Jak se zbavit problémů s Aperture pod Lionem - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:testovaci

Jak se zbavit problémů s Aperture pod Lionem

13. září 2011, 00.00 | MacOS X 10.7 Lion vzbudil řadu rozporuplných reakcí nejen u fotografů používajících Aperture. Někdo kombinaci Liona s Aperture 3 chválí, jiní řeší zpomalení, zasekávání a nestabilitu. Pokud patříte k druhé skupině, nabízím vám postup, který většinou problémy odstraní.

Samsung NX200 má stejně jako předešlý model NX100 obrazový snímač CMOS formátu APS-C s rozměry 23,5 × 15,7 mm, avšak s mnohem vyšším rozlišením – 20,3 milionu efektivních pixelů oproti „pouhým“ 14,6. Segment snímače je chráněn ultrazvukovým protiprachovým systémem. Základní poměr stran obrazu 3:2 může uživatel změnit na 16:9 nebo 1:1.Snímky je možno ukládat jako soubory RAW (SRW), anebo ve formátu JPEG (s možností volby jednoho ze tří kvalitativních režimů – normálního, jemného a velmi jemného), samozřejmě je možné také simultánní ukládání RAW + JPEG (Normal, Fine, Super Fine). Data lze ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC.

Stereofonní video je formátu MP4 (H.264; zvuk AAC). Jeho maximální rozlišení je 1 920 × 1 080 obrazových bodů s frekvencí 30 snímků za sekundu. I v tomto ohledu nabízí NX200 více než model NX100, který má maximum nikoli Full HD, ale jen HD/720p. Navíc pro natáčení videa je nyní možné používat nejen automatický program a program s prioritou clonového čísla, ale také program s prioritou času a také režim s ručním nastavením všech parametrů expozice. A k dispozici je nahrávací funkce Multi-motion (×0,25/×0,5/×5/×10/×20).Samsung NX200 má také oproti NX100 výrazně rozšířený rozsah ekvivalentu citlivosti ISO, a to ze 100 – 6 400 až na 12 800. Nový model má také výrazně rychlejší souvislé snímání – až 7 snímků za sekundu pro řadu až 11 snímků ve formátu JPEG (nebo 8 RAW), zatímco NX100 má rychlost á 3 obr./s pro 10 snímků JPEG. V nabídce jsou také programy s velmi rychlým souvislým snímáním á 10/15/30 obr./s až pro řadu 30 snímků, avšak při rozlišení obrazu sníženém na 1,4 Mpx.

Uživatel má také širší výběr digitálních „tvůrčích“ filtrů: zatímco NX100 nabízí sedm „chytrých filtrů“, NX200 jich má deset (Vinětace, Miniatura, Rybí oko, Skica, Potlačení mlhy, Polotóny, Měkké ostření, dva efekty starého filmu a Negativ) a k tomu ještě třináct „kouzelných rámečků“.Fotoaparát má bajonet a systém připojení výměnných objektivů Samsung NX. Koeficient pro přepočet ohniskové vzdálenosti na 35mm formát je 1,5×. Používat je možno rozrůstající se nabídku výměnných objektivů včetně nových s i-Function 2.0. V současné době má Samsung devět různých objektivů řady i-Function, které umožňují nezkušeným uživatelům snadněji ovládat důležité parametry přímo pomocí objektivu bez nutnosti odvrátit oko od hledáčku, nastavovat rychlost závěrky, clonová čísla, korekci expozice, vyvážení barevnosti a ekvivalent citlivosti ISO. A samozřejmě – pomocí adaptéru je možno připojit i výměnné objektivy Pentax, Samsung a Schneider-Kreuznach s bajonety K.Systém automatického zaostřování pracuje na principu detekce kontrastu. V normálním režimu pracuje s patnácti zaostřovacími body, u záběrů zblízka v makrorežimu se 35, možné je i bodové ostření s možností volného výběru bodu. Zaostřování je realizováno po snímku, nebo souvisle, k dispozici je funkce detekce tváří v záběru (až deseti) a také pomocné osvětlení autofokusu. Možné je i ruční zaostřování.Exponometrický systém nabízí tři režimy měření, vícebodové, zaměřené na střed a bodové. Funkce kompenzace expozice má rozsah ± 3 EV, k dispozici je funkce bracketingu, a to pro expozici i vyvážení bílé. Funkce vyvážení bílé barvy nabízí plnou automatiku, sedm přednastavených režimů (Denní světlo, Pod mrakem, Zářivka W/N/D, Žárovka, Blesk) s tím, že je možné jemné doladění v sedmi krocích (modrá/jantarová, purpurová/zelená), také je možno nastavit barevnou teplotu v Kelvinech, anebo realizovat vyvážení uživatelsky.Pro fotografování je připraven pohodlný automatický režim řízený umělou inteligencí Smart Auto, dále automatický program, program s prioritou clonového čísla, program s prioritou času expozice (/4 000–30 s + čas B až do 4 minut), režim s ručním nastavením parametrů expozice, speciální režim s prioritou objektivu a tedy s využitím i-funkce, bohatý výběr scénických programů, mezi nimiž je i 3D pro realizaci snímků s prostorovým efektem, a speciální programy Magic a Panorama.Fotoaparát nemá interní elektronický blesk, má standardní aktivní sáňky a v balení by měl být standardně malý kompaktní blesk SEF 8A s automatickým TTL řízením, anebo ručním nastavením, se směrným číslem 8 (m/ISO 100) a pokrytím záběru při použití objektivu do ohniskové vzdálenosti 28 mm. Synchronizační čas je 1/180 s, výkon blesku je možno upravovat a k dispozici je několik režimů činnosti včetně Smart Flash a synchronizace na druhou lamelu závěrky. Samozřejmě je možno dokoupit i výkonnější externí zábleskové jednotky, jako Samsung SEF42A, SEF20A nebo SEF15A.

Uživatel má možnost upravit a nastavit některé základní obrazové parametry: ostrost, kontrast, sytost barev a barevné podání, a to včetně uživatelské úpravy s možností uložit až tři nastavení do paměti, anebo využít přednastavené barevné režimy: Standardní, Živé, Portrét, Krajina, Les, Retro, Chladný, Klidný, Klasický. Samospoušť umožňuje nastavit zpoždění v rozmezí od 2 do 30 sekund s krokem po jedné sekundě.Fotoaparát nemá hledáček. Použitý displej je typu OLED s aktivní maticí, poměrem stran obrazu 4:3, délkou úhlopříčky 3 palce, rozlišením 614 tisíc obrazových bodů a se širokým pozorovacím úhlem. Zobrazuje přibližně 100% snímané scény. Fotoaparát má orientační senzor. Snímky je možno přímo ve fotoaparátu také upravovat. Pro připojení k počítači (nebo kompatibilní fototiskárně via PictBridge) má rozhraní USB 2.0 High Speed, pro připojení k televizoru AV výstup (PAL/NTSC) a mini HDMI. Jako zdroj energie slouží lithio-iontový akumulátor BP1030 s kapacitou 1 030 mAh, možné je dokoupit také síťový adaptér.

Sada fotoaparátu Samsung NX200 se základním zoomobjektivem 18–55 mm O.I.S./i-Function má stanovenu doporučenou prodejní cenu 14 990 Kč s DPH.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: