novém okně. Berte je ale jen jako ilustrační – rozměry jednotlivých modelů nemají zachován na milimetr přesný poměr velikostí jako ve skutečnosti.



Nejmenší těla modulárních mikrosystémů – rozměry přehledně:

  • Pentax Q — 9,8 × 5,7 × 3,1 cm
  • Panasonic Lumix GF3 — 10,8 × 6,7 × 3,2 cm
  • Olympus Pen E-PM1 — 11 × 6,4 × 3,4 cm
    (a Pen E-PL1 s výklopným displejem je větší jen o tři desetiny centimetru: 11 × 6,4 × 3,7 cm)
  • Sony Alfa NEX-5N — 11,1 × 5,9 × 3,8 cm
  • Nikon 1 J1 — 11,3 × 7,6 × 4,4 cm
  • Samsung NX200 — 11,7 × 6,3 × 3,6 cm
  • Ricoh GXR a modul GR Lens 18,3 mm 1:2,5 — 12 × 7 × 4,5 cm
  • Pentax Q

    s bajonetem a přípojným systémem Q, jehož průměr odpovídá 2/3 rozměru konvenčního bajonetu K, má rozměry 9,8 × 5,7 × 3,1 cm a hmotnost cca 200 g s paměťovou kartou a baterií. Šasi těla je z hořčíkové slitiny. Obrazový snímač CMOS s úhlopříčkou 1/2,3 palce má efektivní rozlišení 12,4 milionu pixelů. Snímač je součástí systému stabilizace obrazu SR –Shake Reduction a má systém pro odstranění prachu DRII – Dust Removal II. Široký LCD monitor s úhlopříčkou 3 palce má rozlišení 460 kpx. Fotoaparát nabízí výklopný blesk i sáňky pro připojení externího blesku a také externího hledáčku.

    Více informací najdete v článku přímo zaměřeném na Pentax Q.

    Panasonic Lumix DMC-GF3

    s bajonetem a přípojným systémem mikro 4/3 systému má rozměry 10,8 × 6,7 × 3,2 cm a hmotnost cca 264 g s paměťovou kartou a baterií. Obrazový snímač LiveMOS 4/3 palce (17,3 × 13 mm) má efektivní rozlišení 12,1 milionu pixelů a má ultrazvukový protiprachový systém. Jako procesor je použit nejnovější Venus Engine VII HD. LCD monitor je dotykový, má úhlopříčku 3 palce a rozlišení 460 kpx. Přístroj má výklopný blesk, ale nemá sáňky pro připojení externího blesku a hledáčku.

    Více informací najdete v článku zaměřeném na Panasonic Lumix GF3.

    Olympus Pen E-PM1

    s bajonetem a přípojným systémem mikro 4/3 systému má rozměry 11 × 6,4 × 3,4 cm a hmotnost cca 263 g s paměťovou kartou a baterií. Chcete-li stejně malý fotoaparát z řady Pen, ale s displejem na výklopném panelu, pak model Pen E-PL1 je větší o pověstný „chlup“ – 11 × 6,4 × 3,7 cm, tedy o tři desetiny centimetru. Obrazový snímač LiveMOS 4/3 palce (17,3 × 13 mm) má efektivní rozlišení 12,3 milionu pixelů, je součástí systému stabilizace obrazu typu sensor-shift a má ultrazvukový protiprachový systém. Jako procesor slouží nejnovější TruePic VI. LCD monitor s úhlopříčkou 3 palce má rozlišení 460 kpx. Nemá výklopný blesk, ale má sáňky pro připojení externího blesku a hledáčku.

    Více informací najdete v článku zaměřeném na Olympus Pen E-PM1, případně na Pen E-PL1.

    Sony Alfa NEX-5N

    s bajonetem a přípojným systémem E má rozměry 11,1 × 5,9 × 3,8 cm (nejtenčí místo měří ovšem jen 2,33 cm) a hmotnost cca 269 g s paměťovou kartou a baterií. Šasi těla je z hořčíkové slitiny. Obrazový snímač Exmor APS HD CMOS formátu APS-C s rozměry 23,4 × 15,6 mm má efektivní rozlišení 16,1 milionu pixelů a je chráněn protiprachovým systémem. Pro zpracování dat je použit nový procesor BIONZ. Má široký dotykový displej typu TFT Xtra Fine LCD s technologií TruBlack, úhlopříčkou 3 palce a s rozlišením 921 600 px, který je umístěný na výklopném panelu. Nemá výklopný blesk, disponuje ale miniaturním přípojným systémem, Smart Accessory Terminal, který umožňuje použít buďto externí blesk, nebo elektronický hledáček. V balení je standardní miniblesk HVL-F7S, kompatibilní je ale i výkonnější HVL-F20S, který je možno dokoupit, stejně jako externí hledáčky FDA-EV1S/FDA-SV1.

    Více informací najdete v článku s prvním představením novinek Sony SLT Alfa 77 a 65 a Alfa NEX-7 a Alfa NEX-5N.

    Nikon 1 J1

    s bajonetem a přípojným systémem Nikon 1 pro objektivy nové řady 1 Nikkor má rozměry 11,3 × 7,6 × 4,4 cm a váží 383 g včetně SD karty a baterie. Obrazový senzor CMOS formátu Nikon "CX", tedy s palcovou úhlopříčkou a rozměry aktivní plochy 13,2 × 8,8 mm, má efektivní rozlišení 10,1 Mpx. Pro přepočet ohniskové vzdálenosti, uvedené na objektivech, na 35mm kinofilmový formát platí přibližný koeficient 2,7×. Nový procesor Expeed 3 je vybaven dvěma výkonnými obvody a pracuje velmi rychle. Napevno umístěná TFT LCD obrazovka má úhlopříčku 3 palce a rozlišení 460 kpx. Fotoaparát má zabudovaný elektronický blesk s výsuvnou hlavicí, nemá však aktivní sáňky pro blesky externí a neumožňuje ani připojit externí hledáček.

    Více informací najdete v článku přímo zaměřeném na Nikon 1 J1.

    Samsung NX200

    s bajonetem a přípojným systémem NX má rozměry 11,7 × 6,3 × 3,6 cm a váží přibližně 220 g, ovšem bez SD karty a baterie. Šasi těla je z hořčíkové slitiny. Obrazový senzor CMOS formátu APS-C s rozměry aktivní plochy 23,5 × 15,7 mm má rozlišení 20,3 milionu efektivních pixelů a segment snímače je chráněn ultrazvukovým protiprachovým systémem. O elektronickém obvodu s procesorem výrobce dosud neuveřejnil žádné informace. Napevno zabudovaný displej je typu AMOLED s aktivní maticí, poměrem stran obrazu 4:3, délkou úhlopříčky 3 palce a rozlišením 614 kpx. Fotoaparát nemá interní elektronický blesk, má ale aktivní sáňky a v balení by měl být malý kompaktní blesk SEF8A. Uživatel si může dokoupit výkonnější externí blesky Samsung SEF42A, SEF20A nebo SEF15A a také externí hledáček.

    Více informací najdete v článku přímo zaměřeném na Samsung NX200.

    Modulární systém Ricoh GXR

    Jedinečný modulární kompaktní systém Ricoh je důmyslně řešený, pružně a všestranně použitelný. V současné době ještě více, neboť ke čtyřem výměnným modulům, které obsahují nejen objektiv, ale i snímač (CCD, nebo CMOS) a systém zpracování dat (Smooth Imaging Engine IV, nebo GR Engine III – v případě snímačů CMOS formátu APS-C), výrobce přidal ještě dva optimalizované moduly bez objektivu – jeden s přípojným bajonetem Leica M a druhý s bajonetem mikro 4/3 digitálního standardu.

    Univerzální tělo GXR se šasi z hořčíkové slitiny i moduly mají plochý přípojný mechanismus z nerezové oceli a podlouhlý, úzký konektor. Pro odpojení je třeba odemknout mechanismus pomocí ovladače na horní části úchopového gripu před spouští. Tělo i moduly jsou bytelné, robustní, kombinují kov a plast. Má interní blesk i aktivní sáňky pro externí blesk GF-1 a umožňuje také připojit externí elektronický hledáček VF-2. Kvalitní třípalcový, napevno umístěný VGA TFT LCD panel má rozlišení 920 kpx.

    Pro náš příklad jsem vybral nejnovější modul s čipem, procesorem i objektivem, čtvrtý v pořadí, a to GR Lens A12 28 mm 1:2,5 (ohnisko po přepočtu na 35mm formát; nominálně 18,3 mm), který má CMOS snímač formátu APS-C (23,6 × 15,7 mm) s rozlišením 12,3 Mpx a procesor GR Engine III. Celá sestava má rozměry 12 × 7 × 4,5 cm a váží cca 410 g i s SD kartou a baterií, samotný modul A12 pak 6,9 × 6 × 5 cm a 114 g).

    Jako druhý příklad jsem vybral modul s bajonetem Micro 4/3 standardu, který umožňuje připojit jakékoli kompatibilní objektivy, ať už z dílny Olympus (M.Zuiko Digital), nebo Panasonic (Lumix G Micro), anebo také třeba Leica DG Macro-Elmarit 45 mm 1:2,8 Aspherical/Mega O.I.S. Ten výrobce představil po obdobném modulu s bajonetem Leica M pro výměnné objektivy Leica M, případně i L s výjimkami, přičemž použít je samozřejmě možno i objektivy Ricoh GR 28 mm 1:2,8 a GR 21 mm 1:3,5 právě s bajonetem Leica L. A tak touží-li někdo po objektivu s opravdu velmi dobrou světelností, může použít třeba model Leica Noctilux-M 50 mm 1:0,95 Aspherical. A komu by ani toto nestačilo, může pomocí dostupných adaptérů připojit velmi širokou nabídku nejrůznějších vyměnitelných objektivů včetně těch, které jsou určeny pro profizrcadlovky, anebo se speciální konstrukcí a také využitím.

    Tématické zařazení:

     » Rubriky  » testovaci  

     » Rubriky  » VSE  

     » Rubriky  » Go verze  

     » Rubriky  » Hardware  

     » Rubriky  » Digitální fotografie  

    Diskuse k článku

     

    Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

     

    Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

     

     

    Vložit nový příspěvek

    Jméno:

    Pohlaví:

    ,

    E-mail:

    Předmět:

    Příspěvek:

     

    Kontrola:

    Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

    Kód pro ověření

     

     

     

     

     

    Přihlášení k mému účtu

    Uživatelské jméno:

    Heslo: