FontLab TypeTool 3.0: levný editor vektorových písem - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:testovaci

FontLab TypeTool 3.0: levný editor vektorových písem

20. dubna 2011, 00.00 | Editor vektorových fontů známé společnosti FontLab je určený typografickým nadšencům a méně náročným uživatelům, kteří nevyužijí schopnosti drahého profesionálního FontLab Studia, oproti kterému nabízí TypeTool výrazně nižší cenu 99 USD a celkově zjednodušené funkce pro tvorbu, úpravy a export vektorových písem ve formátech Adobe Type 1, TrueType a OpenType.

TypeTool společnosti FontLab je tzv. low entry nástrojem pro editaci vektorových písem, jehož zaměření a také cena předurčují program víceméně domácím či jiným méně náročným uživatelům. Autoři editoru charakterizují TypeTool jako nástroj pro editace vektorových fontů pro Mac OS a Windows, a to především pro studenty, amatérské typografy či kreativní uživatele, kteří nepotřebují ke své práci editory vektorových fontů za horentní sumy.

Cena TypeTool je proto stanovena poměrně nízko, na 99 USD ve verzích pro Windows nebo Mac OS X. TypeTool je tedy de facto zjednodušenou verzí profesionálního editoru vektorových fontů FontLab Studio, který patří mezi prestižní produkty pro komplexní návrhy, tvorbu a úpravy fontů v prakticky všech nejpoužívanějších vektorových formátech.

Možnosti a hlavní funkce editoru

Mezi hlavní funkce TypeTool patří úpravy vektorových písem, které umí editor otevírat přímo z nainstalovaných (tzn. v systému dostupných) fontů v postscriptovém formátu Adobe Type 1 (označovaném i jako PostScript Type 1) a dále ve formátech TrueType či OpenType. TypeTool 3.0 ovšem nenabízí prakticky žádné profesionální typografické editační procedury či nástroje pro detailní zpracování OpenType písem respektive jejich nových vlastností, které jsou dostupné pouze ve FontLab Studiu nebo v dalších profesionálních balících typu Microsoft VOLT či Adobe FDK.


TypeTool 3.0 - importní, exportní a souborové funkce editoru


TypeTool 3.0 - mapa znaků v otevřeném písmu a dialog pro přejmenování zvoleného glyfu


TypeTool 3.0 - informace o názvech a vlastnostech písem

Nativním souborovým formátem TypeTool 3.0 je formát VFB, který je kompatibilní s FontLab Studiem a dalšími produkty společnosti FontLab včetně editorů a konvertorů BitFonter, ScanFont a TransType.

Při editaci vektorových glyfů máte k dispozici standardní mapu znaků a v editoru pak při konkrétních pracovních operacích až 200 kroků zpět, což bohatě stačí i pro náročnější editační činnosti. Obkreslování znaků je v TypeTool 3.0 možné z podkladové bitmapové vrstvy (ve formátech BMP či TIFF), nebo z bitmapových fontů ve formátu BDF.

Vektorové tvary můžete do editoru importovat v běžném formátu EPS, nebo vektorové tvary jednoduše zkopírovat přes schránku z Adobe Illustratoru. Při editaci jsou užitečným pomocníkem maskovací vrstvy, u kterých můžete libovolnou vrstvu zamknout vůči nechtěným úpravám obrysů či metriky písem.


TypeTool 3.0 - editace vektorového glyfu a výběr druhu/tvaru kreslicího štětce


TypeTool 3.0 - podrobné nastavení štětce například v závislosti na napojování křivek apod.

Využívat můžete zhruba dvacet kreslicích a editačních nástrojů včetně štětců s různými typy zakončení čar a nastavitelnými vlastnostmi spojování jednotlivých Bézierových křivek, které lze v TypeTool 3.0 vytvářet a upravovat podobně jako třeba v Adobe Illustratoru, Fontographeru či Freehandu.

Pro práci s metrikou a kerningem má TypeTool 3.0 na první pohled trochu zvláštní, nicméně poměrně praktický editační mód propojený s reálnými víceřádkovými náhledy glyfů, editovat lze AFM a PFM metriku. Z hotových písem lze s pomocí hromadných akcí vytvořit například kurzívu, provádět změny velikostí glyfů v celém fontu či jiné běžné transformace.


TypeTool 3.0 - kontextové menu editoru vektorových glyfů


TypeTool 3.0 - akce aplikovatelné na celé písmo


TypeTool 3.0 - vyhledávání glyfů podle různých kritérií a grafická mapa fontu

Novinky v TypeTool 3.0

Aktuální třetí stěžejní verze TypeTool podporuje OpenType písma v kódování Unicode verze 5.0 a editovat tedy můžete všech cca 65 tisíc glyfů v každém fontu. Mezi další novinky TypeTool 3.0 patří vrstva pro bitmapový podklad pro obkreslování/tracing písem z libovolných importovaných grafických předloh, vektorové maskovací vrstvy pro pohodlnější úpravy glyfů a vylepšené kreslení s pomocí Beziérových křivek s různými druhy štětců.

Vylepšená je v editoru práce s metrikou písem, která umožňuje korigovat parametry metriky pro jednotlivé glyfy řazené libovolně za sebou do slov či jiných textů. Hinting písem je v TypeTool 3.0 plně automatizovaný a nemůžete ho na rozdíl od FontLab Studia nijak zásadně ovlivnit. Šikovné jsou též vylepšené tiskové funkce, které umí generovat několik druhů vzorníků písem.


TypeTool 3.0 - práce s metrikou písem


TypeTool 3.0 - tiskové funkce programu umí vytvářet několik druhů vzorníků písem

Závěr

TypeTool 3.0 se hodí nejen pro úpravy stávajících písem, ale také například na tvorbu „obrázkových“ či různých symbolových fontů, případně i pro jednoduchou lokalizaci písem. Počítejte ovšem s tím, e výstup z editoru (přesněji řečeno generované fonty) nebudou tak kvalitní jako v případě FontLab Studia, kde můžete nastavit a ovlivnit celou řadu parametrů písem včetně jejich hintingu a kerningu, což TypeTool provádí prakticky sám bez zásahů uživatele.

Demoverzi TypeTool 3.0 si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti FontLab, kde najdete i detailní PDF manuál k editoru čítající 375 stran.


TypeTool 3.0 - předvolby editoru a jeho jednotlivých funkcí

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: