Lasvegaský mix: CES, PMA a DIMA v jednom začínají - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


testovaci

Lasvegaský mix: CES, PMA a DIMA v jednom začínají

CES 2012

9. ledna 2012, 00.00 | Letos došlo k zajímavému spojení tří významných mezinárodních veletrhů a konferencí. V Las Vegas otevírají své brány největší veletrh spotřební elektroniky na světě CES, mezinárodní veletrh fotografické techniky PMA a konference o zpracování obrazu DIMA. Co můžeme čekat?

Letošní spojení těchto tří významných mezinárodních akcí nabízí návštěvníkům zajímavý pohled na vývoj technologií na začátku roku 2012. V době, kdy se diskutuje o tom jestli jedna ekonomická krize skončila nebo nová začíná, je spotřební elektronika jedním z oborů, který bude muset bojovat o zájem potenciálních kupců. Přeci jen bez nové televize, tabletu nebo fotoaparátu se obejdeme snáze než bez potravin či bydlení.

CES 2012
Počátek roku již tradičně patří veletrhu CES, který v Las Vegas představuje novinky v oblasti spotřební elektroniky. Na CESu byli poprvé představeny ploché televize, CD/DVD/BR, Microsoft zde s oblibou představuje nové verze Windows atd. V letošním roce se sice nečeká žádná zcela nová technologie, přesto bude letošní ročník největším v historii. Bez novinek totiž spotřební elektronika zákazníky nezíská. Co tedy můžeme čekat?

3D a 4k zobrazování
I v letošním roce bude bezesporu pokračovat nástup 3D technologií. Zatímco ještě loni byly 3D televizory chápány jako technologická třešnička na dortu, letos je jasné, že potenciál této technologie je mnohem masovější, než se očekávalo. Zákazníky 3D láká a tak se dá očekávat 3D ve spojením s ultra rozlišením, 3D na obrazovkách větších než 2 metry, mobilní 3D, projektory se 4k rozlišením a samozřejmě dramaticky rostoucí nabídka 3D obsahu.

Bližší propojování šlužeb, obsahu a zařízení
Trend, který nastartoval před několika lety Apple, který se mimochodem CESu neúčastní, nenechává spát celý svět spotřební elektroniky. Výrobci hardwaru jako je Sony, Samsung, LG či Sharp se snaží udělat svá zařízení chytřejší a blíže je propojit s obsahem. Poskytovatelé obsahu a připojení jako je Google, Amazon, Netflix, COX, AT&T či Verizone se snaží najít cesty jak připoutat uživatele ke své službě a výrobci softwaru v čele s Microsoftem se snaží neztratit kontakt s tímto novým trendem, který je připravuje o význam klasických desktop řešení.

Ecologie na rozcestí
Třetí velice zajímavou oblastí budou takzvané zelené technologie. Solární energie, efektivnější výroba, elektromobily, snižování používání problematických materiálů či snižování spotřeby jsou všechno technologie, které už světlo světa spatřily před nějakou dobou a revoluci nezpůsobily. Svět pořád na zelené technologie slyší, ale chybí mu nové silné téma.

Interaktivní zábava
Může to znít jako slabé či málo technologické téma, ale pokud je něco opravdovým trendem, tak je to interaktivní zábava. Počínaje nejrůznějšími roboty a ovladatelými hračkami, přes sociální služby, až po klasický herní průmysl. Není již žádným tajemstvím, že nejúspěšnější herní tituly vydělávají víc peněz než filmy a koneckonců dva ze čtyř českých zástupců na CESu jsou z této oblasti.

PMA 2012
Veletrh PMA v posledních letech ztratil hodně ze svého lesku a chvíli nebylo jasné, co bude s jeho budoucností. Letošní spojení s CESem a možná i trocha štěstí mu zřejmě vlili zpět energii do žil. Na PMA bude mít svou fyzickou premiéru Nikon D4 a očekávají se minimálně desítky dalších nových fotoparátů a objektivů.

Navíc dle všeho si na PMA odbude svou reálnou premiéru formát paměťových karet XQD, který před měsícem představila CF Association. Formátů paměťových karet jsou na světě stovky a většina z nich zapadla stejně rychle jako přišla. Za XQD však stojí silná asociace a hlavně na něj dle všeho slyší i výrobci. XQD by mohlo přinést přednosti SSD disků do fotografie s pojit je s malými rozměry a minimální spotřebou CF karet. Kromě Nikonu D4 budou vidět například i na stánku Sony, které jejich podporu již potvrdilo.

Letošní PMA bude zajímavá i tím, že po dlouhé době se na ni objeví i český zástupce, konkrétsně společnost Zoner.

DIMA 2012
Konference DIMA jsou primárně určeny pro profesionální fotografy, kteří chtějí zdokonalit své dovednosti v oblasti zpracování fotografií. Tradičně jsou tyto výroční konference pořádány spolu s PMA a tak i letos Vegas nabídne čtyřdenní program přednášek zaměřených zejména na zpracování obrazu.

Letošní ročník nabídne celkem čtyři základní obsahové osy. Strategie v maloobchodu, využití sociálních služeb, publikování fotografií a profesionální zpracování fotografií. V rámci posledního jmenovaného bloku vystoupí i český zástupce, Jan Březina s prezentací optimalizace workflow v Adobe Lightroom 3.

Souhrn
Spotřební elektronika a digitální fotografie obzvlášť se teprve vzpamatovávájí z ekonomických turbolencí posledních let. Nedá se proto očekávat žádné dramatické technologické novinky, přesto jedinou odpovědí na problémy trhu je právě inovace. Velcí hráči jako Sony, Microsoft či Nokia hledají nové trhy. Na straně druhé tisíce malých společností přicházejí s novými neokoukanými produkty. Uvidíme, jak tento souboj o přízeň zákazníků dopadne.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » CES  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: